Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Co to jest Stuttering i Tearing w grach?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Dzisiaj chciałbym rozwinąć skróty takie jak Stuttering i Tearing. Skróty te są bezpośrednio powiązane z problemami które występują w grze.

Co to jest Stuttering?

Stuttering w grach to skrót, który odnosi się do nieprzyjemnego efektu rwania, szarpania, przycinania czy haczenia się gier. Stutteringu możemy doświadczyć podczas rozgrywki przy poruszaniu się, skakaniu, obracaniu kamerą lub wykonywaniu innych podobnych czynności. Dochodzi wtedy do wspomnianych szarpań, przycięć i spadków wydajności. Jest to bardzo uporczywe i irytujące, psuję całą zabawę z rozgrywki zwłaszcza w grach FPS gdzie liczy się szybkość, celność i precyzja.

Co to jest Tearing?

Tearing czy też Screen Tearing możemy tłumaczyć jako rozrywanie obrazu, rozchodzenie się obrazu. Tearing występuje, gdy na ekranie pojawia się obraz pochodzący nie z jednej, a z dwóch klatek obrazu, wywołując charakterystyczne przesunięcia. Efekt ten wynika najczęściej z niedostosowania stałej częstotliwości odświeżania obrazu przez monitor do zmiennej liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną i braku synchronizacji między nimi.

Aby zapobiec rozrywaniu się obrazu zaleca się zastosowanie metody V-Sync (synchronizacji pionowej) lub G-Sync od NVIDIA albo FreeSync od AMD. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...