Jump to content
Sign in to follow this  
SeNioR

CAS Latency (CL) w pamięci RAM. Co to jest?

Recommended Posts

Zastanawialiście się co to jest CAS Latency? Co to oznacza? Już wyjaśniam. CAS Latency (CL) to czas opóźnienia / oczekiwania. Oznacza czas (liczbę cykli zegara) jaki upływa między wysłaniem przez kontroler pamięci żądania dostępu do określonej kolumny pamięci a odczytaniem danych z tej kolumny na wyprowadzeniach modułu pamięci.

 

Im niższa jest wartość CAS Latency tym mniej czasu potrzeba na pobranie danych z pamięci. Uproszczając im krótsze CAS Latency tym lepiej. Dzieje się tak ponieważ CAS Latency wpływa na szybkość wykonywania w pamięci operacji, takich jak pobranie kolejnej instrukcji do wykonania przez procesor. Mogą to być operacje odczytu / zapisu i tym podobne. 

Gdzie znajduje się parametr CAS Latency?

Zdecydowana większość producentów pamięci komputerowych podaje parametr CAS Latency w nazwie konkretnego modelu pamięci. Wybierając więc Pamięć RAM warto zwrócić uwagę na ten parametr. Większość podaje go w skrócie czyli (CL).

Pozostałe czasy dostępów (timingi)

  • Row Active Time (RAS)  -  Czas jaki upływa od żądania wykonania polecenia aktywacji wiersza aż do jego dezaktywacji.
  • Ras Precharge (RP)  -  Czas jaki upływa od wykonania polecenia zamknięcia dostępu do wcześniej aktywowanego wiersza i rozpoczęcia wykonywania polecenia aktywacji kolejnego.
  • Ras to Cas Delay (RCD)  - Czas jaki upływa od wykonania polecenia zamknięcia dostępu do wcześniej aktywowanego wiersza i rozpoczęcia wykonywania polecenia aktywacji kolejnego.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Create a New Account. It’s free and easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  
×
×
  • Create New...