Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Czysty i bezpieczny komputer – czyli jak nie dać się łatwo oszukać.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Dzisiaj opiszę kilka porad jak nie da się łatwo oszukać i zachować czysty i bezpieczny komputer, pozbawiony wszelakich wirusów i błędów. 

Do napisania tego artykułu nakłoniły mnie ostatnie informacje które usłyszałem jak ktoś stracił całe swoje oszczędności z powodu popełnionego błędu. Wiesz Ty czy ja, czyli my też popełniamy błędy. Nie różnimy się od siebie aż tak bardzo pod tym względem. Nie wiem jak Ty, ale słysząc, że ktoś pracował całe swoje życie i w przeciągu jednej chwili stracił wszystko co zaoszczędził to wyobrażam sobie siebie na jego miejscu. Wystarczyła chwila nieuwagi, jedno kliknięcie, podanie numeru karty i koniec… Brak środków na koncie.

Każdy z nas może popełnić taki błąd. Nie ważnie czy jesteś informatykiem, pracownikiem biurowym, pracownikiem fizycznym, ktoś może Cię namówić na coś takiego, wystarczy chwila nieuwagi, zamyślenia. Nie ma tutaj też znaczenia poziom wykształcenia, bo niektóre nasze reakcje są niezależne od czegokolwiek.

Jeżeli Cię to bawi, zastanów się czy kiedyś w życiu nie zrobiłeś czegoś co „nałożyło znamię na twoją duszę” i pamiętasz to do dnia dzisiejszego.

Jest to tylko wstęp i nie chcę byś sobie pomyślał, że będę tu pisał o religii, wierze itd. Tylko niektóre linijki muszą być takie jak ta wyżej. Niektórych rzeczy nie wyrażam jasno bo muszą dać trochę do myślenia, czasami samemu sobie. I tak abyśmy się zrozumieli jasno, nie jestem lepszy od Ciebie, ani gorszy, ja po prostu jestem bez jakiegokolwiek słowa określającego po nim.

...A Ty ?...

Ze względu na sporą ilość jaką mam w planach, całość artykułu składać będzie się z dwóch lub trzech części. Dzielę, z powodu zbyt dużej jednorazowo wypuszczonej treści której nie jestem w stanie napisać w jednym czasie.

Celem jaki chcę osiągnąć dzięki tym materiałom jest to abyś uzyskał odpowiedź na pytanie: Co mam zrobić by się odpowiednio zabezpieczyć w internecie. Czy mi się uda zobaczymy finalnie.

Na razie, w związku z powyższym, poniżej opisuję podstawowe sposoby utrzymania porządku w komputerze. W dalszych zajmiemy się zabezpieczeniami i różnego rodzaju dodatkami które sprawią, że będzie bezpieczniej. Ale o tym co będzie zobaczysz za jakiś czas. Bez dalszej filozofii przejdźmy do szczegółów.

Część 1: Robimy porządek w systemie.

1.1. Dysk i partycje.

Czasami spotykam się z sytuacją kiedy komputer posiadający dysk twardy o sporej pojemności ma tylko jedną partycję na której zainstalowany został Windows. Użytkownik wszystkie swoje programy i pliki umieszcza na tej partycji, bo gdzieś przecież musi. Niestety prowadzi to do częstych awarii, albo do sporego spowolnienia funkcjonowania systemu. Szczególnie w przypadku kiedy dysk nie jest czyszczony systemowo przy użyciu odpowiednich do tego programów. Od razu napiszę, że takie programy poznamy w dalszej części.

Dobrze, co zrobić jeżeli posiadamy tylko jedną partycję?

Bierzemy się za formatowanie systemu!!!

Jak zapytałem kiedyś znajomego który posiadał jedną partycję otrzymałem taką odpowiedź. Dobrze myślał, ponieważ formatowanie rozwiązuje w pewnym sensie problem, ale nie jest w tym przypadku najlepszym sposobem.

