Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Dyrektywa Options. Co oznacza. Indeks plików w folderach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Czytając artykuł na Niebezpieczniku, poświęcony portalowi Roksa.pl postanowiłem przybliżyć nieco więcej informacji na temat dyrektywy Options.

Dyrektywa Options polega na zezwoleniu lub uniemożliwieniu przeglądania zawartości katalogów. Dla właścicieli stron lepiej by było, aby odwiedzający nie mieli możliwości swobodnego przeglądania zawartości katalogów. Dlaczego jest to tak ważne? Pokażę na samym końcu poradnika  

Listowanie to operacja, która powoduje wyświetlenie zawartości wybranego katalogu. W przypadku jeśli listowanie będzie wyłączone, to podczas próby wywołania zawartości katalogu zostanie wyświetlony błąd 403.

image

Dobrym nawykiem jest taka konfiguracja serwera, aby uniemożliwiał on listowanie zawartości folderów i podgląd plików wgranych na serwer.  Całkowite wyłączenie listowania plików dla wszystkich podkatalogów w danym katalogu - w tym celu w pliku ".htaccess" należy wpisać poniższą linijkę:

Options -Indexes

Spowoduje to całkowite wyłączenie listowania plików i katalogów oraz zwracanie przeglądarce błędu "403 Forbidden" podczas próby dostępu do folderu bez pliku index.

Gdy jednak zajdzie potrzeba udostępnienia zawartości katalogów, wówczas wpis powinien wyglądać następująco:

Options +Indexes

Jak widać, w miejsce minusa wystarczy wstawić plus.  Włączenie dyrektywy pozwala pokazać stronę „Index of /” a pod spodem lista plików. 

To jednak nie wszystko. Mamy dodatkowe opcje, które możemy ustawić, przykładowo:

Options +Indexes 
IndexIgnore *gif *jpg *.png .?* g*

Powyższy zapis spowoduje, że podczas oglądania danego katalogu nie będą widoczne pliki graficzne (GIF, JPG, PNG), jak również te zaczynające się od kropki (np. .htaccess) oraz na literę \”g\”.

Pozostałe dyrektywy:

Options All +Indexes - pokazanie wszystkich plików

Options All -Indexes - ukrycie wszystkich plików

Options -MultiViews - Przy wyłączonej opcji MultiViews serwer sprawdza czy katalog test istnieje. W sytuacji, kiedy go odnajdzie, wyświetli plik index.* (z katalogu, bądź też listing plików, gdy index nie istnieje, lecz aktywna jest opcja Indexes). Jeśli katalog nie będzie istniał, wówczas pojawi się komunikat, że taki element nie istnieje (Document not found). 

Options +MultiViews - Przy włączonej opcji MultiViews, w przypadku nie znalezienia katalogu test, serwer sprawdzi czy istnieje plik test ze znanymi rozszerzeniami (html, php, jpg, gif, itd.) na podstawie wbudowanego w serwer mechanizmu uzgadniania zawartości, języka i typów MIME. 

Options +DirList - włączenie listowania zawartości katalogu.

Options -DirList - wyłączenie listowania zawartości katalogu.

Dlaczego tak ważne uniemożliwienie listowania zawartości folderów? 

Wpiszcie frazę "index of" w wyszukiwarce Google czy Google Grafika a przekonacie się sami.  Możecie też użyć operatora intitle:Index.of 

Przykładów jest mnóstwo, całe albumy zdjęć, numery kont bankowych, lista kontaktów i dane personalne..

Index of /zdjecia

Index of /


image

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...