Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Jak jest w szkole zawodowej? Jak wyglądają lekcje i praktyki?


Rekomendowane odpowiedzi

hej nie ucze sie zbyt dobrze wiec planuje isc do zawodowki czy moglby mi ktos opisac jak wyglada zycie w zawodowce slyszalam ze tam to totalna patola jest pod wzgledem towarzystwa to prawda? Ile maja tam lekcji w ciagu dnia, a jak z praktykami samemu trzeba sobie zalatawiac czy szkola wszystko zalatwia? ile tak mniej wiecej sie zarabia na praktykach 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@airma Uczysz się jak w technikum, liceum czy innej szkole. Wiadomo, że do szkoły zawodowej nie idą "orły", ale opinie, które są o zawodówce to stare dzieje, ale no w każdej szkole, klasie znajdzie się ktoś, kto się nie uczy, odwala jakieś cyrki itd. Możesz iść do najgorszej zawodówki i mieć patolę, a możesz iść do dobrej szkoły zawodowej gdzie faktycznie będzie jakiś poziom i Cię czegoś nauczą. Niemniej jednak w szkole zawodowej nie wymaga się tyle od uczniów co od technikum czy liceum, w którym piszesz maturę i szkoła wymaga zdawalności by być wysoko w rankingach. Lekcje są uwarunkowane od kierunku, ale normalnie masz matematykę, fizykę , w-f, wos itd i jest to porównywalne z "dawnym" gimnazjum. Do tych normalnych przedmiotów musisz sobie doliczyć przedmioty zawodowe, które są w sumie najważniejsze i będzie ich najwięcej. 

Co do praktyk to są 1 lub 2 dni w tygodniu zależnie od klasy i kierunku. Możesz mieć w praktyki szkole i prywatne. Co do prywatnych to zależy jak trafisz. Może być tak, że będziesz się uczył zawodu, albo będziesz robił jako pomiatacz przez starszych pracowników. Co do zarobków to też zależy od pracodawcy, ale liczę, że z 200-350 zł miesięcznie zależnie od roku szkoły.

Na Twoim miejscu próbowałbym się dostać nawet do najgorszego technikum byle mieć wykształcenie średnie. Będą Ci mówić, że zawsze możesz iść do szkoły dla dorosłych i skończyć liceum weekendowo, ale uwierz mi nie znajdziesz na to chęci i czasu gdy w tygodniu będziesz pracował, a w weekendy się dodatkowo uczył. Poziom w technikum będzie trochę wyższy, ale choćbyś miał zdawać na 2 i 3 masz średnie, a nie zawodowe, a przy jakiejkolwiek pracy nawet przy układaniu ciuchów w sieciówkach patrzą na to średnie.

Najważniejsze byś szedł tam gdzie chcesz się czegoś nauczysz i wiesz, że będziesz miał z tego pieniądze, bo za sam papierek nikt Ci pieniędzy nie da, jeżeli nie będziesz nic potrafił.

 • Lubię to! 4
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Ekspert

Ja, akurat chodziłem do szkoły, gdzie w jednym budynku mieliśmy technikum i zawodówkę - szło dostrzec kto jest skąd 😛 W zawodówkach, większy nacisk kładą na rzeczy zawodowe. Jeżeli chodzi o standardowe lekcje typu polski, matma, to tam jest po prostu poziom podstawówka. Trochę się zdziwiłem jak kumpel z zawodówki mi powiedział, że oni na matmie rozwiązują ułamki.

Z racji tego, że ja byłem z technikum, praktyki miałem od drugiej klasy, raz w tygodniu. Potem w 3 klasie, miałem cały miesiąc praktyk. W 4 klasie, maturalnej, pierwszy miesiąc to był dosłowny zapierdziel z przedmiotami zawodowymi, a w drugim semestrze przygotowania do matur i zero lekcji zawodowych.

 • Lubię to! 2
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Ekspert

Sam jestem w szkole zawodowej na mechaniku samochodowym i najbardziej ludzie odwalają w 1 klasie, a w 2 i 3 już dużo mniej. Z ilością lekcji różnie bywa, ale raczej tak standardowo 6, 7 lub czasem 8. Z praktykami to zależy na jaki kierunek pójdziesz. Jako mechanik możesz mieć tak 2 dni w tygodniu, a jako sprzedawca 3 dni w tygodniu. I zależy to od szkoły gdzie masz praktyki i czy sam je załatwisz. Ja praktyki mam akurat w szkole, bo jest taka możliwość, a na praktykach możesz wyciągnąć do kilku stów. 

