Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
 • Utwórz konto

Co oznaczają skróty WQHD, TN, VA, IPS. Czyli typy matryc LCD.


Rekomendowane odpowiedzi

Tryby wideo

HD to skrót od High Definition - wysoka rozdzielczość. Bez dodatkowych członów skrót ten oznacza rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, oznaczaną także jako 720p (od 720 pikseli). W tej rozdzielczości do gospodarstw domowych dociera sygnał większości stacji telewizyjnych.

Full HD jest drugą rozdzielczością high definition. Słowo full oznacza wyższą rozdzielczość HD 1920 x 1080 pikseli, oznaczaną także jako 1080p. Jest też 1080i (stosowany w TV) - ma tę samą rozdzielczość, ale obraz jest z przeplotem, czyli na przemian wyświetlane są dwie pary linii.

WQHD - ten skrót pochodzi od słów Wide Quad HD. Takie monitory mają poczwórną rozdzielczość HD (2560 x 1440 pikseli). Człon Wide jest często pomijany - niektórzy producenci używają dla tej rozdzielczości nazwy QHD albo 1440p.

Ultra HD - monitory 4K wyświetlają 3840 x 2160 pikseli, co stanowi czterokrotność Full HD. W telewizorach ta rozdzielczość określana jest często jako UHD (Ultra High Definition), alternatywna nazwa to 2160p.

Typy matryc

IPS jest to rodzaj matrycy stosowanej w monitorach LCD. Po raz pierwszy została zaprezentowana w 1996 roku przez firmę Hitachi, która chciała usunąć wady ekranów TN. Lepszą jakość obrazu udało się uzyskać, dzięki zmianie położenia ciekłego kryształu – zamiast prostopadle, inżynierowi ułożyli go równolegle do siebie.  Matryca IPS to modele przeznaczone dla profesjonalnych grafików. Ich jakość jest tak wysoka, że zadowoli nawet najbardziej wymagających. Pałeczki ciekłego kryształu są ułożone równolegle do powierzchni ekranu, nie zaś prostopadle, jak w matrycach TN. Wynikiem tego są szerokie kąty widzenia i szeroka paleta kolorów. Typowe wyświetlacze IPS charakteryzują się mniej głęboką czernią – a odróżnia się je od innych tym, że pod dużym kątem czarne powierzchnie mają lekko czerwone zabarwienie. Niewątpliwą zaletą IPS są szerokie kąty oglądania obrazu.

Matryca TN jest najtańszą technologią przez co parametry monitorów są bardzo często kiepskie i odbiegają jakością od konkurencji. Choć zdarzają się także chlubne wyjątki – producenci cały czas starają się udoskonalać ekrany TN, dzięki czemu powstają perełki o zbliżonych parametrach i jakości obrazu do matryc VA. Tego typu matryce zaleca się zastosowań domowych. Wyświetlają około 262 tys. kolorów, z palety 16 mln - pozostałe imitując. Jednak doskonale radzą sobie we wszelkiego rodzaju multimediach (grach czy też filmach). Matryce te charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji, rzędu 8 ms (czarny-biały-czarny), co praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia efektu smużenia i co jest zdecydowaną zaletą. 

Matryce klasy VA są najbardziej wszechstronne. Nie posiadają większości wad cechujących matryce TN, a dodatkowym atutem jest ich przystępna cena. Gracze powinni jednak zwrócić uwagę na czas reakcji, niestety w przypadku klasycznych matryc VA jest on bardzo długi. Dlatego, by monitor nadawał się do grania, zazwyczaj są one wspierane przez elektronikę monitora.

Matryce MVA oferują krótki czas reakcji piksela (około 25 ms), szeroki kąt widzenia oraz wysoki kontrast. MVA to technologia, która oferuje lepsze odwzorowanie barw niż matryce TN. W MVA kryształy ułożone są w domenach o różnym skierowaniu. Jeżeli więc jedna domena pozwala przejść światłu, to druga - znajdująca się pod kątem przyciemnia je. Spoglądając prostopadle na ekran odnosimy wrażenie, że niektóre delikatne tony, szczególnie ciemne, znikają. Dopiero przy zmianie kątu patrzenia, barwy pojawiają się ponownie. Warto zauważyć, że czerń w panelach MVA jest bardzo dobrze oraz dysponuje niską jasnością. Monitory tego typu świetnie sprawdzą się do zastosowania domowego, szczególnie do oglądania filmów jak i do gier.

Matryca PVA pozwala na osiągniecie na tyle dobrego odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czerni oraz kontrastu, że możliwe jest implementowanie tego typu rozwiązań w monitorach profesjonalnych. 

Matryce IPS:

 • LG - prawdopodobnie wszystkie nowe modele
 • Panasonic - serie: AS650 (włącznie) - AS750, AX900
 • Philips - serie: PFS6xx9, PFS7xx9
 • Toshiba - serie: L74, L2333
 • Sony - seria X85

Matryce VA:

 • Samsung - prawdopodobnie wszystkie nowe modele
 • Panasonic - serie niższe niż AS640 (włącznie), AX800
 • Philips - serie: PFS8109, PUS8809, PUS9809
 • Sony - serie: W6, W7, W8, X90, S90
 • Sharp - prawdopodobnie wszystkie nowe modele

źródło: hdtv, morele, RTV Euro AGD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

 • Dodaj nową pozycję...
 • Dodaj nową pozycję...