Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Dziwne zachowanie AMD Ryzen 5 2600, skoki temperatur


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zmagam się z irytującym zachowaniem mojego procesora, tj, AMD Ryzen 5 2600. Mam obudowę ITX, nie jestem zadowolony z temperatur jednak, wydaje mi się że jest jednak za gorąca, nawet na owy build. Denerwują mnie jednak dziwne skoki temperatur, jakie wykazuje procesor. Otóż za każdym razem gdy odświeżam pulpit, temperatura winduje do ponad 10 stopni, po czym stabilizuje się z powrotem. Dzieje się tak również samoczynnie, nie ważne czy pod obciążeniem, czy nie(i tak kiedy temperatura skaczę z 70 na 82, to mi skacze ciśnienie), gdy używam przeglądarki itp. Mam ustawione stałe zegary i napięcie, wyłączyłem precision boosta, w deafultowych ustawieniach jest tak samo.

Spotkaliście się z czymś takim? Co jest przyczyną? Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miłosz Brzozowski napisał:

temperatura winduje do ponad 10 stopni, po czym stabilizuje się z powrotem.

To częste zachowanie w przypadku tego procesora, dużo osób tak ma. Może  to być saw-tooth bug występujący na Ryzenach. Bawiłeś się w podkręcanie czy nic z tych rzeczy? Jakieś chłodzenie czy masz fabryczne?. 80 stopni bez obciążenia to dość dużo. Maksymalna temperatura Ryzena 2600 to 95°C. 

Przyczyn może być kilka. Pasta na procesorze, niezaktualizowany BIOS, tryb oszczędzania energii się włącza i wyłącza. 

Jedną z metod jest regulacja krzywych wentylatora w BIOS'ie. 

Cytat

Performance podbija obroty wentylatorów na stałe. Jeśli chcesz sobie ustawić krzywą zależności obrotów od temperatury procesora to wybierasz Customize i przypisujesz do danej temperatury % mocy podawanej na wentylator. Żeby dobrze wszystko sobie poustawiać ściągnij sobie OCCT i wrzuć na 30min test CPU:Linpack z AVX i memory na 90% - będziesz znał maksymalną temperaturę osiągną przez procesor. W BIOSie sprawdź sobie jakie masz obroty i hałas przy poszczególnych % mocy podawanej na wentylator. Ustaw powiedzmy 50% od temperatury 20 stopni, zapisz ustawienia i ponownie wejdź do BIOSu - będziesz miał podane obroty, a do hałas to sam usłyszysz, zrób tak dla kilku wartości i zapisz sobie wyniki i obserwacje co do hałasu. Będziesz wiedział, że np. przy 80% wentylatory są po prostu wkurzające i lepiej ustawić tyle tylko w sytuacji, gdy procesorowi zaczyna się robić na prawdę ciepło. Ustaw to tak, żeby obroty wzrastały wraz podnoszeniem się temperatury na CPU, ale żeby zachować sensowną kulturę pracy. Zawsze możesz poświęcić kilka stopni na rzecz niższych obrotów, dzięki czemu będzie ciszej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(edytowane)

Dzięki za odpowiedź . Mój cooler to Arctic freezer 33 esports one, do tego Noctua 80mm( w spoczynku kręcą się obecnie odpowiednio: 1100 cpu, 1500 noctua) , obudowa Sharkoon qb one. Tak, bawiłem się już sporo w podkręcanie, szukałem optymalnych ustawień i wciąż nie znalazłem, obecnie CPU mam na taktowaniu 4000 przy napięciu ok 1.3, temperatura w spoczynku oscyluje ok 50 stopni, więc sporo. Nie zauważyłem znaczących różnic w temperaturze niezależnie od ustawień rdzenia. Dziś też bawiłem się z wymienianiem pasty, (na Artcic mx-2), czy daje mało, czy dużo, temperatury są wysokie. Czy zmiana Cpu vcore, bądź offsetu może jakoś pomóc na skoki temperatur?

Edytowane przez Miłosz Brzozowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napięcie na rdzeniach przeskakuje mi z 0.400 do 1.238 co kilka sekund, czy tak duże różnice są w normie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...