Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Jak jest w szkole zawodowej? Jak wyglądają lekcje i praktyki?


Rekomendowane odpowiedzi

hej nie ucze sie zbyt dobrze wiec planuje isc do zawodowki czy moglby mi ktos opisac jak wyglada zycie w zawodowce slyszalam ze tam to totalna patola jest pod wzgledem towarzystwa to prawda? Ile maja tam lekcji w ciagu dnia, a jak z praktykami samemu trzeba sobie zalatawiac czy szkola wszystko zalatwia? ile tak mniej wiecej sie zarabia na praktykach 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@airma Uczysz się jak w technikum, liceum czy innej szkole. Wiadomo, że do szkoły zawodowej nie idą "orły", ale opinie, które są o zawodówce to stare dzieje, ale no w każdej szkole, klasie znajdzie się ktoś, kto się nie uczy, odwala jakieś cyrki itd. Możesz iść do najgorszej zawodówki i mieć patolę, a możesz iść do dobrej szkoły zawodowej gdzie faktycznie będzie jakiś poziom i Cię czegoś nauczą. Niemniej jednak w szkole zawodowej nie wymaga się tyle od uczniów co od technikum czy liceum, w którym piszesz maturę i szkoła wymaga zdawalności by być wysoko w rankingach. Lekcje są uwarunkowane od kierunku, ale normalnie masz matematykę, fizykę , w-f, wos itd i jest to porównywalne z "dawnym" gimnazjum. Do tych normalnych przedmiotów musisz sobie doliczyć przedmioty zawodowe, które są w sumie najważniejsze i będzie ich najwięcej. 

Co do praktyk to są 1 lub 2 dni w tygodniu zależnie od klasy i kierunku. Możesz mieć w praktyki szkole i prywatne. Co do prywatnych to zależy jak trafisz. Może być tak, że będziesz się uczył zawodu, albo będziesz robił jako pomiatacz przez starszych pracowników. Co do zarobków to też zależy od pracodawcy, ale liczę, że z 200-350 zł miesięcznie zależnie od roku szkoły.

Na Twoim miejscu próbowałbym się dostać nawet do najgorszego technikum byle mieć wykształcenie średnie. Będą Ci mówić, że zawsze możesz iść do szkoły dla dorosłych i skończyć liceum weekendowo, ale uwierz mi nie znajdziesz na to chęci i czasu gdy w tygodniu będziesz pracował, a w weekendy się dodatkowo uczył. Poziom w technikum będzie trochę wyższy, ale choćbyś miał zdawać na 2 i 3 masz średnie, a nie zawodowe, a przy jakiejkolwiek pracy nawet przy układaniu ciuchów w sieciówkach patrzą na to średnie.

Najważniejsze byś szedł tam gdzie chcesz się czegoś nauczysz i wiesz, że będziesz miał z tego pieniądze, bo za sam papierek nikt Ci pieniędzy nie da, jeżeli nie będziesz nic potrafił.

 • Lubię to! 4
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Ekspert

Ja, akurat chodziłem do szkoły, gdzie w jednym budynku mieliśmy technikum i zawodówkę - szło dostrzec kto jest skąd 😛 W zawodówkach, większy nacisk kładą na rzeczy zawodowe. Jeżeli chodzi o standardowe lekcje typu polski, matma, to tam jest po prostu poziom podstawówka. Trochę się zdziwiłem jak kumpel z zawodówki mi powiedział, że oni na matmie rozwiązują ułamki.

Z racji tego, że ja byłem z technikum, praktyki miałem od drugiej klasy, raz w tygodniu. Potem w 3 klasie, miałem cały miesiąc praktyk. W 4 klasie, maturalnej, pierwszy miesiąc to był dosłowny zapierdziel z przedmiotami zawodowymi, a w drugim semestrze przygotowania do matur i zero lekcji zawodowych.

 • Lubię to! 2
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Ekspert

Sam jestem w szkole zawodowej na mechaniku samochodowym i najbardziej ludzie odwalają w 1 klasie, a w 2 i 3 już dużo mniej. Z ilością lekcji różnie bywa, ale raczej tak standardowo 6, 7 lub czasem 8. Z praktykami to zależy na jaki kierunek pójdziesz. Jako mechanik możesz mieć tak 2 dni w tygodniu, a jako sprzedawca 3 dni w tygodniu. I zależy to od szkoły gdzie masz praktyki i czy sam je załatwisz. Ja praktyki mam akurat w szkole, bo jest taka możliwość, a na praktykach możesz wyciągnąć do kilku stów. 

 • Lubię to! 2
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Podobna zawartość