System Windows posiada wbudowane oprogramowanie które pomoże w bardzo łatwy sposób podzielić dysk na partycję. Nie ma tutaj znaczenia jaki rodzaj systemu posiadamy tzn czy
Windows 10 Home czy też Pro, opisywana opcja występuje zarówno w jednym i w drugim.

1.1.1. Tworzenie partycji

Musimy wejść do eksploratora plików (lub do innego jakiegokolwiek folderu) znajdującego się na pasku szybkiego uruchamiana. Dla tych co nie mogą odnaleźć to taki żółty folder dzięki któremu możemy przeglądać wszystkie nasze pliki.

Po wejściu po lewej stronie powinniśmy zobaczyć tzw. drzewo katalogów. Odnajdujemy Ten Komputer, następnie zaznaczmy i klikamy na nim prawym przyciskiem myszy. Z rozwiniętego menu wybieramy opcję Zarządzaj. Następnie rozwijamy zakładkę Magazyn, jeżeli oczywiście nie jest rozwinięta i zaznaczmy lewym przyciskiem myszki Zarządzanie dyskami.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności powinna pojawić się tablica naszych dysków oraz partycji. Jeżeli masz tylko jeden dysk powinieneś mieć dwie lub trzy partycje. Jedną Zastrzeżona przez system, której nie ruszamy. Drugą Backup lub jakoś podobnie. Czasami jeżeli kupiliśmy komputer z systemem operacyjnym, i nie otrzymaliśmy CD tworzona jest partycja na której znajdują się pliki instalacyjne systemu (bardzo często spotykane w laptopach). Trzecia partycja najczęściej ma przypisaną literę (C), ta nas interesuje.

Zaznaczmy ją kliknięciem lewym przyciskiem myszki, następnie kursor musi być na partycji, klikamy prawy klawisz. Z dostępnej listy wybieramy opcję zmniejsz wolumin. Pojawi się okno w którym wpisujemy o ile chcemy zmniejszyć partycję. W zależności od wielkości dysku jaki posiadamy na partycję systemową powinniśmy zostawić minimalnie 100000 MB (100 GB) lub najlepiej 200000 MB (200 GB). Pamiętaj tylko, że tutaj wpisujesz liczbę o ile chcesz zmniejszyć daną partycję.

Po wpisaniu liczby sprawdź czy będzie Ci pasowała pozostawiona wielkość. Taka informacja jest wypisana w Całkowity wymiar po zmniejszeniu. Jeżeli odpowiada Ci ilość pozostawionego miejsca na dysku wciskasz zmniejsz.

Powinna się pojawić nowa pozycja o nazwie Nieprzydzielone, klikasz na nią lewym przyciskiem myszki następnie kursor musi znajdować się na tej pozycji, klikasz prawy przycisk myszki i z menu wybierasz nowy wolumin prosty.

Pojawi się podobne okno jak przy instalowaniu programu. W pierwszej pozycji klikasz dalej, w drugiej sprawdzasz czy jest taka sama liczba o jaką zmniejszyłeś swoją partycję, poprawisz lub / i klikasz dalej. W następnym wybierasz literę jaką chcesz nadać danej partycji i ku naszemu zaskoczeniu znowu klikamy dalej. Teraz sprawdź czy masz partycję NTFS, oraz zaznaczoną opcję Wykonaj szybkie formatowanie, jeżeli nie chcesz nadać etykiety partycji to po prostu usuń słowo Nowy. Niezależnie od decyzji po zakończeniu ustawień klikamy dalej, i w ostatniej zakończ. Chwilę czekamy aż przerobi wszystko i mamy gotową partycję.

