Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Czy ładowarka pozostawiona w kontakcie pobiera prąd?


Gość Ripley
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez SeNioR,

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ripley

Cześć. Czy ładowarka np. od telefonu pozostawiona w kontakcie (gniazdku) pobiera prąd? Spotkałem się z reklamą w interencie która mówiła że trzeba wyciągać ładowarkę z kontaktu bo to oszczędność i ekologia ale czy to prawda? Ile można stracić na prądzie w ciągu roku? Często zdarza mi się ładować telefon całą noc, albo odłączać tylko telefon a zostawić ładowarkę w gniazdku. 

Czy to prawda że po naładowaniu telefonu do pełna (100%) ładowarka dalej będzie pożerać energię elektryczną z sieci?

Dzięki z góry za wyjaśnienie. 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Założyciel
  • Rozwiązanie

Cześć. Chyba każdemu zdarza się zostawiać ładowarkę w kontakcie 😇 Najlepszym sposobem aby sprawdzić czy ładowarka pobiera prąd, jest chwycenie za miernik i sprawdzenie poboru mocy. Prawdopodobnie miernik pokaże 0 wattów. Wydawać by się mogło więc że sama ładowarka pozostawiona w gniazdku nie pobiera prądu, ale to nie do końca jest prawdą.

Ładowarka czy jakiekolwiek urządzenie wpięte do gniazdka zawsze będzie pobierało prąd, choć może być to tak mała wartość że miernik nie będzie w stanie jej wykryć.

Ile pieniędzy tracimy gdy zostawimy ładowarkę w kontakcie

Fajne wyliczenia opisało na swoim blogu Lenovo. Z ich pomiarów wynika że za prąd zapłacimy od 4 do 20 groszy więcej w ciągu miesiąca.

Zmierzone wartości wyniosły między 0,1 a 0,5 W i zależały głównie od modelu i wieku urządzenia. Jeśli założymy, że ładowarka jest podłączona do gniazdka 24 godziny na dobę, to w ciągu miesiąca zużyje ona od 0,07 do 0,36 kWh. Jeśli przyjmiemy, że 1 kilowatogodzina kosztuje 55 groszy, to zapłacimy za prąd miesięcznie od 4 do 20 groszy więcej.

Uwzględniając najwyższą wartość, wychodzi że w ciągu całego roku zapłacimy za prąd o 2,4 złotego więcej. Wydaje się że nie jest to majątek, ale trzeba sobie dodać do tego również inne ładowarki i urządzenia które zdarza na się zostawiać w gniazdku.

W dniu 5.07.2021 o 13:22, Gość Ripley napisał:

po naładowaniu telefonu do pełna (100%) ładowarka dalej będzie pożerać energię elektryczną z sieci?

Obecnie smartfony są zabezpieczone przed przeładowaniem baterii. Przeważnie działa to tak że ładowarka odcina dopływ prądu w momencie pełnego naładowania baterii, ale wciąż utrzymuje zasilanie. Można zostawić ładowarkę na przykład na miesiąc i nic się nie stanie.

Wracając od pytania, tak naładowany telefon dalej będzie pobierać prąd.

Wniosek? Kampania reklamowa którą oglądałeś zawierała prawdziwe informacje. Najlepiej odłączać każde urządzenie które nie jest w żaden sposób wykorzystywane i potrzebne. 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...