Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Czy warto iść na studia informatyczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Czy warto iść na studia informatyczne? Czy warto uzyskać tytuł technika informatyka? Od dziecka zawsze lubiłem tematy informatyczne, ale nigdy za bardzo nie lubiłem programowania. Tworzyłem różne serwery gier.

Mam wiele lat doświadczenia z Windowsem, dobrze go znam. A jak czegoś nie wiem to zaraz Google i problem rozwiązany. Od jakiegoś czasu wszedł linux i bsd na rejony.

Tak sobie myślę i nie wiem co zrobić. Lubię tematy technologiczne, nowinki z tego świata i tego typu rzeczy. Pracowałem na produkcji, potem chorowałem 3 lata na nerwicę lękową i nie pracowałem.

Aktualnie rozmyślam sobie, jak się ustawić w życiu. Jakie dziedziny informatyki są ciekawe, dobrze płatne pomijając programowanie? Stanowisko administratora systemów też mi nie pasuje.

Ma ktoś jakieś propozycje? W przyszłym roku będę mieć 24 lata. Rozmyślam też nad doradcą zawodowym. Nielegalne rzeczy mnie nie interesują Może jakieś kursy?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel

Postaram się to opisać, jak najkrócej i najprościej. 

Jeżeli masz głowę do nauki, bardzo dobre oceny, zawsze byłeś dobrym uczniem, masz dryg i pociąg do dziedziny jaką jest Informatyka, fascynuję cię to, stało się to Twoim Hobby i planujesz przyszłość w tym zawodzie to polecam iść na studia. Jeżeli jesteś mniej ambitny wybierz szkołę gdzie otrzymasz tytuł technika informatyka. Może to być np. szkoła policealna czy szkoła średnia techniczna.

Czy warto iść na studia informatyczne?

Wracając do studiów to studia informatyczne w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Profili (kierunków) informatycznych na studiach jest bardzo dużo, wymienię najbardziej popularne:

 • Informatyka inżynierska
 • informatyka algorytmiczna
 • informatyka analityczna
 • informatyka ekonomiczna
 • informatyka i cyberbezpieczeństwo
 • informatyka medialna
 • informatyka społeczna
 • informatyka techniczna
 • informatyka w biznesie

Dwóch moich znajomych wybrało studia o kierunku informatyki inżynieryjnej, I stopnia (3,5 roku), jeden otrzymał dyplom magistra. Obaj pracują jako Software developer w tej samej firmie.

Tutaj jeszcze wtrącę że informatyka posiada wiele dziedzin. Możesz być informatykiem i zajmować się tylko składaniem komputerów lub informatykiem programistą, informatykiem w dziedzinie grafiki komputerowej lub informatykiem piszącym aplikacje webowe lub zarządzającym bazami danych, możliwości jest mnóstwo. 

To ty sam musisz określić w czym czujesz się najlepiej i w czym jesteś najlepszy, czy wybrać studia czy szkołę policealną.  Nie mogę doradzić Ci konkretnej uczelni (uniwersytetu), myślę że sam znajdziesz odpowiednią w swoim mieście.

Jeszcze się taki nie urodził co byłby dobry we wszystkich dziedzinach.


Prawda o studiach jest taka że tam za wiele się nie nauczysz, ale jeżeli informatyka to Twoje Hobby to tak naprawdę uczysz się jej codziennie i nie potrzebne Ci są zajęcia na uczelni. Nie twierdzę że zajęcia są w ogóle nie przydatne i nie potrzebne.. nie, ale w większości jest to tylko wkuwanie teorii.

Chodzi tutaj o to aby zdobyć wykształcenie i uzyskać dyplom i tytuł inżyniera lub magistra. Wtedy masz pewność że zostaniesz zatrudniony do dobrej firmy.

Tytuł technika informatyka - czy warto?

Dyplom i tytuł technika informatyka możesz uzyskać idąc do szkoły policealnej lub szkoły średniej o różnych profilach technicznych. Nauka może odbywać się w trybie zaocznym (sobota i niedziela co drugi weekend) lub dziennym. Nie dodałem że studiować też można zaocznie lub dziennie.

