Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

5 zasad zachowania prywatności w internecie


Rekomendowane odpowiedzi

5 najważniejszych zasad prywatności, anonimowości w internecie. Na temat prywatności jest powstało już pełno artykułów, niektóre porady są ogólne, niektóre bardzo szczegółowe. Wszystkie jednak można streścić w pięciu krótkich punktach, wskazujących, czego absolutnie nie należy robić i o czym zawsze trzeba pamiętać,  nie tylko w celu ochrony naszej prywatności, ale też zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Anonimowość w Internecie nie istnieje

Jasne, można się spierać i wymyślać metody polegające na przykład na kupnie karty WiFi, skorzystaniu przez nią z HotSpota i wywaleniu zaraz potem do śmietnika. Bądźmy jednak szczerzy ,  kto tak robi? Jeśli nie mamy manii prześladowczej, to zwykle po prostu logujemy się ze swojego komputera czy smartfona. I zawsze zostawiamy po sobie wiele śladów. Jeżeli komuś bardzo zależy, to dowie się, kim jesteśmy.

Jeśli coś umieścisz w Sieci, to tego nie usuniesz

Możesz skasować konto w serwisie społecznościowym, ale nie jesteś w stanie nawet określić, co w zasadzie zostało nadal na serwerach, co skopiowali już twoi znajomi, czy na jakich screenach zamieszczonych w innych miejscach Sieci są twoje materiały. Jeżeli więc coś publikujesz, pogódź się z tym, że nigdy nie będzie pewności kto tym dysponuje.

Nie wszyscy są uczciwi

Niby jest to oczywiste, a jednak wiele osób zupełnie zapomina o fakcie, że w Internecie też spotykamy osoby nieuczciwe, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego udostępnianie niektórych informacji , jak na przykład o tym, że akurat jesteśmy na wakacjach i nasz dom stoi pusty,  nie jest zbyt rozsądne.

Nie masz żadnej kontroli nad znajomymi

Oczywiście, jeśli coś udostępniasz na profilu, do którego mają teoretycznie dostęp tylko znajomi, to czujesz się bezpiecznie. Części z tych osób jednak nie znasz przecież osobiście tylko z Internetu, należy więc wobec nich stosować zasadę ograniczonego zaufania i zakładać, że nie wiemy, co zrobią z udostępnionymi przez nas danymi.

Pomyśl: czy powiesz to samo szefowi…?

Osób "życzliwych", które doniosą z przyjemnością, jak na portalu społecznościowym narzekasz na firmę i szefa, jest mnóstwo. Część z nich to zresztą zapewne twoi koledzy i koleżanki, mający ochotę na twoje stanowisko. Zanim więc coś napiszesz, zastanów się: czy to samo powiesz też bez problemu szefowi prosto w oczy? Jeżeli nie, to wstrzymaj się z ogłaszaniem tego publicznie.

Źródło: gadzetomania.pl

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...