Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Co to jest PCIe i do czego służy? Jak podpiąć dysk M.2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie, co to jest PCIe i do czego służy? Do czego jest potrzebne PCIe np do zasilacza można podpiąć PCI-e 2.0 i za co ono może służyć gdzie go można podpiąć i co on będzie robił.

Czy jeżeli dla formatu dysku M.2 Jest np PCI-e 3.0 to czy trzeba gdzieś ten kabel PCI-e podpinać żeby ten dysk działał i co jeżeli zasilacz ma tylko 6 + 2 PCI-e 2.0 a trzeba podpiąć ten dysk jakoś.

Za szybką odpowiedź dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Trochę pokręciłeś. PCIe to skrót od PCI Express jest to gniazdo (interfejs, magistrala) na płycie głównej do którego wpinamy przeważnie kartę graficzną lub inne karty rozszerzeń np. kartę dźwiękową.

pci-express-16.png

Do karty graficznej możemy wpiąć dodatkowe zasilanie w postaci złącza 4-pin / 6-pin czy 8-pin poprzez wtyczkę w zasilaczu. Dodatkowo przeważnie w pudełku wraz z kartą graficzną dołączana jest także przejściówka np. ze złącza Molex na 4-pin lub na przykładzie najnowszych kart NVIDIA RTX z serii 3000, kabel rozdzielający z 4-pin na 8-pin do którego później wpinamy kabel wychodzący z zasilacza.

molex-.jpgpci-e-zlacze.jpg

Natomiast jeżeli chodzi o dysk SSD M.2 to Interfejs nazwany jest M.2 PCIe ponieważ jest to złącze z wcięciem typu M, obsługujące interfejs PCI-Express.

Dysk SSD M.2 jest tak jakby "kartą rozszerzeń" którą wpinamy w gniazdo M.2 PCIe na płycie głównej. Gniazdo te znajduje się obok standardowego gniazd PCI-Express. Dyski SSD M.2 nie wymagają podpięcia dodatkowych przewodów.

Odkręcamy najpierw śrubkę, delikatnie wsuwamy nasz dysk M.2 (kartę rozszerzeń), następnie lekko wyginamy na dół i przykręcamy śrubkę i to wszystko. 

gniazdo-m-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przejrzyste wytłumaczenie i ogólnie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...