Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

3 wykroczenia młodego kierowcy - utrata prawa jazdy?

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez SeNioR,

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jakub

Witam. Posiadam prawo jazdy od 10 miesięcy (młody kierowca) i w tym czasie niestety udało mi się uzbierać 2 mandaty..

• 1 mandat - drobna stłuczka - 250 zł 6 pkt karnych.
  • 2 mandat - parkowanie w miejscu niedozwolonym (parking dla inwalidów) - 500 zł i 5 pkt karnych. 

Czy jeśli otrzymam 3 mandat to zostanie mi cofnięte prawo jazdy? 

W internecie bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek rzetelnie informacje, gdyż na jednym portalu piszą że za 3 dowolne wykroczenia zostaną cofnięte uprawnienia a gdzie indziej piszą że za 3 bardzo poważnie wykroczenia (typu przekroczenie 30km/h w terenie zabudowanym)

Proszę o poprawną odpowiedź a szczególnie bardzo proszę o wypowiedź osób, które mają wśród rodziny bądź znajomych jakiegoś policjanta. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do odpowiedzi
  • Założyciel
  • Rozwiązanie

Cześć. No powiem ci że ja przez 20 lat, na koncie mam tylko 1 mandat 🙂

Wracając do pytania, mandat za parkowanie się nie liczy więc teoretycznie potrzebujesz jeszcze dwóch mandatów aby został złożony wniosek o cofnięcie ci uprawnień.

Przykładowo jeszcze jedna stłuczka i przekroczenie prędkości o 30 km/h i pożegnasz się z prawkiem 😕 Później będziesz musiał czekać aż minie karencja i robić cały kurs od nowa.

Okres próbny dla młodego kierowcy trwa 2 lata, wiec musisz uważać.

15 godzin temu, Gość Jakub napisał:

Czy jeśli otrzymam 3 mandat to zostanie mi cofnięte prawo jazdy? 

Zgadza się o ile będą to mandaty wystawione za poniższe wykroczenia:

• Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h,
  • Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu,
  • Wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony,
  • Zwiększanie prędkości w czasie wyprzedzania przez inny pojazd,
  • Wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu,
  • Wyprzedzanie w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami zakazu,
  • Nieprzestrzeganie znaków lub sygnałów świetlnych określających pierwszeństwo przejazdu oraz niestosowanie się do poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem,
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.
Odnośnik do odpowiedzi

Według moich informacji młody kierowca ma 20 pkt, więc jeśli przekroczysz tą ilość sam będziesz musiał oddać prawo jazdy do wydziału komunikacji.

Odnośnik do odpowiedzi
  • Założyciel

@Jonkey 20 punktów za drobne wykroczenia jak np. parkowanie w miejscu niedozwolonym o którym wspomniał autor i za które dostał 5 punktów karnych.

Jeżeli złapiesz 3 mandaty za poważniejsze wykroczenia to suma punktów jest nie ważna.

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Jakub
1 godzinę temu, SeNioR napisał:

No powiem ci że ja przez 20 lat, na koncie mam tylko 1 mandat 🙂

Gratulacje. 🙂 Życzę Ci abyś jak najdłużej trzymał ten wynik. 🙂

Cóż.. jedynie, co mogę dodać to, że moje mandaty nie wynikły z mojej nieodpowiedzialnej i brawurowej jazdy tylko z niefarta i byciu w nieodpowiednim czasie. No ale nie o tym temat. 

Dziękuję Ci @SeNioR za dokładne objaśnienie tematu.

Strasznie są mylące tego typu tematy jak ten, gdzie wprost jest napisane, że 3 wykroczenia = utrata uprawnień.

https://bialostockie.eu/podlaskie/28151-mlody-kierowca-popelnial-wykroczenia-w-okresie-probnym-czeka-go-ponowny-egzamin

Jeszcze jedno pytanie, na portalach często rzuca mi się w oczy taka o wzmianka "Za dwa wykroczenia zostaną skierowane na kurs reedukacyjny." - czy to znaczy że w ciągu najbliższych dni lub tygodni otrzymam wezwanie na ten kurs? 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Założyciel

W kodeksie drogowym zachodzą praktycznie co rok jakieś zmiany, czasami ciężko nadążyć. Wiele informacji w sieci jest już przedawniona lub nieaktualna albo źle sprecyzowana. 

Jeżeli chodzi o kurs reedukacyjny to wygląda to tak:

• przekroczenie 24 punktów
  • przekroczenie 20 punktów (w okresie próbnym trwającym 2 lata od uzyskania prawa jazdy)
  • popełnienie dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (w okresie próbnym).

Twój drugi mandat za parkowanie się nie liczy, bo nie obejmują go wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

Więc na kurs reedukacyjny na razie nie powinieneś zostać skierowany. 

17 minut temu, Gość Jakub napisał:

No i czy przez te moje 2 wykroczenia zostanie mi wydłużony okres próbny o kolejne 2 lata? 

