Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Co to jest złącze (gniazdo) M.2? Czym się różni od Ultra M.2?


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez SeNioR,

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry dzień. Czy ktoś mógłby mi opisać co to jest złącze M.2 na płycie głównej, jakie są zalety takiego złącza, czy jest ono opłacalne oraz czym się różni złącze Ultra M.2 od M.2. Czy złącze Ultra M.2 ma jakieś wymagania? 

Z góry dziękuje za odpowiedz bądź odczytanie.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel
 • Rozwiązanie

Cześć. Postaram się opisać co to jest złącze M.2 na końcu przejdę do różnic pomiędzy złączem Ultra M.2 a M.2.

Co to jest złącze M.2?

Slot M.2 to złącze dla kart rozszerzeń montowanych bezpośrednio na płycie głównej. Złącze zostało zaprojektowane przede wszystkim z myślą o dyskach SSD, kartach W-Fi, adapterach Bluetooth czy NFC i/lub GPS jako szybszy i bardziej kompaktowy następca złącza mSATA. Początkowo było znane pod nazwą NGFF (Next Generation Form Factor), a w 2013 roku nazwę uproszczono do skrótu M.2.

Złącze M.2 występuje w różnych wersjach i może obsługiwać protokół PCI-Express (klucz M), SATA (klucz B) lub PCI-Express i SATA (klucz B+M). Przed zakupem dysku, należy sprawdzić jak wygląda złącze M.2 w naszym komputerze i czy nasz dysk na pewno będzie z nim współpracował.

Karty pod gniazdo M.2 występują w różnych wariantach takich jak 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110. Pierwsze dwie cyfry to szerokość (w każdym wariancie jest to 22 mm), a pozostałe to długość (30 mm, 42 mm, 80 mm lub 110 mm). Jeżeli chodzi o obecne dyski SSD to najczęściej wybiera się wariant 2280.

Rozmiary dysku M.2 SSD. Co to jest złącze M.2? Sizes.

Sposób montażu jest jest bardzo podobny jak w przypadku instalacji kości pamięci RAM. W przeciwieństwie do standardowych dysków HDD i SSD nie posiadają żadnej obudowy, wyglądem przypominają cienką podłużną płytkę z pamięciami.

Jakie są zalety złącza M.2 i co oferuje?

Standard M.2. do komunikacji z płytą główną wykorzystuje interfejs PCIe (aktualnie rozwijana wersja to PCIe 4.0), który pozwala ominąć ograniczenia standardu SATA.

Dzięki wykorzystaniu magistrali PCI-Express, dysk M.2 jest w stanie osiągać trzykrotnie szybszą prędkość transmisji danych niż złącze SATA III, które ograniczało przepustowość do 600 MB/s. W przypadku dysków M.2 wykorzystujących magistralę PCI-E 3.0 x16 możliwe jest osiągnięcie transferu do 15 GB/s.

W przypadku nowszych nośników, dodatkowym atutem jest wykorzystanie protokołu NVMe, który pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Dysk M.2 nie wymaga dodatkowych złącz, jest stosunkowo mały i kompaktowy a zarazem bardzo szybki i wydajny. 

Na co zwrócić uwagę kupując dysk M.2?

Przed zakupem dysku M.2 należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników takich jak:

 • Rozmiar złącza M.2, który posiada płyta główna (2230, 2242, 2260, 2280 i 22110)
 • Typ klucza, który posiada złącze M.2 na płycie głównej (M, B lub B+M)
 • Wspierany interfejs (PCIe lub SATA)
 • Generację i liczbę linii PCIe (np. PCIe 3.0x4)
 • Wspierany protokół (AHCI lub NVMe)

Różnice między M.2 a Ultra M.2

Ultra M.2 to nazwa marketingowa wymyślona przez firmę ASRock, do rozróżnienia gniazd M.2 (32 GB/s - PCIe 3.0 x4) od wolniejszych M.2 (10 Gb/s).

W płytach ASRock, gniazdo Ultra M.2 korzysta z 4 torów (lini PCIe) wykorzystując maksymalną przepustowość, a zwykłe M.2 tylko z 2 torów co przekłada się na prędkość transmisji.

 • Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4)
 • M.2 (PCIe Gen2 x2 & SATA)

Ultra M.2 to takie same złącze jak M.2 tylko że pozwala na szybszą prędkość transmisji danych. Dodatkowo jedną z najbardziej charakterystycznych cech jest to, że 4 torowe gniazda Ultra M.2 są podłączone bezpośrednio do procesora, podczas gdy 2 torowe gniazda M.2 są podłączone do procesora za pośrednictwem chipsetu.

 • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...