Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Dobry brief podstawą dobrze wykonanego zlecenia?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej do tej pory kodowałem szablony tylko pod fora internetowe a nigdy pod statyczne strony firm itd 🙂 Dzisiaj przychodzę do was z pytaniem jak powinien wyglądać dobry brief? Jakie pytanie powinniśmy zadać klientowi aby ułatwić grafikowi przygotowanie pracy graficznej? Powiedzmy że mam do zrobienia teraz stronę internetową dla przyjaciela który zajmuję się usługami dekarsko-ciesielskie jakie pytania? 

 

 

Przepraszam jeśli dział jest zły. 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Administrator

Najważniejsze to chyba jaki to ma być typ strony (One Page, Wizytówka, Firmowa, Produktowa, Serwis, Sklep, Blog, Landing Page) - w ten sposób będziesz wiedział już mniej więcej na czym stoisz i ile będzie do zrobienia.

 

Jakieś info odnośnie działalności - czym się klient zajmuje, nazwa firmy (o ile ją posiada).

Dobrze jest też wiedzieć komu jest ta strona poświęcona (tzw grupa docelowa) - dzięki temu poznasz dla kogo ma być strona, do kogo skierowana.

 

Dopytać klienta, czego oczekuje od strony - jaką ma pełnić rolę. Na podstawie tego możesz dopytać o treść - czy klient chce się logować na stronę do panelu i ją sobie samodzielnie zmieniać przy pomocy edytora (czyli wchodzi tu jakiś CMS) albo jednorazowo napisany kod bez jakichkolwiek CMSów czyli statycznie.

 

Dobrze jest też poznać konkurencję klienta (a dokładnie strony konkurencji, dzięki temu już mniej więcej wiemy na czym stoimy).

 

No i chyba najważniejsze, oczekiwania klienta względem wyglądu (chyba że ma layout). Jeśli nie ma wymagań, można mu pokazać przykłady np.: z themeforest, dribble, Behance (można też na szybko sklecić coś wycinając odpowiednie elementy).

 

Takie jest moje podejście - może w jakimś aspekcie błędne ale do tej pory się sprawdzało 😉

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze się pytam czego ode mnie klient oczekuje. Zawsze proszę go o jakieś podglądowe strony, które mu wpadły w oko. Wtedy wiem w jakim stylu mam robić projekt by klient go zaakceptował bez poprawek. Proszę go też o jego zakres prac. Jest wtedy łatwiej dobrać zdjęcia/obrazki etc. do tematyki strony. Do tego proszę go o wszystkie teksty na stronę jeżeli są możliwe, kolorystykę, czy ma już swój logotyp, o wszelkie materiały, które posiada i które chciałby mieć na stronie np. zdjęcia swoich prac, maszyn. 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel

brief projektowy to lista pytań, pozyskanie najistotniejszych informacji od klienta, przed przystąpieniem do zlecenia, tak aby później nie poprawiać projektu kilka razy. Nie można przesadzać z pytaniami, najlepiej zrobić sobie samemu szablon dopasowany pod siebie z najważniejszymi pytaniami które są nam potrzebne.

Co powinien zawierać podstawowy brief?

 • Podstawowe dane firmy, obecna strona www, kontakt, dane klienta
 • Branża w jakiej działa firma, jaka jest wasza konkurencja
 • Projekty, szablony które wam się podobają
 • Jakie widzicie funkcjonalności, przeznaczenie, wykorzystanie
 • Aspekty wizualne projektu (kolorystyka, stylistyka)
 • Grupa odbiorcza (docelowa) 
 • Termin 
 • Budżet
 • Uwagi dodatkowe
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...