Skocz do zawartości

Jak przygotować laptopa do sprzedaży?


kawkaczka
 Udostępnij

Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez kawkaczka,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jak już sugeruje tytuł mojego postu "Jak przygotować laptopa do sprzedaży" noszę się z zamiarem sprzedaży starego laptopa. Sprzęt nie jest jeszcze tak bardzo stary, bo używałam go i szanowałam przez ostatnie dwa lata, i myślę, że może jeszcze komuś posłużyć.

Wraz z moim pomysłem pojawiły się jednak wątpliwości, no bo przecież obecnie tak wiele się słyszy o konieczności ochrony swoich danych, a taki personalny komputer jest kopalnią informacji o jego użytkowniku.

Zaczęłam więc zbierać informacje na temat niezbędnych kroków, jakie w celu trwałego usunięcia danych należy podjąć i po wstępnej lekturze dostępnych na ten temat artykułów w Internecie odnoszę wrażenie, że zamiast rozjaśnić sytuację, to ją sobie zaciemniłam.

Stąd mój post. Będę wdzięczna za wszelkie pomysły i informacje. Także, jeśli na forum podobny temat został już omówiony.

Czego chcę: 1. trwale usunąć dane, 2. zachować system (Windows 10 Home).

Czy zastosowanie opcji dostępnej w Windows - „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” pozwala na trwałe usunięcie danych?

Czy po tej operacji będzie je można jednak odzyskać? Jeśli tak, to jakie są inne rozwiązania?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Założyciel

Cześć. Napisz proszę jaki typ dysku posiadasz w tym laptopie. Jeżeli jest to HDD to zwykłe usunięcie czy zresetowanie ustawień mogą nie być wystarczające bo takie dane można później odzyskać pierwszym lepszym programem do odzyskiwania danych.

Samo usunięcie pliku z eksploratora systemu, a następnie opróżnienie kosza nie sprawi, że dokument zniknie bezpowrotnie. Wynika to ze sposobu działania nośników danych oraz zarządzania plikami przez system operacyjny komputera. Usunięcie plików z kosza sprawia, że wymazane zostają jedynie informacje o ich położeniu na dysku, a zgromadzone w nich dane w dalszym ciągu znajdują się fizycznie na nośniku i aby je odzyskać, wystarczy użyć jednego z wielu ogólnodostępnych narzędzi do odzyskiwania danych.

Nawet sformatowanie dysku twardego nie rozwiązuje problemu, bo również i tutaj można dość łatwo odzyskać wszystkie dane. 

Jeżeli chcesz trwale usunąć wszystkie dane to najlepszą metodą usunięcia danych z dysku HDD jest fizyczne, wielokrotne nadpisywanie sektorów, w których znajdowały usuwane informacje, „śmieciowymi”, przypadkowymi bitami. Najprościej zastosować tzw. zerowanie, polegające na jedno lub kilkukrotnym bitowym zapisaniu w kasowane sektory ciągu zer.

Najpopularniejszy darmowy program do "zerowania dysku" to Eraser. Pamiętaj że zerowanie dysku może trwać nawet kilka godzin i kasuje wszystkie dane na dysku.

A i taki dysk rzecz jasna trzeba wyzerować na innym komputerze, chyba że użyjesz bardziej zaawansowanego programu typu MHDD który pozwala wyzerować dysk podczas startu komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SeNioR Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. W laptopie mam dysk SSD.

Hmm... Zatem proces nadpisywania danych będzie wymagał zaangażowania drugiego komputera? A czy nie można by tu skorzystać z możliwości partycji dysku?

Ewentualnie, czy da się skorzystać z proponowanego przez Ciebie programu w zestawieniu z komputerem z systemem macOS Big Sur?

Pozdrawiam.

K.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Założyciel

Hej. Jeżeli masz dysk SSD to pomiń to co napisałem w moim poście bo dotyczy to tylko dysku HDD.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest znacznie trudniejsze więc wystarczy że użyjesz tak jak wspomniałaś w pierwszym poście opcji "Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego".

To powinno wystarczyć.

Ja osobiście jednak, nadpisałbym dysk sektorami aby być pewny w 100% że nie ma tam już żadnych danych.

19 minut temu, kawkaczka napisał:

A czy nie można by tu skorzystać z możliwości partycji dysku?

Tak jest to jakieś rozwiązanie. Możesz przywrócić komputer do stanu początkowego, na partycji systemowej zostawić minimum miejsca do poprawnego działania systemu np. 40 czy 45 GB, wydzielić nową partycję i tylko ją nadpisać sektorami.

Jeżeli chodzi o Maca to systemy takie jak MacOS czy Linux posiadają wbudowaną funkcję kasowania plików za pomocą nadpisywania poszczególnych sektorów nośnika.

Sprawdź proszę artykuł na stronie Apple "Wymazywanie urządzenia pamięci masowej na Macu" gdzie jest to wszystko ładnie opisane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Cześć, dziękuję za odpowiedź. 

W odniesieniu do powyżej zacytowanej wypowiedzi, to powiedz, proszę, jakiego narzędzia do nadpisywania danych przy dysku SSD (posiadającego graficzny interfejs) byś tutaj użył? 

Pozdrawiam.

K.

P.S. Dziękuję za link. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Założyciel

Wciąż nie do końca wiem jaki system posiadasz... ale to w zasadzie bez różnicy.

Jako że dysk SSD na bieżąco zeruje sektory poprzez funkcję "TRIM" wystarczy że  przepartycjonujesz bądź sformatujesz dysk.

Nie musisz używać żadnych programów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Najprościej i najpewniej jest usunąć z windowsa wszystko to co Twoje (lub przywrócić system z usunięciem wszystkich danych żeby mieć pewnośc że wszystko wyleciało) a następnie zapełnić dysk w laptopie jakimiś niewrażliwymi danymi (najszybciej podpinając dysk zewnętrzny i kopiując np. filmy). Ważne żeby zapełnić dysk do końca, bo wtedy jest pewnośc że wszystkie bloki czy komórki pamięci zostaną nadpisane. Na koniec można skasować te pliki i laptop jest czysty (ewentualnie zrobić format lub nawet usunięcie całej partycji, przeprowadzone np. z instalatora windows).

Po tych zabiegach nie ma bata żeby ktoś cokolwiek z takiego dysku wyciągnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×