1.1.2. Co powinienem instalować na partycję systemową, a co nie?

Na partycji systemowej powinny znaleźć się głównie pliki systemowe oraz inne oprogramowanie niezbędne lub pomocne przy korzystaniu z systemu. Osobiście na dysku systemowym instaluje jedynie programy poprawiające funkcjonowanie systemu jak np. bardzo znany ccleaner lub też oprogramowanie zabezpieczające. Natomiast gry i inne programy jak na przykład służące tworzeniu grafiki czy też dokumenty trzymam na innej partycji. Pamiętaj też, że pulpit znajduje się na partycji systemowej dlatego powinieneś na nim jak najmniej trzymać. Pulpit jest pierwszym elementem który widzisz po uruchomieniu komputera dlatego im więcej na nim się znajduje tym dłużej wczytywać się będzie. Dotyczy to zarówno plików, folderów jak i skrótów. Dlatego dobrze jest mieć pusto na pulpicie. Jeżeli musisz mieć do czegoś szybki dostęp to dodaj to do paska szybkiego uruchomienia lub też stwórz na pulpicie folder i w nim trzymaj niezbędne skróty.

1.2. Dysk HDD a SSD

💡 Dlaczego mój komputer tak wolno się uruchamia nawet po ponownej instalacji systemu?

Bardzo często słyszę to pytanie. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak dysku SSD. Aby komputer w miarę sprawnie działał powinien posiadać dysk SSD (nie HDD) i przynajmniej 8 GB pamięci ram. Bez tego system Windows może się bardzo często zamulać. Niestety nic nie zastąpi SSD jak i pamięci ram dlatego jeżeli obecna szybkość twojego komputera lub laptopu nie odpowiada Ci to już wiesz co musisz zmienić.

💡 Czyli dyski HDD są bezużyteczne!

Nie. Dyski HDD są bardzo pożyteczne. Łatwiej z nich odzyskać dane oraz gdy się uszkodzą istnieje duża szansa, że jesteśmy w stanie coś z nich odzyskać. Niestety takiej opcji nie ma w dyskach SSD. Kiedy dysk SSD się uszkodzi oznacza to brak możliwości odzyskania plików. Dlatego jeżeli mamy dysk HDD którego nie używamy, możemy podłączyć go do naszego komputera by służył jako miejsce na kopie zapasowe naszych plików. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, lepszym byłby dysk zewnętrzny, ale jak to mówią lepszy rydz niż nic.

Tak na marginesie w internecie istnieje wiele firm które oferują usługę przechowywania plików w tzw. chmurze, czyli zdalnie. Jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, ale pamiętamy by nie przesyłać tam plików zawierających informacje o tożsamości.

1.3. Aktualizacja systemu Windows 10

W swojej dziesiątej wersji systemu Windows, Microsoft wprowadził konieczność aktualizacji systemu. Oficjalnie w systemach Windows 10 Home całkowicie nie da się wyłączyć aktualizacji. Wprowadziło to spore oburzenie społeczeństwa ponieważ zostaliśmy zmuszeni do tego i nie było innego wyjścia. Przyznaję, że nigdy nie zagłębiałem się w ten temat dość szczegółowo dlatego nie chciałbym zbytnio rozpisywać się ponieważ istotnym pytaniem jest:

💡 Dlaczego chciałbym wyłączyć aktualizację systemu?

Otóż jest ku temu bardzo prosty powód. Dość często zdarza się, że Microsoft wypuści w obieg aktualizację, która powoduje błąd systemowy, niezgodność z jakimś urządzeniem itd. Często prowadzi to do różnych zawieszeń jak i również do całkowitego braku możliwości uruchomienia systemu.

💡 Czy szukać rozwiązania aby wyłączyć aktualizację?

Osobiście uważam, że nie. System należy aktualizować, ba a nawet polecam włączyć opcję odbieraj aktualizację innych produktów firmy Microsoft podczas aktualizacji systemu Windows. Ma to oczywiście związek z bezpieczeństwem. Aktualizacja powinna powodować poprawienie jakości korzystania z aplikacji lub też zniwelować luki systemowe. Niestety bywa różnie. Dlatego warto wykonywać kopię bezpieczeństwa ważnych plików na jakimś zewnętrznym nośniku lub też w chmurze.

