Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Kiedy i jak często należy robić aktualizację UEFI płyty głównej?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kiedy i jak często należy robić aktualizację UEFI płyty głównej?

Co to jest UEFI?

UEFI to następca BIOS-a. Jest to program, który odpowiada za podstawowe działanie komputera. UEFI sprawdza stan i zgodność wszystkich elementów i urządzeń w momencie jego włączenia i "mówi" komputerowi co ma robić zanim uruchomi się system operacyjny (np. Windows). Do podstawowych zadań UEFI należy też wskazanie dysku, z którego ma się uruchomić system.

Wiem, że aktualizacja UEFI jest ryzykowna, może skończyć się brickiem płyty głównej. Z drugiej strony aktualizacje często naprawiają różne błędy oraz dodają nowe funkcje. Oprócz tego dochodzą jeszcze dziwne rzeczy jak Meltdown i Spectre w prockach Intela, łatane częściowo w UEFI. Stąd też moje pytanie: kiedy należy aktualizować UEFI i czy jest sens to robić, gdy wszystko działa oraz czy update UEFI jest faktycznie taki niebezpieczny jak to mówią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam aktualizuje co kilka miesiecy, jak jest aktualizacja wypuszczona. Nigdy nie mialem problemow z aktualizacja uefi czy biosu jak mialem stary pc albo teraz nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja UEFI może dużo wnieść więc jak producent płyty głównej wydał nową wersję to warto zaktualizować.  Ryzyko jest zawsze ale b. małe w większości przypadków można to zrobić z poziomu pulpitu w kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...