Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Czym kierować się przy wycenie domeny? Ile warta jest Twoja domena?


Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do tematu w dziale Wycenię, napiszę czym kierować się przy wycenie domeny i ile może być warta Twoja domena.

Przy wycenie domeny pod uwagę należy wziąć:

wiek i historię domeny

Im starsza jest Twoja domena tym więcej za nią weźmiesz. Warto dodać ze Google potrzebuje aż rok czasu aby naszą domenę zacząć pozycjonować na pełnych obrotach bo wtedy ma większą pewność że domena zgromadziła już treści i że nie zniknie w ciągu kilku dni.

Do sprawdzenia wieku domeny posłuży nam serwis who.is. Linijka created, mówi nam kiedy domena została zarejestrowana po raz pierwszy. 

Jeżeli domena była już zarejestrowana wcześniej i znajdowały się na niej nieodpowiedni treści typu wymiana linków, pornografia albo w przeszłości Google nałożył na nią karę (najgorzej jeżeli nałożył bana) to wiek domeny nie będzie stanowił żadnego oparcia.  

Czy taka zawartość faktycznie się znajdowała można sprawdzić korzystając z Wayback Machine. - serwisu który określany jest jako archiwum internetu który posiada na dzisiejszy stan ponad 345 miliardów kopii stron internetowych.

długość, nazwa domeny, znaki specjalne, i słowa kluczowe w niej zawarte

Im krótsza nazwa tym lepsza, chociaż zdana są podzielone. Jednak jeżeli Twoja domena jest krótsza niż 10 znaków jest dobrze, jeżeli jest krótsza lub zawiera 5 znaków jest bardzo dobrze. Krótsze domeny łatwiej zapamiętać i szybciej zapisać. Ale ilość znaków w domenie staje się bezwartościowa jeżeli nazwa domeny nie jest przyjazna.

Nazwa domeny powinna być łatwo wymawialna i zapisywalna, zapamiętywalna, krótka, zawierająca słowo lub słowa kluczowe odnoszące się do treści strony które z automatu pomogą nam w zdobyciu wysokiej pozycji w wyszukiwarce np. domeny.pl, nazwa.pl. Ponadto należy pamiętać że domena z znakami specjalnymi np. polskimi ogonkami traci na wartości.

Więcej o odpowiednim doborze domeny znajdziecie w serwisie Copywriting. 

rozszerzenie / końcówka domeny

Rozszerzenie powinno być adekwatne do nazwy domeny i nie być połączone z innym. Przykład mało wartościowego rozszerzenia: org.pl, com.pl. Jeżeli nazwa domeny jest w języku polskim to rozszerzenie również powinno być takie (.pl). W polskich nazwach rozszerzenia takie jak org, eu, jeszcze są do przyjęcia ale już np. słowo komputer zapisane w języku francuskim ordinateur nie pasuje z hiszpańskim rozszerzeniem .es

Pozostając w temacie rozszerzeń. Można wspomnieć też o tak zwanej nazwie Domain hack. W skrócie polega to na tym że nazwa domeny i rozszerzenie stanowią jedną całość, jedno słowo. Przykład: slawom.ir, examp.le, buy.it. Takie domeny też są pożądane i coraz bardziej popularniejsze. 

ruch na stronie

Wartość domeny w dużej mierze powinniśmy opierać na ruchu który generuje domena i popularności domeny. Należy jednak mieć na uwadze że ruch generowany przez różne (traffic-boty) jest nic nie wart.

Ruch na stronie możemy sprawdzić poprzez narzędzia takie jak: Alexa, SimilarWeb, SEM Rush

linki przychodzące, głównie backlinki

Kolejny punkt to ilość i jakość linków prowadząca do naszej domeny. Ważne jest to pod jakim Anchorem czyli tekstem; opisem, pozycjonowane są linki do naszej domeny i czy w ogóle takie linki istnieją. Dzięki narzędziom takim jak Majestic®, czy Ahrefs oraz wielu innym dostępnym w sieci, można sprawdzić ilość i dokonać oceny jakości linków (czy pochodzą z tematycznych stron o podobnej tematyce do naszej lub czy mają atrybut rel ustawiony na follow) i stwierdzić czy otrzymany wynik wpłynie pozytywnie na pozycjonowanie (SEO). Im mocniejsze linki z zaufanych, popularnych stron tym większa jest wartość domeny.

konkurencje np. czy podobna domena jest już zarejestrowana czy nie

Jeżeli sprzedajemy domenę gotuj.pl przy czym w sieci istnieje już domena gotuj.eu, czy gotuj.com na której stoi blog o gotowaniu i jest on bardziej rozreklamowany i przewyższa naszą stronę to jasne jest że ciężej się będzie przebić w wyszukiwarce. Dodatkowo będą zdarzały się też pomyłki i internauci mogą trafiać nie na tą domenę co trzeba. W takich przypadkach wartość domeny spada w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...