Ten sposób kształcenia wybierają początkujący.. można więc spotkać w klasie osoby które mają pierwszy raz styczność z komputerem i muszą się wszystkiego uczyć od podstaw. Mogą to być osoby młode jak i w starszym wieku +40, +50 lat.

Przeważnie takie osoby po drugim semestrze wykruszają się bo nie dają sobie rady z obsługą komputera czy przygotowaniem referatu. W ostatnim semestrze więc zostaje tylko mała grupka osób którym zależy aby skończyć szkołę i mają już tą podstawową wiedzę nabytą. 

Z każdym semestrem na koniec piszesz egzamin zawodowy (pisemny i praktyczny) z kwalifikacji E.12, E.13 i E.14 (obecnie EE.08 i EE.09, a w przyszłości inf.02 i inf.03).

Kwalifikacja E.12. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Zasady działania podzespołów systemu komputerowego. Montowanie komputera osobistego, instalowanie i optymalizowanie systemów operacyjnych. Konfigurowanie urządzeń preferyjnych. Tworzenie kosztorysów napraw i przeglądów czy sposobów odzyskiwania danych.

Kwalifikacja E.13. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami. Rodzaje i topologie sieci oraz protokoły sieciowe (zarówno komunikacji, jak i warstwy aplikacji). Urządzenia sieciowe, w tym przełączniki, koncentratory, karty sieciowe, routery i modemy. Zarządzanie systemami operacyjnymi (Windows, Linux).

Kwalifikacja E.14. Tworzenie stron internetowych. Tworzenie baz danych i administrowanie bazami. Tworzenie aplikacji internetowych.


E12 to najprostszy egzamin. Uczysz się jak rozłożyć komputer na części aż do gołej obudowy. Wymienić zasilacz, kartę graficzną, czy pamięć RAM

E13 to już trudniejszy egzamin i tutaj mogą zaczynać się schody. Zaczyna się praca na Windows Server, zabawa z kablami sieciowymi, złączami RJ-45, zabawa z testerem i zaciskarką do złaczek RJ-45 poznaniem pojęć związanych z sieciami i wiele innych.

E14 to egzamin który określa się jako najtrudniejszy. Dotyczy on tworzenia prostych stronek internetowych, kalkulatorów które sumują jakąś tam liczbę, baz danych, pisaniem prostych kwerend do bazy danych. Na ocenę robi się np. taką stronę E14 - Usługi remontowe. Gotowy skrypt. - Gotowe rozwiązania - Pecetowicz

Po ukończeniu szkoły, zdaniu wszystkich egzaminów i zdobyciu tytułu technika informatyka możesz podjąć pracę w mniejszej firmie która oferuje zarobki rzędu od 4 do 6 tysięcy złotych na miesiąc.

Większe firmy po tej szkole Cię nie zatrudnią bo wymagają studiów i kilkuletniego doświadczenia. Wszystko zależy od Twojej wyuczonej wiedzy, Twoich umiejętności i prezentacji samego siebie w oczach pracodawcy. Po kilku latach pracy w takiej firmie na określonym stanowisku możesz składać CV do właśnie tych większych firm które oferują zarobki na poziomie 10 do nawet 20 tysięcy miesięcznie. 

Myślę że rozpisałem się dostatecznie dużo, być może czegoś pominąłem lub przekręciłem, proszę w takim razie o korektę. Jeżeli mi się coś przypomni to dodam.

 • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Podobna zawartość

  • Przez airma
   Ej. Jak w szkole zawodowej (zawodówce) dzielą klasami? w sensie po zawodach czy jak?
  • Przez Patrycja Wieczorek
   Witam. Mam do rozwiązania poniższe zadanie. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Oblicz wydatek energetyczny metodą G. Lehmanna dla 8 godzinnej zmiany roboczej na stanowisku mechanika samochodowego przyjmując następujący chronometraż pracy:
   demontaż skrzyni biegów z pojazdu – czas 120 min., demontaż skrzyni biegów i wymiana uszkodzonej części, montaż – czas 120 min., dostarczenie części z magazynu – czas 30 min., montaż skrzyni biegów do pojazdu – 150 min., przerwy organizacyjne i regulaminowe – 60 min. Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
   określić pozycje ciała i zakres obciążenia mięśni dla poszczególnych operacji technologicznych i przerw w pracy, zaplanować układ tabeli do wykonania ćwiczenia (należy sięgnąć do przykładu stanowiska stolarza) wpisać posługując się edytorem tekstu dane z zadania i odczyty z tablic Lehmana, wyliczyć wartości wydatku energetycznego, Czym jest Wydatek energetyczny?
   Wydatek energetyczny jest podstawowym parametrem określającym ilość energii wydatkowanej przez człowieka podczas wykonywania pracy. 
   Jest to ilość energii potrzebnej do wykonania określonej pracy zewnętrznej przez mięśnie szkieletowe przy równoczesnym podtrzymywaniu procesów życiowych i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
   Wydatek energetyczny wyraża się w kcal lub w kJ: 1 kJ ≈ 0,24 kcal, 1 kcal ≈ 4,19 kJ).
  • Gość Kuba
   Przez Gość Kuba
   Cześć, proszę o pomoc z tymi zdaniami... nie mówię, że rozwiązać je za mnie ale nie mam pojęcia jak się mam za to zabrać. nie wiem przecież jak wygląda montaż czy demontaż skrzyni biegów więc nie wiem jak mam zrobić takie zadanie...
   Zadanie 1. Oblicz wydatek energetyczny metodą Lehmana dla 8 godzinnej zmiany roboczej na stanowisku mechanika samochodowego przyjmując następujący chronometraż pracy:
   demontaż skrzyni biegów z pojazdu – czas 120 min., demontaż skrzyni biegów i wymiana uszkodzonej części, montaż – czas 120 min., dostarczenie części z magazynu – czas 30 min., montaż skrzyni biegów do pojazdu – 150 min., przerwy organizacyjne i regulaminowe – 60 min. Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
   określić pozycje ciała i zakres obciążenia mięśni dla poszczególnych operacji technologicznych i przerw w pracy, zaplanować układ tabeli do wykonania ćwiczenia (należy sięgnąć do przykładu stanowiska stolarza) wpisać posługując się edytorem tekstu dane z zadania i odczyty z tablic Lehmana, wyliczyć wartości wydatku energetycznego, wpisać wartości wyliczone do tabeli, Zadanie 2. Określ stopień monotypowości ruchów pracownika wykonującego operacje wycinania otworu w detalu o masie 0,1 kg na prasie mimośrodowej w czasie 8 godzinnej zmiany roboczej, zakładając, że:
   czas przygotowania stanowiska przed rozpoczęciem pracy wynosi 20 min, operacja wycinania składa się z czynności: mocowanie detalu 7 s, wycinanie 3 s, zdjęcie detalu 5 s, przerwa na odpoczynek 30 min po 4 godzinach pracy, czynności po zakończeniu pracy 30 min. Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:
   sporządzić chronometraż dnia pracy, wyliczyć liczbę powtórzeń operacji roboczej w ciągu zmiany, określić stopień monotypowości ruchów na podstawie tabeli na następnym slajdzie
  • Przez Patryk19
   Siemka. Jutro mam ostateczny termin aby poprawić ocene z informatyki, muszę poprawić funkcje jeżeli, w Microsoft Excel. Poniżej prezentuje zadanie jakie mam jutro do wykonania. Pilnie potrzebuje pomocy z tym 😕 
   Sporządzić zestawienie uzależniając podatek od określonych progów (należy wykorzystać funkcję JEŻELI).
   Podatek należy uzależnić od progów podatkowych (złożenie funkcji Jeżeli). Kwotę do wypłaty obliczamy jako płacę zasadniczą pomniejszoną o podatek.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...