1.4. Rozpoczynamy czyszczenie!

Trochę nudnych informacji przekazałem powyżej dlatego skupimy się już na porządkach! Wszystkie prezentowane aplikacje poniżej zgodnie z moimi upodobaniami działają najlepiej, dlatego je proponuje. Wszystko co tutaj wyczytasz nie ma związku z jakąś akcją reklamową danego produktu. Mówiąc prościej, nikt mi za to nie zapłacił i nie zapłacił. Chcę wam pokazać kilka bardzo fajnych narzędzi dzięki którym wasz system powinien działać sprawnie. Dlatego zacznijmy!

1.4.1. Oczyszczanie dysku

Nim przejdziemy do instalowania czegokolwiek wykorzystajmy to co oferuje nam system. Otóż skorzystamy z narzędzia instalowanego standardowo z systemem Windows. Nazywa się ono oczyszczanie dysku. Aby z niego skorzystać wystarczy, że wejdziemy w menu znajdujące się w lewym dolnym rogu (dawniej start obecnie znajduje się ikona flagi, symbol Windowsa). Przechodzimy pod literę „N’, klikamy w menu narzędzia administracyjne systemu, i odnajdujemy na liście oczyszczanie dysku, oczywiście klikając na nie.

Powinno wyświetlić się okno. Wybieramy dysk C lub inny na którym mamy zainstalowany system….

...I teraz muszę przerwać. Jeżeli zwróciłeś uwagę znaleźliśmy właśnie błąd który istnieje od lat. Pisałem o tym w 1.2. My tutaj nie wybieramy dysku tylko partycję która została wydzielona na dysku. Nawet jeżeli macie kilka dysków podłączonych do komputera to i tak będą widoczne tylko partycje. Dysku w tym wypadku nie da się wybrać tylko partycję wydzieloną na nim. A teraz wróćmy do tematu…

Klikamy ok. W oknie zaznaczamy wszystko co się da i albo teraz wciskasz ok i wracasz ponownie do tego miejsca albo od razu wciskasz Oczyść pliki systemowe. Niezależnie od tego jaką drogę wybrałeś obecnie powinno pojawić się podobne okno jak poprzednie z kilkoma nowymi opcjami do zaznaczenia. Oczywiście zaznaczasz to wszystko i wciskasz ok. Usuwanie plików może zająć chwilę, nawet dłuższą. Jeżeli zauważysz, że po jakimś czasie czyszczenie stanęło ale okno nadal jest kliknij na pulpit lub wejdź do jakiegoś folderu. Od zawsze przy tym skanowaniu buguje się przy wyświetlaniu dlatego należy kliknąć i powinno okno zniknąć.

Warto takie samo czyszczenie zrobić również na pozostałych partycjach. Czasami system Windows przy instalacji potrafi rozlokować swoje pliki które do czegoś mu służyły, ale niestety już ich nie usunął.

1.4.2. Kerish Doctor

Może z nazwy brzmi dziwnie, ale przyznaje, że jest to jedna z lepszych aplikacji do porządków w systemie z jaką się spotkałem. Nie jest to program darmowy, ale jeżeli zdobędziemy wersję komercyjną to otrzymujemy produkt który bardzo dobrze konserwuje nasz system. Posiada wiele opcji, które zapewnią porządek. Kerish Doctor to nie tylko narzędzie służące porządkowi, pracując w tle stara się naprawiać pojawiające się błędy czy też problemy, a co najważniejsze nie zabiera bardzo dużo zasobów dlatego nawet na słabszym sprzęcie nie powinieneś odczuć mocno jego działania. Posiada również wiele narzędzi służących wyłączeniu niepotrzebnych usług czy też ustawieniu naszej karty sieciowej tak aby internet działał szybciej. Jest również dodatkowym zabezpieczeniem.

💡 Ciekawe ilu z was zastanawia się teraz ile mi za to zapłacono?

Odpowiadając na to pytanie napiszę wprost, nic.

I teraz ważniejsza rzecz, Kerish Doctor na rok czasu można kupić bardzo często z pismem komputerowym jak np. tutaj https://ksplus.komputerswiat.pl/sklep#niezbednik-4-2021. Koszt to aż 12.90 zł, wydaje mi się, że warto.

