Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

5 zadań z baz danych. Metoda Chena


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuje pomocy w zrobieniu 5 zadań z baz danych, diagramy mają być notacją modelowania danych, metodą Chena. Z góry dziękuję za każdą pomoc.

ZAD 1.

Firma kosmetyczna grupuje swoje produkty w serie (nazwa każdego produktu jest uzupełniana nazwą serii), produkty pakowane są w różne, ale typowe dla danego produktu opakowania, charakteryzujące się typem i wielkością. Każdy produkt ma swoją ustaloną cenę. Ze względów marketingowych firma stosuje także sprzedaż produktów grupowanych w pakiety, przy czym w skład pakietu wchodzi po kilka sztuk różnych produktów z różnych serii, każdy pakiet ma swoją nazwę i cenę (nie będącą sumą cen zawartych w nim produktów) i w dystrybucji traktowany jest jako samodzielny produkt.

ZAD 2.

Sporządź diagram związków encji (ERD) w dla relacyjnej bazy danych obsługującej krajową ligę piłkarską. Należy pamiętać dane klubów, drużyn klubowych, składy drużyn w sezonie (niezmienne w ciągu jednego sezonu), zawodników związanych z klubem w danym sezonie, oraz mecze (miejsce rozegrania, wynik) składy drużyn w poszczególnych meczach , strzelców bramek, otrzymane przez zawodników kartki.

ZAD 3.

Sporządzić diagram związków encji dla bazy danych obsługującej MZA, pozwalającej zinwentaryzować przystanki autobusowe w mieście, określić trasy przejazdu poszczególnych linii. Należy założyć, że z każdego przystanku korzysta wiele linii, każda linia wiedzie przez wiele przystanków, na każdej linii w ciągu dnia wykonywane jest wiele kursów. baza powinna umożliwić sporządzenie rozkładów jazdy wywieszonych na każdym przystanku, jak też rozkładu jazdy dla każdego z kierowców.

ZAD 4.

Sporządzić diagram związków encji dla bazy danych obsługującej uczelnię WSB. Baza ma zawierać dane o wszystkich studentach, osobach prowadzących zajęcia, wykładanych przedmiotach, salach w szkole i ich wyposażeniu. Informacje zawarte w bazie maja pozwolić na sporządzenie planu zajęć oraz rejestrację ocen uzyskiwanych przez studentów z poszczególnych przedmiotów, a także tematów prac dyplomowych, nazwisk promotorów, dat obron i uzyskiwanych ocen przez każdego studenta.

ZAD 5.

Sporządzić diagram związków encji dla bazy danych obsługującej Centralny Rejestr Skazanych. W bazie będą przechowywane informacje o osobach skazanych przez sądy. Należy pamiętać dane osoby skazanej, kiedy i za co (za przestępstwo z jakiego paragrafu k.k.) otrzymała wyrok, jaki to był wyrok. W jednym procesie może być osądzona więcej niż jedna osoba, każda z tych osób może odpowiadać za przestępstwa z kilku paragrafów. W dodatku na świecie są recydywiści, zatem każda z osób może być skazana w kilku procesach. Ponadto należy pamiętać składy sędziowskie orzekające w każdym procesie, dane obrońców i oskarżycieli. W każdym procesie oskarżony może mieć kilku obrońców, jeden obrońca może bronić kilku oskarżonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...