  • Przez SeNioR
   Cześć. Dzisiaj trochę nauki języka angielskiego 🙂. Opiszę jak najprościej się da budowę czasu Present Simple czyli czasu teraźniejszego prostego. Dodam kilka przykładów, aby wszystko było zrozumiałe.
   Present Simple: konstrukcja zdania twierdzącego
   Ogólna konstrukcja zdania twierdzącego w czasie Present Simple jest bardzo prosta i wygląda następująco:
   Osoba + czasownik + reszta zdania
   I work in a factory. She works in an office. He works in an corporation. Present Simple: odmiana czasownika regularnego
   Czasownik w języku angielskim odmienia się przez osoby, tak samo jak w innych językach. Na szczęście, w przypadku języka angielskiego w czasie Present Simple jest to wyjątkowo proste. Musimy pamiętać jedynie o dodanie końcówki-s w trzeciej osobie liczby pojedynczej.
   Oto przykłady jak zachowuje się zdanie w różnych osobach w czasie Present Simple. Jak widać, nic nie musimy zmieniać oprócz dodania do czasownika końcówk -sw trzeciej osobie liczby pojedynczej.
   I work in a factory. You work in a factory. He works in a factory. She works in a factory. It works in a factory. We work in a factory. They work in a factory. Jeśli czasownik kończy się na -o, -ch, -sh, -ss lub -x musimy dodać końcówkę -es.
   watch - watches go - goes Przykłady:
   I go to the movies. - Ja chodzę do kina. She goes to the movies. - Ona chodzi do kina. ( 3 osoba) Jeżeli czasownik kończy się na spółgłoskę -y, w 3. osobie liczby pojedynczej musimy zamienić -y na -ie i dopiero dodać końcówkę -s. Takie czasowniki to np. to study, to cry, to try.
   I study. - Ja się uczę. He studies. - On się uczy. ( 3 osoba dlatego ies) I cry. - Ja płaczę. She cries. - Ona płacze. ( 3 osoba) I try. - Ja próbuję. It tries. - Ono próbuje. ( 3 osoba) Present Simple: konstrukcja zaprzeczenia
   Język angielski wymaga czasownika posiłkowego do/does również do konstrukcji zaprzeczenia (negative). Dodatkowo do tworzenia przeczeń używane jest angielskie słówko not.
   Osoba + do/does + not + czasownik + reszta zdania
   I do not have a computer. She does not go to school. Podobnie jak w pytaniach, w 3. osobie liczby pojedynczej używamy czasownika posiłkowego does.
   do + not = znaczy to samo co don’t does + not = znaczy to samo co doesn’t Present Simple: konstrukcja pytania
   Do/does + osoba + czasownik + reszta zdania
   Do you like chocolate? Does he play football? Present Simple: czasownik to be
   Czasownik to be (być) jest czasownikiem nieregularnym i odmienia się przez osoby. W czasie Present Simple odmienia się w następujący sposób:
   I am You are He is She is It is We are you are They are Konstrukcja zdania twierdzącego z czasownikiem to be
   Osoba + to be + reszta zdania
   She is a doctor. Jack and Emma are hungry. I am in the park.
  • Przez SeNioR
   Cześć. Dzisiaj opiszę jak sprowadzić ułamek do wspólnego mianownika. Postaram się wytłumaczyć to jak najprościej się da. Dodam też kilka przykładów.

   Przykłady sprowadzania ułamka do wspólnego mianownika
   Weźmy taki ułamek: 1/6 i 3/7
   Najpierw mnożymy mianowniki przez siebie.
   6*7 = 42. Otrzymaliśmy liczbę 42 która jest naszym wspólnym mianownikiem. Brakuje nam jeszcze licznika.
   1/6 = BRAK/42
   3/7 = BRAK/42
   Aby uzyskać licznik musimy rozszerzyć (pomnożyć) liczniki tak aby zgadzały się one z mianownikiem. Czyli mnożymy na odwrót mianownik z licznikiem.
   1*7 = 7
   3*6 = 18
   1/6 * 7/7 = 7/42
   3/7 * 6/6 = 18/42
  • Przez SeNioR
   Witajcie. W poprzednim temacie opisałem w jak najprostszy sposób na czym polega skracanie ułamków. Dzisiaj opiszę na czym polega rozszerzanie czyli inaczej mnożenie ich. Reguła jest odwrotna do skracania czyli zamiast dzielenia, mnożymy licznik i mianownik przez tę samą, możliwie najmniejszą liczbę.

   PRZYKŁADY ROZSZERZANIA UŁAMKÓW
   Wykonujemy rozszerzenie ułamka. My decydujemy przez jaką liczbę chcemy pomnożyć licznik i mianownik. Dajmy na to liczba „6”.
   3/4 * 6/6 = 18/24
   2/3 * 2/2 = 4/6
   Co to jest iloraz? Iloraz mówi nam Ile razy, dana liczba może występować w liczniku i mianowniku.
  • Przez SeNioR
   Cześć. Dzisiaj opiszę w jak najprostszy sposób na czym polega skracanie ułamków czyli inaczej dzielenie ich. Reguła polega na tym aby podzielić licznik i mianownik przez tę samą najmniejszą możliwą liczbę. Wynikiem skracania powinien być ułamek nieskracalny, czyli taki którego nie można już skrócić.

   PRZYKŁADY SKRACANIA UŁAMKÓW
   Najmniejsza możliwa liczba przez którą można podzielić licznik „10” jest liczba „10”.
   10/20 : 10/10 = 1/2
   Najmniejsza możliwa liczba przez którą możemy podzielić licznik i mianownik to „3”.
   6/9 : 3/3 = 2/3
   „4” czyli licznik oraz „8” czyli mianownik mogą być podzielone przez najmniejszą możliwą liczbę czyli „2”.
   4/8 : 2/2 = 2/4 : 2/2 = 1/2
   Wynikiem jest jednak ułamek 2/4 którego można dalej skrócić, a pamiętamy że ostatni wynik musi być taki żeby ułamka nie dało się więcej skrócić.
   Skróciliśmy ułamek 2/4 przez najmniejszą możliwą liczbę czyli „2” i wyszło nam 1/2.
   1/2 nie da się już skrócić więc jest to nasz końcowy wynik.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...