 • Lubię to! 2
 • Super 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Podobna zawartość

  • Przez airma
   Ej. Jak w szkole zawodowej (zawodówce) dzielą klasami? w sensie po zawodach czy jak?
  • Przez Patrycja Wieczorek
   Witam. Mam do rozwiązania poniższe zadanie. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Oblicz wydatek energetyczny metodą G. Lehmanna dla 8 godzinnej zmiany roboczej na stanowisku mechanika samochodowego przyjmując następujący chronometraż pracy:
   demontaż skrzyni biegów z pojazdu – czas 120 min., demontaż skrzyni biegów i wymiana uszkodzonej części, montaż – czas 120 min., dostarczenie części z magazynu – czas 30 min., montaż skrzyni biegów do pojazdu – 150 min., przerwy organizacyjne i regulaminowe – 60 min. Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
   określić pozycje ciała i zakres obciążenia mięśni dla poszczególnych operacji technologicznych i przerw w pracy, zaplanować układ tabeli do wykonania ćwiczenia (należy sięgnąć do przykładu stanowiska stolarza) wpisać posługując się edytorem tekstu dane z zadania i odczyty z tablic Lehmana, wyliczyć wartości wydatku energetycznego, Czym jest Wydatek energetyczny?
   Wydatek energetyczny jest podstawowym parametrem określającym ilość energii wydatkowanej przez człowieka podczas wykonywania pracy. 
   Jest to ilość energii potrzebnej do wykonania określonej pracy zewnętrznej przez mięśnie szkieletowe przy równoczesnym podtrzymywaniu procesów życiowych i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
   Wydatek energetyczny wyraża się w kcal lub w kJ: 1 kJ ≈ 0,24 kcal, 1 kcal ≈ 4,19 kJ).
  • Gość Kuba
   Przez Gość Kuba
   Cześć, proszę o pomoc z tymi zdaniami... nie mówię, że rozwiązać je za mnie ale nie mam pojęcia jak się mam za to zabrać. nie wiem przecież jak wygląda montaż czy demontaż skrzyni biegów więc nie wiem jak mam zrobić takie zadanie...
   Zadanie 1. Oblicz wydatek energetyczny metodą Lehmana dla 8 godzinnej zmiany roboczej na stanowisku mechanika samochodowego przyjmując następujący chronometraż pracy:
   demontaż skrzyni biegów z pojazdu – czas 120 min., demontaż skrzyni biegów i wymiana uszkodzonej części, montaż – czas 120 min., dostarczenie części z magazynu – czas 30 min., montaż skrzyni biegów do pojazdu – 150 min., przerwy organizacyjne i regulaminowe – 60 min. Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
   określić pozycje ciała i zakres obciążenia mięśni dla poszczególnych operacji technologicznych i przerw w pracy, zaplanować układ tabeli do wykonania ćwiczenia (należy sięgnąć do przykładu stanowiska stolarza) wpisać posługując się edytorem tekstu dane z zadania i odczyty z tablic Lehmana, wyliczyć wartości wydatku energetycznego, wpisać wartości wyliczone do tabeli, Zadanie 2. Określ stopień monotypowości ruchów pracownika wykonującego operacje wycinania otworu w detalu o masie 0,1 kg na prasie mimośrodowej w czasie 8 godzinnej zmiany roboczej, zakładając, że:
   czas przygotowania stanowiska przed rozpoczęciem pracy wynosi 20 min, operacja wycinania składa się z czynności: mocowanie detalu 7 s, wycinanie 3 s, zdjęcie detalu 5 s, przerwa na odpoczynek 30 min po 4 godzinach pracy, czynności po zakończeniu pracy 30 min. Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:
   sporządzić chronometraż dnia pracy, wyliczyć liczbę powtórzeń operacji roboczej w ciągu zmiany, określić stopień monotypowości ruchów na podstawie tabeli na następnym slajdzie
  • Przez Patryk19
   Siemka. Jutro mam ostateczny termin aby poprawić ocene z informatyki, muszę poprawić funkcje jeżeli, w Microsoft Excel. Poniżej prezentuje zadanie jakie mam jutro do wykonania. Pilnie potrzebuje pomocy z tym 😕 
   Sporządzić zestawienie uzależniając podatek od określonych progów (należy wykorzystać funkcję JEŻELI).
   Podatek należy uzależnić od progów podatkowych (złożenie funkcji Jeżeli). Kwotę do wypłaty obliczamy jako płacę zasadniczą pomniejszoną o podatek.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...