Strona: https://www.kerish.org/pl/download.php

1.4.2.1. Jak przeprowadzać skanowanie

Na stronie głównej programu powłączaj wszystkie komponenty, tak aby działały przy każdym uruchomieniu komputera. Następnie przejdź do zakładki konserwacja i wykonaj Pełne skanowanie, jak się zakończy, wróć i zrób czyszczenie plików śmieci. To zapewni Ci prządek w systemie.

Natomiast jeżeli jest to twoje pierwsze skanowanie dobrze jest jeszcze wykonać wszystkie skanowania w dziale Optymalizacja. Pozwoli Ci to przyspieszyć funkcjonowanie systemu jak i szybkość jego uruchomienia.

Kersih Doctor posiada szereg innych opcji. Zarówno w zakładce Konserwacja jak i również Narzędzia. Polecam zapoznać się z nimi dość szczegółowo, szczególnie, że wszystko jest w języku polskim.

1.4.3. CCleaner

Tego programu większości z was nie muszę przedstawiać. Jest za darmo i jego skanowanie w tej wersji spełnia swoją rolę. Oczywiście piszę tutaj o skanowaniu niestandardowym w którym zaznaczamy większość opcji. Niestety oprogramowanie ma jedną wadę. Jest strasznie wolne… Może nie jest to tak odczuwalne na nowszym sprzęcie, ale jeżeli nie masz dysku SSD to przyznam skanowanie może zająć nawet kilka godzin. W tym wypadku Kerish Doctor wypada o wiele lepiej ponieważ jego skanowania najczęściej zajmują około 5 minut, a ilość usuniętych śmieci jest podobna. Przyznam, że w ramach testów własnych korzystam z tego i tego oprogramowania. Okazuje się, że nie mają zębów i nie gryzą się ze sobą.

Skanowanie Kerisha jak wspomniałem zajmuje chwilę, natomiast CC dłużej. U mnie to jest tak około 20 minut przy niestandardowym skanowaniu CCleanera przy zaznaczonych wszystkich opcjach. Natomiast na innym komputerze na którym mam HDD około 3.5 godziny. Różnica ogromna, ale no cóż…

Po wykonaniu na początku czyszczenia przy pomocy wbudowanego wymienionego w 1.4.1. programowi, następnie dwa czyszczenia Kerishem to po pełnym skanowaniu CCleanerem usuwa mi kilka kilobajtów zbędnych plików. Dobrze czy niedobrze, zależy od podejścia. To pozostawiam ocenie Tobie.

Jeżeli uważasz, że krytykuje to oprogramowanie to jesteś w błędzie. Jeżeli nie chcesz Kerish Doctora to CCleaner będzie świetną alternatywą z tą różnicą, że samo czyszczenie potrafi zająć dłuższą chwilę.

Jest jeszcze jedna przyczyna dla której warto program mieć i korzystać z niego. Posiada opcje Rejestr. Czyści nasz rejestr systemowy z błędnych wpisów i robi to naprawdę dobrze.

Strona: https://www.ccleaner.com/ccleaner/download

1.4.4. System Ninja

Bardzo mało znany program, zajmujący mało miejsca na dysku. Nie jest on żadną alternatywą do wyżej wymienionych programów, a ich uzupełnieniem. Przeszukuje dosłownie każdy zakamarek naszych partycji wyszukując śmieci. Po czyszczeniu wbudowanym programem, Kerish Doctorem oraz CClenerem odnalazł mi 1.6 GB śmieci. Jest bardzo prosty w obsłudze nie ma wielu opcji dlatego też nie będę rozpisywał się na temat jego funkcjonalności.

