Skocz do zawartości

Czy w ciągu 10 lat może być "przesyt" programistów?


NWayne
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wątpię. Jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Technologia idzie do przodu, więc i rośnie zapotrzebowanie na ten zawód. Teraz już mówi się o braku wystarczające liczby programistów. Oczywiście, że wszystko ma swój początek i koniec, ale nie sądzę, aby programiści za 10 nie znaleźli pracy. 

Mówi się, że w przypadku programistów to praca ich szuka, a nie oni pracy. Nie wiem, jestem młody i nie mogę zbytnio w tych kwestiach się rozpisywać, ale ziarnko prawdy w tym na pewno jest. ☺️ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Założyciel

Programista jak piekarz

W szybko zmieniającym się świecie nowych technologii, zapotrzebowanie na programistów wciąż rośnie. To efekt komputeryzacji kolejnych dziedzin życia.

Niegdysiejsze gadżety stają się podstawowym wyposażeniem domu, odkrycia naukowe także wymagają zaawansowanych prac programistycznych. Zmiany te widać szczególnie w sektorze medycznym, gdzie nawet opiekę lekarską w coraz większym stopniu wspierają zdalne urządzenia elektroniczne.

Pojawiające się nowe sprzęty wymagają oprogramowania, a więc zaangażowania całych zespołów specjalistów.

Ale czy za 10 lat automaty nie wyręczą także samych programistów w pisaniu kodu? Na razie branża się tego nie obawia, chociaż trudno przewidzieć, jak będzie to wyglądać w jeszcze dalszej perspektywie czasowej.  

- Można spodziewać się większego stopnia automatyzacji przy generowaniu kodu. Będzie on analizowany przez programy. Programista, przystępując do pracy, będzie otrzymywał wykaz propozycji rozwiązania tych mniej skomplikowanych problemów – prognozuje Paweł Borysewski – Być  może wcale nie będzie konieczności pisania kodu. Wzrośnie zapotrzebowanie na analityków i managerów, którzy będą jedynie definiować scenariusze biznesowe. Dopiero odpowiednie algorytmy będą generować kod bez udział pracownika. Być może zawód jako taki przestanie istnieć, a jedynie wąska grupa programistów będzie ulepszać najbardziej powszechne algorytmy generujące kod dla znanych problemów obliczeniowych?

Pozostaje jednak mieć nadzieję, że człowiek w procesie projektowania technologii wciąż będzie niezastąpiony.

- Skoro nadal potrzebujemy piekarzy - bo roboty nie radzą sobie z pieczeniem dobrego chleba - tak i za dziesięć lat będzie popyt na programistów tworzących wysokiej jakości oprogramowanie – odpowiada Wiesław Nizio.

Co przyniesie przyszłość? No cóż… czas na zweryfikowanie tych prognoz nadejdzie w niedalekiej przyszłości. Jednak na pewno obserwacja zmian w zawodzie programisty - jako nieodłącznie powiązanego z branżą technologiczną - będzie fascynować jeszcze przez długie lata.

Fragment artykułu z:  Magazyn Programista | Czy programista to na pewno zawód przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

