Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Informacje dotyczące phpBB modified by Przemo. Przewodnik


Rekomendowane odpowiedzi

Forum phpBB w wersji modified by Przemo zbudowane jest na podstawie phpBB2 które jest najlepszym darmowym skryptem forum dyskusyjnego.

Przy tworzeniu phpBB modified by Przemo pomagają: chelloPL, Crack, FanFataL, Widmo oraz osoby z grupy ModTeam i SupportTeam.

Zasada działania jest bardzo podobna, jednak zawiera mnóstwo nowych możliwości które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Głównym celem podczas tworzenia było uzyskanie jak największej funkcjonalności z zachowaniem prostoty wyglądu i obsługi z dużymi możliwościami rozbudowywania przy zachowaniu możliwie największej wydajności oraz zgodności ze standardami.

Zawiera system automatycznej instalacji, konfiguracji oraz możliwość deinstalacji, czyli łatwego powrotu do oryginalnej postaci phpBB2.

Panel Administracyjny jest bardzo rozbudowany i trzeba poświęcić wiele czasu aby zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Niestety jeszcze nie powstała dokładna instrukcja obsługi od strony administracyjnej jak i od strony użytkownika (FAQ).

Na stronie modyfikacji znajduje się forum dyskusyjne, na którym można znaleźć mnóstwo informacji dotyczących obsługi forum oraz, jeżeli nie znajdziesz interesujących Cię kwestii, możesz napisać nowy post lub temat ze swoim pytaniem.

Wszystkie dodatkowe funkcje można wyłączyć w Panelu Administracyjnym. Dostępnych jest 14 oficjalnych stylów, oraz duży zbiór nieoficjalnych stylów. Forum połączone jest z własnym portalem, co umożliwia stworzenie kompletnego serwisu.

Wymagania phpBB2 by Przemo

Do działania forum potrzebny jest serwer www z obsługą PHP nie mniejszą niż 4.0* oraz bazą MySQL w wersji nie mniejszej niż 3.2* Skrypt działa również z PHP 5.1.2 oraz MySQL 5.1.4

Instalacja phpBB2 by Przemo

Wyślij pliki skryptu do katalogu, w którym ma się znajdować forum (lub do katalogu głównego, jeśli forum ma działać bezpośrednio pod domeną)
Po wysłaniu wszystkich plików, wpisz w przeglądarce http://adres.pl/forum/ gdzie "adres.pl" to twoja domena a "forum" to katalog w którym jest forum.

Pojawi się formularz do wpisania danych instalacyjnych.

Część danych zostanie wypełniona automatycznie, nie musisz ich zmieniać.

Podstawowa Konfiguracja

  • "Nazwa Domeny" - (wykrywane automatycznie) w tym miejscu podaj tylko nazwę domeny (wpisz razem z www. lub bez, natomiast nie wpisuj http:// oraz katalogu)
  • "Port Serwera" - (wykrywane automatycznie) domyślnie 80 wpisz inny tylko w sytuacji, kiedy serwer www działa na innym porcie.
  • "Ścieżka skryptu" - (wykrywane automatycznie) nazwa katalogu (lub kilku katalogów) w którym znajduje sie forum, jeżeli nazwa katalogu to: forum wpisz: /forum

Konfiguracja Bazy Danych

  • "Typ Bazy Danych" - (wykrywane automatycznie) Do wyboru mamy MySQL 3 lub 4 i 5, zapytaj administratora jaka wersja bazy MySQL jest na serwerze
  • "Server Bazy Danych / DSN" - Adres serwera MySQL, koniecznie zapytaj administratora o prawidłowy adres serwera SQL, z reguły jest to localhost
  • "Nazwa Bazy Danych", "Użytkownik Bazy Danych", "Hasło Bazy Danych" - Te dane są dostępne gdy administrator utworzy dla twojego konta bazę danych oraz użytkownika z hasłem, uzyskaj te dane od administratora.
  • "Prefiks dla tabel w bazie danych" - Przedrostek nazw tabel które zostaną utworzone w bazie danych, jeżeli chcesz zainstalować drugie forum w tej samej bazie danych możesz podać inny prefix.

W sekcji Konfiguracja Admina jest miejsce na podanie wyświetlanej nazwy Administratora na forum, oraz hasło i adres e-mail

Przed rozpoczęciem procesu instalacji skrypt samoczynnie sprawdzi zgodność plików, jeżeli któryś z plików będzie uszkodzony/nieprawidłowy, zostaną wyświetlone szczegółowe informacje.

Po prawidłowym wypełnieniu i wysłaniu formularza, rozpoczyna się automatyczny proces instalacji, który składa się ze stworzenia struktury tabel i wpisów w bazie danych oraz utworzenia pliku konfiguracyjnego (config.php) zawierającego dane dostępowe do bazy danych (adres, nazwę i hasło bazy danych).

