Jump to content
Sign in to follow this  
-n3veR

7 złych praktyk CSS, których musisz unikać

Recommended Posts

W tym artykule poznasz 7 złych praktyk, których musisz unikać podczas pisania stylów CSS. Obok złych praktyk umieszczone są również ich przeciwieństwa - dobre praktyki. Dzięki temu możesz natychmiast poprawić jakość Twojego kodu.

1. Nadużywanie deklaracji !important

2. Opisywanie stylów w nazwach selektorów

3. Powiązanie selektorów ze strukturą HTML

4. Pisanie długich selektorów

5. Ignorowanie kolejności elementów HTML

6. Ignorowanie specyficzności w kolejności selektorów

7. Używanie stylów inline

Źródło i więcej informacji: https://devcorner.pl/zle-praktyki-css-ktorych-musisz-unikac/

• Like 6

Szkoda, że opisał to wszystko tak krótko, bo jednak nic nowego w tym nie ma. Od kilku lat się powtarza ciągle to samo i nie wiem co za cel jest w tym, żeby "nadpisywać" innych. Ostatni punkt to nie tak do końca zgodny jestem, bo jak podał autor do emaili trzeba tak stosować, a po drugie niektóre style po prostu też można wstawić inline, żeby nie blokować renderowania strony + było mniej zapytań do serwera. Widziałem strony, gdzie jest praktycznie każdy komponent/moduł rozpisany na osobny CSS...

Ogólnie spoko, że to wrzuciłeś. Komuś na pewno się przyda.

Odnośnie samego stylowania, to style inline są niedopuszczalne. Wyjatkiem są maile - o czym zostało wspomniane - oraz czasami potrzeba ich także użyć przy manipulacji DOMem dokumentu.

Ale tam jest informacja o zewnętrznych plikach CSS - poza serwerem strony, na którym jesteś. I Google chodziło o umieszczenie takiego "czegoś" (to nie jest styl inline):

<style>
  .blue{color:blue;}
</style>

w głowie strony, a nie takiego (to jest inline):

<div style="color:blue"></div>

Poza tym, podzielenie CSSa na te dotyczące modułów i te dotyczące samej strony, to bardzo praktyczny pomysł, ale raczej wykorzystuje się to przy pracy z preprocesorami.

• Like 1

11 godzin temu, Salva napisał:

<div style="color:blue"></div>

Widziałem też przykłady z inline.

11 godzin temu, Salva napisał:

Poza tym, podzielenie CSSa na te dotyczące modułów i te dotyczące samej strony, to bardzo praktyczny pomysł, ale raczej wykorzystuje się to przy pracy z preprocesorami.

Z preprocesorami dzielisz sobie na kilka modułów, ale w końcowym efekcie i tak na FTP leci jeden plik CSS, a nie podzielone na 100 różnych.

No tak, plik wynikowy masz jeden. Nigdzie nie napisałem, ze powstaje taka sama ilość. Natomiast to o czym pisałeś - dzielenie na osobne CSSy, to też logiczne i praktyczne działanie. Tylko trzeba się liczyć z tym, że załadowanie kilkudziesięciu stylów jest wolniejsze niż załadowanie jednego, większego.

Dodatkowo na pewno powstanie nadpisanie, co generuje kolejny problem.

• Like 2