Strona: https://singularlabs.com/software/system-ninja/

1.4.5. IObit Uninstaller

Program pomagający przy odinstalowywaniu oprogramowania. W swojej wersji komercyjnej posiada fajny moduł detekcji przy instalacji programu gdzie umieszcza swoje pliki co przy odinstalowywaniu ułatwia sprawę zachowania porządku. Przyznaję, że nawet w wersji darmowej pomaga dość dobrze odinstalować oprogramowanie którego nawet nie nadzorował przy instalacji. Pamiętamy tylko by przy wybraniu programów do usunięcia zaznaczyć opcję Automatycznie usuń pozostawione pliki. Program bardzo często pojawia się również w pismach komputerowych dlatego warto dla niego takie nabyć.

Strona: https://www.iobit.com/pl/advanceduninstaller.php

1.4.6. Defraggler

Jest to oprogramowanie służące do defragmentacji dysku. Dla twojej wiadomości producentem jest ta sama firma która stworzyła wcześniej poznanego CCleanera. Defragmentacja dysku ma szczególne znaczenie na dyskach HDD ponieważ stara się układać pliki obok siebie.

Słuchajcie o tym można byłoby napisać powieść. Nie zamierzam tego robić dlatego w jednym zdaniu pisząc program układa dane jakie mamy na partycjach w taki sposób by były obok siebie i zajmowały jak najmniej miejsca dzięki czemu przyspieszy to korzystanie z tych danych jak i przyspieszy działanie całego systemu.

Ważna uwaga, wyżej wymieniona sytuacja ma tylko i wyłącznie miejsce w przypadku dysków HDD. W przypadku SSD program zmniejszy ilość miejsca zajmowanego przez pliki. Natomiast w żaden sposób nie przyspieszy!

BARDZO WAŻNE!

Pamiętaj dyski HDD przy wykorzystaniu tego czy też innego oprogramowania możesz Analizować i Defragmentować, natomiast dyski SSD tylko i wyłącznie Analizować i Optymalizować!

Mam nadzieję, że się nie pogniewacie na pogrubienie i podkreślenie.

Jeżeli zaczniecie defragmentować dysk SSD możecie go w taki sposób uszkodzić. Przyznam że nie wiem czy program pozwoli na to bo nigdy nie próbowałem i nie zamierzam, ale niezależnie od tego nigdy nie defragmentuj dysku SSD!

Strona: https://www.ccleaner.com/defraggler/download

Podsumowanie

Czyszczenie systemu ze zbędnych plików oraz aplikacji ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Tak na prawdę nasze bezpieczeństwo jest uzależnione od decyzji jakie podejmujemy, ale o tym będziemy rozmawiali później.

Sprawami bezpieczeństwa zajmuję się również na mojej stronie internetowej, gdzie tworzę kurs potocznie zwanego hackingu. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami zapraszam: https://noishacking.pl.

Z czasem zamierzam uzupełniać powyższy artykuł o coraz to nowsze informacje. Ciekawi mnie wasza opinia. Chciałbym stworzyć coś co uświadomi ludzi przed błędnymi decyzjami typu podanie numeru karty… i no wiecie czego więcej. Traktuję to całkowicie poważnie. Postaram się jeszcze w tym lub przyszłym tygodniu dodać drugą część (łącznie mam rozplanowane 3 ale się jeszcze zobaczy). Dlatego zapraszam do komentowania.

Jedna uwaga, przy dodawaniu artykułu pomyliłem się trochę i pousuwało wszystkie wyróżnienia, pogrubienia. Obecnie powinno wszystko być tak jak zaplanowałem.

Edytowane przez SeNioR
poprawa pierwszej linijki, dodanie nagłówków h1, h2
  • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Ekspert
2 hours ago, Darki said:

Ciekawi mnie wasza opinia

To się nadaje do kosza. CCleaner, IObit i inne cuda... Powtórzę jeszcze raz: ŻADNE programy nie poprawią działania systemu.

Dzielenie dysku na partycje jedynie ma sens przy dyskach SSD, rozdzielone dyski HDD mają ogromny wpływ na wydajność.

3/4 tego co opisałeś da się zrobić przez narzędzia wbudowane w system.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, aXenDev napisał:

To się nadaje do kosza. CCleaner, IObit i inne cuda... Powtórzę jeszcze raz: ŻADNE programy nie poprawią działania systemu.