Niestety tutaj nie ma znaczenia jakiej wagi są to wykroczenia, liczy się ilość tych wykroczeń.

A więc jeżeli popełniłeś 2 wykroczenia (potwierdzone mandatem lub wyrokiem sądu), okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące później...

Czy jeśli mam mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi, przekroczenie prędkości o 23 km/h i teraz dostałem przekroczenie o 22 km/h to zostaną mi cofnięte uprawiania? Jestem młodym kierowcą.

Odnośnik do odpowiedzi
  • Założyciel

Cześć Bartek. Popełniłeś 3 wykroczenia ale nie przekroczyłeś prędkości o 30 km/h, choć dużo ci nie brakowało. Wydaje mi się że te dwa mandaty za przekroczenie prędkości, nie będą się wliczać. 

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

Ładowanie
  • Podobna zawartość

• Gość Sylwia
      Przez Gość Sylwia
      Witam. Ktoś mnie podał że zaparkowałam w złym miejscu przed sklepem. Z tego powodu byłam wezwana na komendę i pod wpływem emocji nie przyjęłam tego mandatu i podpisałam wniosek o wniesienie sprawy do sądu. Czy mogę to jeszcze wycofać i jednak przyjąć mandat? 
    • Przez SeNioR
      Od 1 października kierowcy nie muszą już jeździć z dowodem rejestracyjnym samochodu i polisą OC w kieszeni.
      Minister cyfryzacji Marek Zagórski przed wakacjami podpisał komunikat, który zwalnia kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Został on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wchodzi w życie. 
      Prowadzący pojazd natomiast nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy (za jego brak będzie mandat 50 zł) i dowód osobisty. 

Jak będzie wyglądało zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policję po 1 października 2018 ?
      Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie.
      Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym (CEPIK).
      Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
      źródło: nto, polityka
    • Przez SeNioR
      4 stycznia 2016 roku mają wejść w życie nowe egzaminy na prawo jazdy. Po tej dacie wszystkie osoby, które pomyślnie zaliczą egzamin, nie staną się od razu pełnoprawnymi kierowcami, lecz będą musiały przejść tzw. okres próbny, a także odbyć dodatkowe szkolenie.
      Dodatkowe przeszkolenie w ośrodku będzie kosztowało kursanta 300 złotych.
      Od roku 2016 każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał odbyć pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
      Ponadto, w okresie próbnym (8 miesięcy po egzaminie) będzie mógł kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem liścia klonowego. Na obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.
      Osoby, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą musiały odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy. Ile osób obecnie stara się o uprawnienia? Jak wynika z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), tylko we wrześniu tzw. PKK, czyli profil kandydata na kierowcę (wyrobić musi go każda osoba przystępująca do kursu na prawo jazdy), uzyskało ponad 102 tys. osób., a do 27 października – kolejnych niemal 75 tys. Dla porównania, we wrześniu 2014 r. założono 65 tys. PKK.
      Czy aby na pewno przepisy wejdą w styczniu 2016?
      Z naszych informacji wynika, że termin ten mimo zapewnień rządu jest zagrożony. Powiaty już nawołują, by zmiany weszły w życie z półrocznym opóźnieniem, czyli dopiero w maju-czerwcu 2016 r. Do obsługi okresu próbnego konieczne jest uruchomienie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK 2.0) i podłączenie do niego m.in. starostw, WORD-ów, szkół jazdy czy stacji diagnostycznych. Jak usłyszeliśmy w Centralnym Ośrodku Informatyki MSW (dalej: COI), problemem jest połączenie CEPiK 2.0 z systemami informatycznymi starostw, za które odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Przedstawiciele PWPW sugerują, że nie uda się zintegrować na czas systemów. A bez tego nie uda się także uruchomić CEPiK 2.0, a wraz z nim – okresu próbnego, bo nie będzie gdzie przetrzymywać danych np. o naruszeniach młodych stażem kierowców.- Dodaje Dziennik Gazeta Prawna
    • Gość
      Przez Gość
      Nowe przepisy drogowe które mówią o zabraniu prawo jazdy po przekroczeniu dozwolonej  prędkości o 50 KM na godzinę  znalazła się na to pewna luka w przepisach. Jeżeli zatrzyma nas policja a jesteśmy pewni że odbiorą nam dokumenty to możemy po prostu powiedzieć że nie mamy ich przy sobie. Za brak dokumentów jest 50zł mandatu no i oczywiście dojdzie jeszcze mandat za predkość ale chyba lepiej dostać te 550 zł mandatu niż stracić prawo jazdy Polskie prawo mówi że policja jeżeli nie odbierze nam prawo jazdy w momencie popełnienia wykroczenia to już potem nie ma takiej możliwości.    Mi się tak raz przydarzyło więc postanowiłem że podzielę się z wami tym. Tak samo jest z wypadkami drogowymi tylko że w tym trochę inaczej bo sąd jeszcze ma możliwość zawieszenia nam prawka. Szerokich dróg !
  • Dodaj nową pozycję...