Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Komputer automatycznie uruchamia BIOS zamiast systemu Windows


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Z powodu przeprowadzki nie uruchamiałem komputera przez około miesiąc. Wczoraj znalazłem wolną chwilę i postanowiłem skorzystać z komputera jednak nie mogłem go uruchomić ponieważ zamiast systemu Windows uruchamia się automatycznie BIOS.

Przy uruchamianiu komputera na płycie głównej świeci się czerwona dioda przy napisie "boot" po czym gaśnie chwilę przed uruchomieniem BIOS'u. Jest też słyszalny pojedynczy sygnał z głośniczka jednak wydaje mi się że jest on wyższym dźwiękiem niż pojedynczy sygnał, który był podczas poprawnego uruchamiania systemu.

W BIOS'ie wykrywane są wszystkie podzespoły, a dysk jest ustawiony w pierwszej kolejności jeśli chodzi o kolejkę uruchamiania.

Gdy wybiorę ręcznie żeby uruchomić komputer z dysku dzieje się ponownie to samo tj. czarny ekran z migającym podkreślnikiem w lewym górnym rogu po czym z powrotem wyświetla się ekran wyboru dysku.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą rzeczą jaką bym spróbował to sprawdził czy któryś podzespół nie poluzował się, jak pamięć ram lub sprawdziłbym czy dysk jest właściwie podłączony.

Druga rzecz jeżeli komputer bardzo długo nie był uruchamiany, a podłączony do prądu to choć to głupio może zabrzmieć poodłączałbym kable zasilające od komputera poczekał 10 minut i następnie spróbował go uruchomić.

Trzecia sprawa Load Optimized Defaults, ustaw tak w biosie a uruchomisz w trybie optymalnym. Niektóre szczególnie starsze wersje biosu maja jeszcze tryb Safe Low Defaults (nie pamiętam dokładnie nazwy) dlatego poszukaj tych ustawień.

Jeżeli to nie pomoże:

1) Przeczytaj również punkt 2, Gdyby to nie poskutkowało, nie wiem czy posiadasz taką możliwość ale ściągnąłbym wersję LIVE systemu Linux którą można uruchomić z płyty lub pendrive i sprawdziłbym czy w ogóle jestem w stanie zajrzeć na dysk. 

2) Ściągasz ze strony Microsoftu instalator systemu Windows, następnie zamiast instalować odpalasz by naprawił.

W przypadku braku jakichkolwiek efektów, jeżeli z poz.1 jesteś w stanie dostać się na dysk to ściągnij z partycji na której instalować będziesz Windowsa potrzebne pliki i zainstaluj go ponownie. Wiem wiem najprostsze rozwiązanie, można było tak od razu.

Edytowane przez Darki
  • Dzięki! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Założyciel

Komputer widocznie nie jest w stanie uruchomić systemu z dysku, być może z powodu uszkodzonych plików systemu. Stwórz dysk ratunkowy na Pendrive i spróbuj skorzystać z opcji naprawy.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Have u tried on it after that one time? Maybe it have setting to boot up from bios at selected day. Have u tried reset from BIOS? Maybe something in bios unables to boot up from hard drive, if u have dualboot, try boot up from dual OS, if u have one OS, try methods i mentioned, if those fail, do instalation disk

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...