Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Czym jest VPN, jak go skonfigurować, jaki wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chciałbym Wam przedstawić stworzoną przeze mnie prezentację na temat sieci VPN. Prezentacja opisuje czym jest VPN, jak go skonfigurować i jaki VPN wybrać. Zapraszam do lektury. Całość znajduje się w pliku PDF w załączniku.

Ukryta zawartość

  Zareaguj na post lub odpowiedz w temacie aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Czym jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Dostęp do niej mają określone przez użytkownika urządzenia lub usługi.

Komunikując się przez sieć VPN tworzony jest tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika, a siecią (serwerem VPN, który można uruchomić nawet na Windows Server).

Skoro komunikacja jest prywatna to można się domyślić, że będzie ona szyfrowana. Wykorzystuje się do tego jedno z rozwiązań kryptograficznych, najczęściej za pomocą AES (ang. Advanced Encryption Standard), klucz tego rozwiązania ma długość 256 bitów.

Ruch w sieci jak najbardziej może być podsłuchiwany (częściej przy darmowych i ogólnodostępnych sieciach vpn). Ruch jest widoczny dla zewnętrznego obserwatora, lecz nie będzie można jej odczytać bez znajomości klucza deszyfrującego. Sprawia to, że nasze dane są dużo bezpieczniejsze niż w przypadku bezpośredniego łączenia się z siecią.

Stabilność i bezpieczeństwo

Protokół VPN stawia nacisk na stabilność i bezpieczeństwo, zmniejsza to szybkość naszego łącza (możemy znaleźć takowe sieci, które mają zerową stratę prędkości).

 • IKEv2 - prędkość przede wszystkim.
 • OpenVPN - stabilność i bezpieczeństwo.

Wybór przez użytkownika, który protokół wykorzysta to kwestia indywidualna, zależy od potrzeb i preferencji.

Warto jeszcze wspomnieć, że L2TP/IPSec oraz IKEv2 są pod opieką Micro$oftu i Cisco, a OpenVPN to open-source (otwarty kod źródłowy), który jest rozwijany przez użytkowników. Open-source pozwala szybciej znaleźć i poprawić luki w zabezpieczeniach. Moim zdaniem przy nie najgorszej szybkości łącza (min. 50/10) lepszym wyborem będzie OpenVPN z powodu bezpieczeństwa

Zastosowanie sieci VPN i jakie przynosi korzyści

Do czego użytkownicy mogą wykorzystywać sieć VPN? Jakie są korzyści z jej stosowania? Dla nowych w temacie może nie być ich wiele, lecz w następnych slajdach wspominam o najpopularniejszych pozycjach.

 1. Bezpieczniejsze korzystanie ze stron i usług internetowych
 2. Ukrycie adresu IP podczas aktywności w sieci
 3. Ominięcie cenzury internetu
 4. Blokowanie reklam i skryptów śledzących
 5. VPN jako antywirus? Czyli ochrona przed malware i stronami wyłudząjącymi dane
 6. Zmniejszenie stopnia inwigilacji przez ISP

Jaki VPN wybrać i jak go skonfigurować?

Trudno powiedzieć jaki wybrać serwer VPN, ale według mnie najlepszym wyborem jest ProtonVPN. 

ProtonVPN w swojej darmowej wersji oferuje dostęp do lokalizacji takich jak: Holandia, USA czy Japonia.

Jak zabezpieczyć swoją skrzynkę e-mail?

Jak już mówimy o bezpieczeństwie to warto wspomnieć o ProtonMail czyli innej usłudze udostępnianej przez tą samą firmę, która udostępnia ProtonVPN.

ProtonMail to szyfrowana skrzynka e-mail, która automatycznie blokuje treści, które mogą zainfekować nasz komputer oraz wszystkie maile wysyłane przez nas/do nas są szyfrowane i nie mogę być odczytane jedynie po odszyfrowaniu danych.

 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...