Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Krioprezerwacja, czyli zamrażanie zwłok na kilkaset lat.


Rekomendowane odpowiedzi

Ciała co najmniej 250 osób w Stanach Zjednoczonych zostały zamrożone w specjalnych komorach kriogenicznych, a następna setka czeka w kolejce. Proces ten nazywa się Krioprezerwacja. Czy to Science-Fiction albo scenariusz jak z filmu Człowiek-demolka, ktoś zapyta? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Ojciec krioniki (ang. „cryonics”, pojęcie użyte po raz pierwszy w 1965 roku), fizyk Robert Ettinger, od końca lat 40. XX wieku propagował ideę nieśmiertelności, którą można uzyskać poprzez zamrożenie ciała w momencie śmierci klinicznej, zanim rozpocznie się proces rozpadu komórek. Oznaczałoby to wprowadzenie żywego człowieka w stan hibernacji i umieszczenie go w odpowiednich warunkach, w bardzo niskiej temperaturze (obecnie są to −192 °C) w kapsule z ciekłym azotem, który zatrzymuje procesy gnilne.

Ettinger uważał, że ciało mogłoby zostać rozmrożone w czasach, gdy będzie można leczyć śmiertelne dziś choroby, a nawet cofać czy też wstrzymać procesy starzenia się. Głosił, że śmierć jest pojęciem względnym i uzależnionym tylko i wyłącznie od rozwoju nauki i technologii medycznych. To oczywiście piękna idea, której powodzenia dzisiejsza medycyna nie może jeszcze zapewnić, bowiem przy rozmrożeniu pacjent musiałby pozostać żywy.

Komora kriogeniczna

Zdjęcie kapsuł kriogenicznych z filmu "Obcy".

KRIOPREZERWACJA, CZYLI ZAMRAŻANIE ZWŁOK

Ettinger, pełen optymizmu i wiary w naukę, został poddany krioprezerwacji po swojej śmierci (zmarł w wieku 93 lat!) zgodnie z jego życzeniem, 23 lipca 2011 roku. Wcześniej poddał temu samemu procesowi ciała swojej matki oraz dwóch kolejnych żon. Prawo, nawet w Ameryce, zabrania zamrażania żywych ludzi, więc teoria ze śmiercią kliniczną szybko została zweryfikowana przez procedury. W kapsułach kriogenicznych zamrożone są zwłoki.

CO ŁATWIEJ ZAMROZIĆ: SPERMĘ CZY MÓZG?

Krionika, czy też krioprezerwacja, jeszcze nie zostały doprowadzone do doskonałości, jeśli chodzi o ludzkie ciało, czy nawet tylko mózg. Niestety wewnątrz komórek, ale też w przestrzeniach międzykomórkowych tworzy się lód, jest też duże ryzyko odwodnienia organizmu, dochodzi stres termiczny oraz parę innych niebezpiecznych procesów, które wywołują środki służące do przeprowadzenia krioprezerwacji.

Obecnie z powodzeniem przeprowadza się krioprezerwację komórek, embrionów, szczepionek, tkanek i innych biologicznych próbek. Powodzenie oznacza tu bezpieczne rozmrożenie. A najlepiej „radzi” sobie sperma, może być zamrażana i rozmrażana bez ograniczeń. Ludzki mózg natomiast… nie

LODÓWKI NA CMENTARZU

Wracając do wstępu – zamrożone zwłoki spoczywają głównie, choć nie tylko, w Cryonics Institute w Clinton Township w stanie Michigan. Trzeba się zapisać za życia do Instytutu, zapis w testamencie nie będzie skuteczny.

Ludzie przeznaczają do krioprezerwacji nie tylko swoje ciała, ale też ciałka ukochanych zwierzaków domowych i próbki DNA. Pierwszym zamrożonym ciałem w Instytucie były zwłoki matki Roberta Ettingera (1976r.).

Instytut oficjalnie z powodów prawno-etycznych ma status cmentarza.

POROZMAWIAJMY O PIENIĄDZACH

Roczny koszt ciekłego azotu na jednego pacjenta to ponad 100 dolarów. W sumie tanio, jednak…

Zapisując się do Instytutu musicie wpłacić albo jednorazową opłatę w wysokości 1250 dolarów lub 75 dolarów wpisowego i składkę roczną 120 USD.

To dalej nie wszystko.

Jednorazowy koszt wykupienia dożywotniego członkostwa wynosi 28 000 dolarów, jeśli wolicie płacić składkę miesięczną, a główną opłatę wnieść po śmierci (organizuje to Wasz ubezpieczyciel) koszt wynosi 35 000 USD.

Wymieniłam oczywiście podstawowe opłaty. Dochodzi jeszcze transport ciała i tzw. pogotowie, czyli sytuacje wymagające szczególnych interwencji i pracy Instytutu.

Jeśli mieszkacie w Europie, nie ma przeciwskazań (poza prawnymi) do zapisania się do Instytutu i przekazania ciała. Całą logistykę organizuje pewien zakład pogrzebowy w Anglii za odpowiednią opłatą… w funtach brytyjskich.

CZY TO ETYCZNE?

Krionika budzie wiele kontrowersji nie tylko od strony etycznej – bo wyobraźmy sobie, że za X lat budzą się Ettinger i jego dwie żony. I co? Będzie bigamistą czy wybierze jedną z nich? Co z jego majątkiem? Kto i za co będzie go leczył w przyszłości, jeśli uda się go rozmrozić? Pytań jest nieskończenie wiele.

Krioprezerwacja, czyli zamrażanie zwłok

Zdjęcie kapsuł kriogenicznych z filmu "Obcy".

Widzę tu również sporo luk od strony prawnej przede wszystkim, ale też religijnej. Kościół również zastanawiał się w jakim stanie jest zamrożone ciało, czy uważać takie osoby za żywe czy umarłe, co z pogrzebem…

I jeszcze – wyobraźcie sobie, że zamrozili Michaela Jacksona, po którego śmierci wyszły na jaw różne jego zachowania i czyny. Czy obudzony miałby za nie odpowiadać przed sądem? Ile jest przecież takich osób, których przestępstwa ujawniane są długo po ich śmierci.


Autorką tekstu jest Renata z Worka, zajrzyjcie do niej po więcej ciekawych historii!

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Założyciel

Wydaje mi się że natury nie da się oszukać, i nie będzie się dało wybudzić takiej osoby dajmy na to po 400 latach. Nie mogę sobie tego wyobrazić. Komórki mózgowe nie będą wstanie tego przetrwać.

Nawet jeżeli byłoby to w jakimś małym ułamku możliwe to można sobie tylko wyobrazić jakiego szoku dozna taka osoba, jak w okól niej świat będzie wyglądał całkiem inaczej. 

Bardziej możliwym scenariuszem, według mnie będzie wszczepianie komputerowego mózgu czy chipów, aby zapisywać nasze myśli czy sny. Możliwe nawet że będzie można człowieka w ten sposób utrzymać przy życiu przez 200 lat, wymieniając mu co jakiś czas sztuczne ograny. Będzie tak jak z samochodami, trzeba będzie robić co jakiś czas okresowe badania techniczne 😄 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...