Porządek w rejestrze również jest mile widziany i zalecany, CCLeaner pozwala to osiągnąć, tak samo zwalniając dużo miejsca na dysku przy skanowaniu.
Tak samo jest program Malwarebytes który jeżeli masz syf na kompie pomaga mocno zbić w górę perfomance przeglądarki itd po samym czyszczeniu. Usuwając zbędny syf. (Yahoo browser i nieptorzebne Wyszukiwarki zainstalowane przy instalacji programów, nie odznaczając pierdół).

Więc programy owszem poprawiają działanie systemu. Nie czystego ale już długo użytkowanego.
Każdy serwis komputerowy (profesjonalny) tych programów używa i wielu innych w celu optymalizacji/czyszczenia systemu gdyż jest to podstawa.

Więc nie zgodzę się z twoją odpowiedzią w pewnym stopniu. Wiem co masz pewnie na myśli ale rozwiń swoją odpowiedź następnym razem.

 

Edytowane przez Kirito
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Ekspert
2 hours ago, Kirito said:

Porządek w rejestrze również jest mile widziany i zalecany, CCLeaner pozwala to osiągnąć

Windows 10 jak i Windows 11 nie lubią tego. To jest jeden z głównych problemów blue screenów na tych systemach.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Założyciel

Jeżeli chodzi defragmentację dysku SSD to Windows po wykryciu dysku SSD, automatycznie blokuje możliwość defragmentacji, także nie trzeba podejmować żadnych kroków w tym celu.

Z programów do oczyszczania rejestru takich jak CCleaner bądź Glary Utilities korzystałem na Windows 7. Wielokrotnie polecałem go klientom jako dobrą i darmową usługę czyszczenia komputera. Jak ktoś miał bardzo zasyfiony komputer to zawsze było widać poprawę po takim czyszczeniu. 

Natomiast nie polecam korzystać z takich programów na systemach Windows 10 i nowszych.

Wracając do samego artykułu, dobrze i treściwie opisany, na pewno przyda się nie jednej osobie. Dzięki!

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Musicie mi wybaczyć, że dopiero po dwóch dniach odpisuje ale trzeba jeszcze żyć 😄. Dlatego pomimo przeczytania waszych opinii wczoraj odnoszę się dopiero dzisiaj, dlatego zacznijmy:

W dniu 14.09.2021 o 00:10, aXenDev napisał:

To się nadaje do kosza. CCleaner, IObit i inne cuda... Powtórzę jeszcze raz: ŻADNE programy nie poprawią działania systemu.

Jeżeli "coś" pozwoli "ten" system oczyścić ze zbędnych plików, poprawi jego funkcjonalność, szczególnie dla osób korzystających z komputera głównie z przeglądarki. Dla większości takich ludzi nie jest ważne czy to ona została oczyszczona i ładuje się szybciej czy też system.

 

W dniu 14.09.2021 o 00:10, aXenDev napisał:

3/4 tego co opisałeś da się zrobić przez narzędzia wbudowane w system.

To co wymieniłem da się zrobić ręcznie i nie 3/4 tylko wszystko, ale zajmie sporo więcej czasu. Nie piszę tego dla osób które posiadają umiejętności aż tak zaawansowane bo one wiedzą najprawdopodobniej więcej niż ja.

W dniu 14.09.2021 o 05:47, Kirito napisał:


Więc nie zgodzę się z twoją odpowiedzią w pewnym stopniu. Wiem co masz pewnie na myśli ale rozwiń swoją odpowiedź następnym razem.
 

  "Nie zgodzę się z twoją odpowiedzią w pewnym stopniu". Tu wbiłeś mi gwoździa! Mógłbyś bardziej sprecyzować w którym się nie zgodzisz?

 

W dniu 14.09.2021 o 08:36, aXenDev napisał:

Windows 10 jak i Windows 11 nie lubią tego. To jest jeden z głównych problemów blue screenów na tych systemach.

