Skocz do zawartości
Szukaj na Pecetowiczu
 • Utwórz konto

Jak nie dać się oszukać? Kompletny poradnik dla Użytkowników


Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie dać się oszukać? To pytanie zadaje sobie codziennie tysiace polaków którzy regularnie stają się ofiarą oszustwa internetowego 🌐.

Niestety i na Pecetowiczu również zdarzają się takie sytuacje i jako Administracja staramy się z tym walczyć 🛡️

Z Waszą pomocą, zgłoszeniami, spostrzegawczością i rozwagą staramy się eliminować takich użytkowników z naszej społeczności 💪

Dziękujemy Wam za to

Poniżej przedstawiamy wam porady, które zwiększą szanse na to aby nie dać się oszukać. Przed jakąkolwiek transakcją czy zleceniem zachęcamy do zapoznania się z nimi 💼

pc_2.pngGdy już masz potencjalnego chętnego do wykonania usług, kupna lub sprzedaży czegoś zwróć uwagę na:

 • 🗓️ Staż na forum - sprawdź jak długo użytkownik jest na forum. Jeśli konto jest nowe i ma małą aktywność (ilość postów i komentarzy) to powinno wzbudzić Twoje podejrzenia. Sprawdzisz to na stronie profilu zaraz pod nickiem.
   
 • 📝 Ilość wpisów i ich jakość - jeżeli na profilu użytkownika są same posty w dziale Ogłoszenia a w tematach wypowiedzi innych użytkowników nie są poprawne lub podejrzliwe to od razu trzeba mieć się na baczności, że z tym użytkownikiem może być coś nie tak. Patrz też na jakość tych postów (ortografia, sposób składania zdań, kultura wypowiedzi)
   
 • Opinia na forum - na forum posiadamy dział z Opiniami użytkowników. Możesz sprawdzić czy taki użytkownik posiada swój temat z opiniami i tu również warto zwrócić uwagę na datę powstania takiego tematu, jakoś tych opinii oraz użytkowników, którzy je wystawiają (patrz punkt wyżej)
  Czasem użytkownicy tworzą taki temat po to aby sztucznie nabić sobie fake kontami opinie - zwróć na to uwagę! Jak? Sprawdź osoby wystawiające opinie - w takich przypadkach będą to konta z małym stażem oraz małą a wręcz zerową ilością treści.
   
 • 🔍 Research internetowy - jeśli użytkownik posiada w profilu dane typu numer GaduGadu, Steam, Discord lub znasz jego adres e-mail, numer telefonu lub konta bankowego to warto takie informacje wykorzystać i spróbować je znaleźć w popularnej wyszukiwarce Google.

  Aby zawęzić poszukiwania zalecamy do wpisanego hasła w Google dodać przed i po cudzysłów a będzie to wyglądało tak.Screenshot 2022-09-05 at 14-12-30 nazwa użytkownika - Szukaj w Google.png
  Dzięki temu Google będzie szukał sztywno tylko tego wywołania na stronach internetowych.
   
 • 🔮 Wyszukiwarka na forum - tu również możesz sprawdzić czy nie pojawiają te dane w przypadku tematów z ofertą czy jako opinie lub ostrzeżenia innych użytkowników. Jeśli istnieje wiele tematów z ofertą stworzonych przez różnych użytkowników ale z tymi samymi danymi to istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka osoba posiada na naszym forum tak zwane multi konto, które według regulaminu forum jest zabronione. Jeśli zauważysz coś takiego zgłoś to nam a samemu zaprzestań kontaktu z potencjalnym oszustem.
   
 • 💬 Naleganie na kontakt  - jeśli osobie, z którą piszesz, bardzo zależy na przeniesieniu rozmowy na inny, szybszy kanał komunikacji niż forum może to również oznaczać, że chce jak najszybciej doprowadzić do transakcji.
   
 • ⏱️ Presja czasu - jeśli użytkownikowi pogania Cię do "dobicia targu" tłumacząc to w dziwny sposób typu "że jest też ktoś inny", "że jemu się śpieszy" to może oznaczać że chce Cię oszukać. Jeśli nie ma czasu do przeprowadzenia transakcji czemu wciąż z Tobą pisze? Z resztą jeśli nie jest to sytuacja nagła taką transakcję można przeprowadzić dzień czy nawet później.
   
 • 💳 Sposób płatności - zwróć uwagę na sposób płatności.
  🤳 Oszuści w ostatnim czasie wykorzystują oszustwo na Blika ponieważ jest szybszy i wygodniejszy niestety w parze z tym idzie też niebezpieczeństwo utraty pieniędzy. Zawsze weryfikuj do kogo mają trafić pieniądze oraz czy kwota na którą się umówiliście jest prawidłowa. Jeśli macie podejrzenia co do drugiej strony zalecamy wstrzymanie się od dokonywania płatności tym sposobem.
  🏦 W przypadku przelewów na konto uważaj na podrobione potwierdzenia przelewów.
   
 • ©️ Zabezpieczanie prac - w przypadku prac kreatywnych, typu logotypy, grafiki, layouty, strony internetowe, edycje wideo dobrze zabezpieczyć się odpowiednimi znakami wodnymi, które zabezpieczą Cię przed ich nieuprawnionym użyciem przez potencjalnego oszusta. To niewielki zabieg a potrafi uratować Cię przed utratą cennego czasu, Twojej kreatywności jak i utratą potencjalnego zarobku. Warto także w takich sytuacjach wspomóc się stronami do przeprowadzania takich transakcji w sposób bezpieczny np.: useme.
   
 • 🤑 Okazje - każdy chce kupić jak najtaniej a sprzedać jak najdrożej - tak działa rynek. Niestety czasem natrafimy na okazję i wtedy zdrowy rozsądek gdzieś ucieka. Gdy zauważasz atrakcyjną cenę przedmiotu warto zawsze poprosić o dowód zakupu czy nawet zdjęcia tego przedmiotu z Twoim nickiem gdzieś obok na kartce. Dlaczego na kartce? Ponieważ takie zdjęcie ciężej a wręcz niemożliwe jest podrobić a dodanie cyfrowo takiego nicku nie daje żadnej gwarancji.
   
 • 🔗 Podejrzane linki - jeśli użytkownik wysyła Ci linki, na których musisz się zalogować do banku czy social mediów, podać BLIKa i tym podobnych to natychmiast wyjdź z takiej strony, zgłoś to nam administratorom oraz odpowiednim służbą ponieważ przez taki proceder wiele osób może stracić nie tylko pieniądze ale także dostęp do kont i całego swojego internetowego dorobku.

pc_3.pngPrzede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek i czujność. Sprawdzaj użytkowników z którymi przeprowadzasz transakcje - tyczy się to osób sprzedających, kupujących, zleceniodawców jak i zleceniobiorców. Sprawdź tę osobę na naszym forum pod względem stażu, aktywności oraz opinii (o ile je posiada). Zwróć uwagę na sposób wypowiedzi, tempa oraz sposobu dokonania kupna/sprzedaży. Zawsze zabezpieczaj się umowami chroniącymi obie strony transakcji.

Dodatkowe informacje na temat oszustw znajdziesz poniżej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 4 tygodnie później...

Nikt się nie spodziewał, każdy potrzebował 😉 Dużo cennych rad!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

 • Dodaj nową pozycję...
 • Dodaj nową pozycję...