Skocz do zawartości
  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

andrew

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Promowane odpowiedzi

andrew    0

GIMP-owe FAQ - Czyli najczęściej zadawane pytania:

1. Skąd pobrać GIMP? Pobierz go z GIMPUJ.info -> Download -> GIMP 2.6.4

2. Czy GIMP jest darmowy? W stu procentach. Nie ma czego się obawiać, oprogramowanie jest freeware i całkowicie legalne.

3. Co to są warstwy i jakie mają znaczenie? Warstwy, to system części obrazu. Służą do dzielenia obrazka na kilka części, a potem je scalając

4. Jak stworzyć idealne zaznaczenie (kwadrat, równy okrąg)? Tworząc nowe zaznaczenie i przytrzymując przy tym SHIFT.

5. Co to jest krycie i jakie ma znaczenie? Krycie to część pokrywania warstwy. Im mniejsze krycie, tym obraz jest bardziej przezroczysty.

6. Co to są ścieżki i jak właściwie ich używać? Ścieżki, to coś z czego można stworzyć linie, proste i zaokrąglone. Aby właściwie używać ścieżek i stworzyć np. kreskę wystarczy wybrać ścieżkę, stworzyć ją oraz Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki i wybierając parametry.

7. Jak wgrywać nowe czcionki do GIMP'a? Wystarczy pobrać czcionkę np. z Czcionki: Darmowe Czcionki, Free Fonts, fonty, czcionki za darmo. Hosting i wrzucić ją (w windowsXP) do Panel sterowania -> Czcionki. Teraz trzeba tylko włączyć GIMP'a i mamy swoje nowe czcionki.

8. Co to jest wygładzanie czcionki i do czego służy? Wygładzanie czcionki, to element GIMP'a pozwalający na to, aby nasz tekst wyglądał bardziej estetycznie, nie poszarpanie. Jeżeli zaś tworzymy jakiś np. projekt strony, radzę w zwykłych tekstach np. w newsach nie używać wygładzania, bo wygląda to zupełnie inaczej na naszej stworzonej i zakodowanej stronie www.

9. Jak zmniejszyć mój obraz? Skalowanie warstwy (zmniejszanie) to kolejna zaleta GIMP'a. Możent tutaj dowolnie, tylko z małą utratą jakości zmniejszać i powiększać obraz. Wystarczy przejść do warstwy interesującego nas obrazu, wybrać Warstwa -> Skaluj warstwę i zmniejszać/powiększać w pixelach.

10. Jak zaokrąglić rogi? Element bardzo prosty, wystarczy przejść do narzędzi naszego zaznaczenia i wybrać punkt "Zaokrąglaj rogi". Możemy teraz dowolnie zmieniać zaokrąglenie w pixelach.

11. Co to jest mapa obrazu? Jest to bardzo zaawansowany element, dzięki któremu możemy stworzyć nawet witrynę internetową. Przykład: www.seniordesign.boo.pl *.

12. Co to są rendery i skąd je pobierać? Rendery to obrazki np. postaci z CS 1.6 nie posiadające białego, czarnego, zielonego, niebieskiego - żadnego tła. Możemy wstawiać za nie obrazki, pędzle, desenie itp. Można je pobierać z Planet Renders v4.1

13. Co to są pędzle i jak je wgrywać? Pędzle to różne wzorki i tym podobne, których możemy używać w GIMP'ie bez żadnego wklejania, po prostu jednym kliknięciem. Po pobraniu pędzla, wrzuć go do GIMP/2.0/bin/brushes.

14. Co to są desenie i jak je wgrywać? Desenie to także różne wzorki, ale w postaci wypełnienia. Wrzucamy je do GIMP/2.0/bin/patterns.

15. Ok, już wszystko umiem. Gdzie szukać tutoriali? Polecam na GIMPUJ.info, ale można także poszukać po całym internecie. Pozdrawiam. Poradnik napisany przez Nicco

* - Jeżeli nie włącza się "prace trwają", to znaczy, że nie o to chodziło.

Edit FaNtOM Nie podawaj linków do swojej strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wz.    14

Nicco, nie potrzebny jak na razie FAQ, mało osób na tym forum się oto pyta.. Więc po co to? Zresztą reklamujesz tu swoją stronę.

GIMP 2.6.4

Pobieramy wersję jaką chcemy. Począwszy na 2.6.4, a skończywszy na 2.6.7 :) - napisz, że do wyboru. Ale od wersji 2.6.4 - bo jest lepsza od poprzednich .

Mogłeś jakoś estetyczniej wykonać ten FAW.. :x

Minus..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×