Przyznaję że nie miałem jeszcze tej przyjemności pobawić się 11 ale masz rację. Dlatego zaproponowałem do tej czynności narzędzie które używam od lat i przyznaje, że na tych kilku komputerach czyszczenie rejestru nie zrobiło nic złego.

W dniu 14.09.2021 o 09:23, SeNioR napisał:

Jeżeli chodzi defragmentację dysku SSD to Windows po wykryciu dysku SSD, automatycznie blokuje możliwość defragmentacji, także nie trzeba podejmować żadnych kroków w tym celu.

Z programów do oczyszczania rejestru takich jak CCleaner bądź Glary Utilities korzystałem na Windows 7. Wielokrotnie polecałem go klientom jako dobrą i darmową usługę czyszczenia komputera. Jak ktoś miał bardzo zasyfiony komputer to zawsze było widać poprawę po takim czyszczeniu. 

Natomiast nie polecam korzystać z takich programów na systemach Windows 10 i nowszych.

Wracając do samego artykułu, dobrze i treściwie opisany, na pewno przyda się nie jednej osobie. Dzięki!

Dziękuję za informację, przyznaję, że nigdy nie próbowałem defragmentacji ssd stąd też nie wiedziałem.

Korzystałem z 7 również. Przyznaję, że pomimo masy luk systemowych był dla mnie przyjemniejszy, szczególnie po wyłączeniu wszystkich wodotrysków. Zarówno w tamtym jak i w tym systemie takie czyszczenia wykonuje i jak do tej porty z problemami się nie spotkałem. Oczywiście nie pisze że nie występują. "Naprawami komputerów" zajmuję się hobbystycznie dlatego też codziennie nie wykonuję tego i nie miałem styczności z taką liczbą komputerów jak Ty.

W dniu 14.09.2021 o 10:17, Mendelson. napisał:

W zasadzie poradnik z cyklu użyj narzędzia wbudowanego w system W10.

A co się nie udało, to trudno, tak zostanie. Ewentualnie zrobisz kopię i format.

Poradnik nie jest skończony. Przymierzam się do napisania jeszcze dwóch części gdzie zajmę się tematyką sensu "zabezpieczeń", VPN, oraz logicznym punktem podejścia do tematu jak np. podawania danych osobowych itd.

 

Pomijając to wszystko co wyżej napisałem. Nie musicie na to odpowiadać by jakby to "powiedzieć" i nikogo nie obrazić nie marnować czasu. Ten niedoskonały wytwór powstał ze względów by pomóc komuś nie dać się nabrać. Jestem w stanie zmodyfikować, wszystko. Chciałbym aby powstał poradnik, który wyjaśni w jaki sposób to działa i co można zrobić by nie doszło do najgorszego, dlatego jeżeli macie konkretne propozycje zmian napiszcie je. Z chęcią dodam. Napiszę autora co byście tam chcieli, tylko napiszcie.

Poradnik piszę z myślą o osobach które nie korzystają z komputera w sposób zaawansowany. Jest to pierwsza część która jak sami widzicie nie ma aż tyle wspólnego z tym co jest napisane w drugiej części tytułu. A może ma? Kwestia dyskusyjna.

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie, i to krytyczne i to pozytywne.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darki napisał:

"Nie zgodzę się z twoją odpowiedzią w pewnym stopniu". Tu wbiłeś mi gwoździa! Mógłbyś bardziej sprecyzować w którym się nie zgodzisz?

Nawiązywałem do posta @aXenDev i zapomniałem mu również odpisać 🧸

@aXenDevZ czyszczeniem rejestru masz w pełni racje, jednak CCLeaner ma w sobie dużo wiele innych przydatnych funkcji.
Po zrobieniu researchu masz rację od Windows 10 wzwyż, czyszczenie rejestru jest nie zalecane.

Ale dopowiem ciekawostkę, robię to u siebie od ponad 2 lat już i ani razu nie miałem żadnego problemu z działaniem systemu, i nie wpływało to negatywnie w żadnym stopniu na komfort użytkowania.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...