 • Podobna zawartość

  • Książka Macieja Aniserowicza "Zawód: Programista". Jest to książka dla świadomego programisty na każdym etapie kariery... albo jeszcze przed jej rozpoczęciem.
   Nie zawsze łatwa. Wymagająca myślenia i szczerości. Tej najtrudniejszej: z samym sobą! Od dywagacji "czy to w ogóle dla mnie?". Przez proces nauki i zdobywanie pierwszych doświadczeń. Przez pisanie CV, szukanie pracy, uczestniczenie w rekrutacjach. Przez integrację w zespole, zmiany pracy, epizody freelancingu. Przez negocjacje podwyżki i świadomy rozwój. Aż po mentoring, radzenie sobie z wieloma obowiązkami naraz i prowadzenie zespołu.  
   Spis treści (288 stron)
   Wstęp  
   I. Garść refleksji na start  
   Kto może zostać programistą? Dlaczego warto zostać programistą? Dlaczego nie warto zostać programistą? Mity o zawodzie programisty Czy programista musi być pasjonatem? Czy to zawsze będzie rynek pracownika? Prawdziwa odpowiedzialność świadomego programisty Programistyczna kasa i uzależnienie Zapomniał wół, jak cielęciem był   II. Początki - dla młodych i starych  
   Jak zostać programistą? Wiele dróg do celu. Jak nie zmarnować lat życia na studiach? Czy programista musi znać matematykę? Najważniejszy język każdego programisty Nic nie rozumiem! Jak nauczyć się terminologii? Jak uczyć się programowania? Programista a specjalizacja Jaki język wybrać na początek? Jaki framework wybrać na początek? Jaki projekt napisać na początek?   III. Pierwsza praca  
   Czy staż powinien być płatny? Kim jest junior developer? Jak zdobyć doświadczenie programistyczne? Jak szukać pracy jako początkujący programista? Kiedy junior developer jest gotów do pracy? Jak napisać programistyczne CV? Jak wypełnić CV doświadczeniem? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?   IV. Nowa praca  
   Jak rozwiązywać zadania rekrutacyjne? Pierwsze dni w nowej pracy Jak często zmieniać pracę? Z jakiego powodu zmieniać pracę? Wstydliwa historia jak odszedłem z pracy Spalone mosty Jak znaleźć fajną pracę? Na co zwracać uwagę poszukując pracy? Praca zdalna   V. Programistyczny rozwój  
   Możliwości awansu w IT Jak negocjować podwyżkę? Więcej niż "tylko programista" Najlepsze, co możesz zrobić dla swojej kariery Jak zmotywować się do pracy po pracy? Kiedy dzieje się magia? Co odkryjesz dzięki "pet project"? Rozwój, który nie pójdzie na marne Pogoń za nowościami z chłodnej perspektywy Rozwój: dalsze rekomendacje   VI. Zawód: Team Leader  
   Obowiązek lidera Moje przygody z bycia liderem Jak firma może dbać o rozwój i motywację pracowników? Mój teamleadowy plan tygodnia Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jak pracować z juniorem? Jak zabić inicjatywę i pasję? VII. Freelancing  
   Umowa o pracę czy działalność gospodarcza? Jak zostać freelancerem? Czy warto być freelancerem? Skąd wziąć pierwszego klienta? Umowa projektowa Odpowiedzialność za oddany projekt   Do kupienia tylko na: https://zawodprogramista.pl/
  • Drodzy pecetowicze, szukam dla siebie monitora do pracy programisty. Proszę o pomoc w jego doborze.
   Wymagania: 
   Rodzaj matrycy: IPS lub IPS-type
   Budżet: do 1300 zł
   Rozmiar matrycy: 23"-25"
   Zdrowy dla oczu (nie musi być koniecznie z technologią Flicker-free; wystarczy informacja jak wygląda sprawa PWM)
   Cienkie ramki
   Proporcje: 16:9 lub 16:10 (ta druga wydaje mi się właściwsza)
   Najchętniej wsparcie dla Daisy Chaining przez DisplayPort (planuję kupić dwa takie same panele)
   Najchętniej skalibrowany fabrycznie
   Po przejrzeniu recenzji na portalach o monitorach zainteresowałem się monitorami Dell U2417H oraz Dell U2415 (ten drugi preferowałbym ze względu na proporcje 16:10, tylko czy monitor z 2014 roku to doby wybór?). Recenzji modelów z serii UltraSharp z roku 2018 tj. Dell U2419H / Dell U2419HC nie znalazłem, dlatego wolę je odrzucić.
   Co możecie polecić? Co sądzicie o tych Dell'ach?
  • Hey, nie jestem pewien czy to dobry dział na taką rozmowę ale piszę tutaj gdyż wydawał mi się najrozsądniejszy. 
   Więc, aktualnie jestem w klasie maturalnej i został przed de mną trudny moment w życiu. Mam tu na myśli wybór przyszłego kierunku w jakim pójdę.
   Obecnie uczęszczam do technikum na profil informatyczny, wiem tytuł technik informatyk nic nie daje itp.. . Do tych czas zajmowałem się robienie grafiki miałem lepsze i gorsze projekty, w tym momencie jestem w stanie załamania mentalnego xD. Związku z tym od jakiś 8/9 miesięcy próbuje swoich sił w robieniu stron/programowaniu. W sumie to mi się podoba. Związku z tym chciałbym się od was dowiedzieć jak wygląda praca programisty. 
   Tak wiem mogłem w google to wpisać jednakże nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie: Często jak zatrudniają kodera to wrzucają go do zespołu programistów i tu tkwi moje pytanie jak wygląda praca w zespole nad jakimś projektem. W sensie jeden przygotowuje jeden pliki drugi kolejny itp itd? Ludzie nie gubią się w kodach kolegi obok?
   Kolejnym zapytaniem moim jest: czego warto uczyć się. Jakich języków w co iść/jak to wygląda. 
   Ostatnią kwestią o jaką chce zapytać dotyczy się kwestia tworzenia zaawansowanych stron z cms.
   Przykładowo jak tworze stronę z panelem użytkownika to wiadomo 
   pliki strony będą np takie:
   index.php
   kontakt.php
   magazyn.php
   produkty.php 
   I teraz proszę was o rozwikłanie mojego problemu.
   Jeśli zaloguje się na stronie to powinno mnie przerzucić do pliku:
   indexlogin.php
   kontaktlogin.php
   magazynlogin.php
   produktylogin.php 
   czy może ma wszystko dziać się w jednym pliku za pomocą skryptów które odróżniają czy jestem zalogowany po czym skrypt ma zmienić kod strony? 
   Z góry dziękuje za odpowiedz oraz proszę mi wybaczyć złą składnie w zdaniach, starałem się napisać post jak najszybciej ze względu na brak czasu :/.
  • Napotkałem się na jednego z portoflio czyli osoby, którą jest programista. 
   Zacznę od konkretów.
   Chcę stworzyć portfolio pod Grafikę, ponieważ jestem grafikiem. Ale potrzebuje kodu html oraz CSS na ten ekran co on ma:
   Chodzi mi oto co zaznaczyłem oto, że jest sobię taki ekran i w srodku tekst, wszystkich nie zaznaczyłem, ponieważ dalej też są te ekrany tylko, że takie słabo widoczne tutaj SS:
   Imgur: The magic of the Internet
   Mam nadzieje, że jasno wytłumaczyłem, a teraz powiem w skrócie.
   Potrzebuje kodu CSS oraz HTML na tą ową [tabele, nie wiem czy to można nazwać tabelą] Chcę kod na tą ,,tabelę" oraz żeby w środku był tekst tak jak na obrazku!

  • Zachęcam do krótkich wpisów na temat mnie i mojej pracy. 
   Szczególnie proszę o osoby z którymi współpracuje, współpracowałem. 
   Temat z myślą o nowych klientach, konsumentach. 

   Kłaniam się. 
 • Najnowsze tematy

 • Ostatnio rozwiązane

×