Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Co to jest sprawność energetyczna w zasilaczu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj opiszę co to jest sprawność energetyczna w zasilaczu. Jest to jeden z czynników który powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie zasilacza do naszego zestawu komputerowego. 

Co to jest sprawność energetyczna PSU

Sprawność energetyczna zasilacza informuje o stosunku mocy prądu stałego podawanego na wyjściu zasilacza do mocy prądu przemiennego wchodzącego do zasilacza. 

Sprawność energetyczna określa ile procent energii pobranej z gniazdka trafia do podzespołów komputera, np. 90% przy 100% obciążenia zasilacza. Reszta energii jest emitowana w postaci ciepła.

Im wyższa sprawność zasilacza tym niższe temperatury pracy, cichsze działanie wentylatora i mniejsze rachunki za prąd.

Poszczególne stopnie sprawności określa certyfikat zasilacza np. 80 Plus Bronze czy Gold. Zasilacze największą sprawność osiągają, gdy są obciążone w zakresie ok. 50 do 80%.

Jak dobrać odpowiednią sprawność?

Komputer który na co dzień nie jest mocno obciążony, służący nam np. do do prac biurowych czy przeglądania internetu nie potrzebuje mocnego zasilacza z dużą sprawnością, ponieważ uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i nasz komputer nie będzie ekonomiczny.

Natomiast dla zestawów gamingowych, służących w większości do długich rozgrywek zasilacz o wysokiej sprawności będzie najlepszym wyborem.

Jeżeli nie wiesz jak zasilacz dobrać do swojego komputera, napisz temat na Pecetowiczu a nasi eksperci doradzą który zasilacz będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...