W bazie danych zostaje zapisana podstawowa konfiguracja systemu oraz są tworzone testowe działy oraz tematy i posty, tworzony jest również jeden użytkownik - Administrator, z nazwą, hasłem i adresem e-mail podanym w formularzu instalacji.

Po zakończeniu instalacji, do bazy danych, generowany jest plik config.php. Jeżeli serwer zezwala na zapisywanie plików przez PHP, plik ten jest automatycznie zapisywany, w przeciwnym razie zostaje wyświetlona informacja z możliwością pobrania i ręcznego wysłania pliku na serwer.

Konfiguracja i użytkowanie phpBB2

Po zakończeniu instalacji podstawowa automatyczna konfiguracja umożliwia prawidłowe działanie forum, jednak istnieje wiele możliwości dostosowania forum do własnych potrzeb.

Panel Administracyjny w każdym miejscu posiada skrócone informacje objaśniające każdą funkcję, jednak gdy nie będą one wystarczające, można skorzystać z informacji zawartych na stronie i forum modyfikacji.

Ważnym elementem jest "Kontrola Systemu" w Panelu Administracyjnym zwana również CheckFiles, służy do kontrolowania poprawności plików, odpowiednich praw do zapisu dla katalogów i plików oraz poprawności struktury w bazie danych.

Aby wykorzystać wszystkie funkcje forum jak: wysyłanie avatarów, załączników, zdjęć profilu i podpisów oraz edycję schematów kolorystycznych forum i cache SQL, konieczne są zezwolenia serwera do zapisu niektórych plików i katalogów forum. Kontrola Systemu wskaże nam w jaki sposób ustawić pliki i katalogi.

Bardzo często pliki wysyłane na serwer zostają uszkodzone, lub nieprawidłowo zmienione (nazwa lub zawartość) Kontrola Systemu lokalizuje i wyświetla potrzebne informacje ułatwiając korektę nieprawidłowości.

Sprawdzane są tylko pliki z rozszerzeniem .php Jeżeli zajdzie potrzeba zmiany zawartości jakiegoś pliku .php (np. zmiana opisów forum w plikach językowych z katalogu /language/) możemy stworzyć specialny plik informacyjny dla Kontroli Systemu, aby nie uznawała wprowadzonych przez nas zmian jako błąd, lecz jako modyfikację. Opis czynności znajduje się w pliku /includes/mods_info/info.

System wyposażony jest w kontrolę uaktualnień, co jakiś czas należy odwiedzając Panel Administracyjny, gdy pojawi się aktualizacja, informacja ta zostanie pobrana i wyświetlona.

Skryptu możemy używać za darmo i bez ograniczeń za wyjątkiem ograniczenia nałożonego na jego stopkę, której nie można usuwać oraz zmieniać. Skrypt wyposażony jest w funkcje kontrolujące i gdy zostanie ona zmieniona lub usunięta, pojawią się problemy w działaniu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje na temat aktualizacji i zmiany do oryginalnej wersji phpBB

System wyposażony jest w uniwersalny aktualizator służący do aktualizacji (z wersji 1.5 - 1.9.5 by Przemo) oraz zamiany zwykłego phpBB2 przy zachowaniu dotychczasowego dorobku forum: tematy, posty, użytkownicy, ustawienia.

Aby go wywołać kopiujemy do katologu głównego naszego forum katalog /scripts/ z pakietu "phpBB modified by Przemo"

Będąc zalogowanym jako Administrator i po wcześniejszym wykonaniu kopii zapasowej plików oraz bazy danych naszego forum, wywołujemy aktualizator poprzez wpisanie w przeglądarce http://adresforum.pl/forum/scripts/update.php

Następnie należy nadpisać wszystkie pliki naszego forum, plikami z wersji "phpBB modified by Przemo" za wyjątkiem pliku config.php
Po zakończeniu kopiowania plików możemy w pełni korzystać z nowego forum.

Deinstalacja

System wyposażony jest w deinstalator, służący do całkowitego odinstalowania wersji "by Przemo" i powrotu do oryginalnego phpBB2 przy zachowaniu tematów, postów, użytkowników, ustawień.

Deinstalacja polega na uruchomieniu deinstalatora znajdującego się w Panelu Administracyjnym w sekcji SQL. Należy w nim podać wersję phpBB2 do jakiej chcemy powrócić (np. 2.0.19) i zaakceptować chęć deinstalacji (może to wykonać tylko główny "zapisany" Administrator).

Następnie należy usunąć wszystkie pliki forum z serwera z wyjątkiem pliku config.php oraz katalogu /images/ (w którym znajdują się avatary użytkowników) i wysłać pliki oryginalnego phpBB2 (nadpisać pliki z katalogu /images/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...