Skocz do zawartości

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania monitora?


SeNioR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Założyciel

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem monitora ale nie wiesz na co zwrócić uwagę, poniżej znajdują się ważne punkty, kluczowe podczas wybierania monitora.

Zastosowanie

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, do czego będzie wykorzystywany monitor.

Pierwszy rodzaj to monitory biurowe wykorzystywane głównie do pracy. Kolejny rodzaj urządzeń to monitory dla graczy. W tym przypadku najważniejszy okazuje się czas reakcji, który stanowi jeden z decydujących elementów mających wpływ na przebieg rozgrywki.

Ostatnią grupą są monitory profesjonalne, które wykorzystywane są do zadań specjalnych, gdzie najważniejsze zadanie odgrywa doskonałe odwzorowanie kolorów.

Typ matrycy

Wybierając monitor 27 cali warto zorientować się również w kwestii typu matrycy, jaka została wykorzystana w urządzeniu. Najpopularniejsze matryce to: TN (Twisted Nematic), IPS (In-plane switching) oraz VA (MVA, PVA).

Matryca TN (Twisted Nematic)- już kilka lat temu wyświetlacze TN wiodły prym, jeśli chodzi o szybkość reakcji, która nie powodowała żadnego smużenia. To jest jedna i tak naprawdę główna zaleta, oprócz tego matryca TN posiada wiele wad. Będą to ograniczone kąty widzenia, przekłamane kolory, które można zobaczyć, gdy nie siedzi się centralnie na wprost monitora, złe odwzorowanie barw (głównie czerni) i wiele innych.

Matryca IPS (In-plane switched)- w matrycach IPS występuje zredukowane rozproszenie światła w matrycy, co wpływa na doskonałe kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Zazwyczaj taka matryca stosowana jest w profesjonalnych monitorach, które wykorzystywane są przez fotografów i grafików.

Matryca MVA oraz PVA- technologia MVA jest zastosowanym kompromisem pomiędzy matrycami IPS, a TN. Dzięki niej możliwy jest krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia, a także wysoki kontrast.

Częstotliwość odświeżania

Kolejnym ważnym parametrem jest częstotliwość odświeżania wyrażana w Hz, która oznacza liczbę wyświetlanych na ekranie obrazów w ciągu trwania jednej sekundy. Niska częstotliwość może wpływać na pojawienie się bólów głowy. Do wykonywania codziennych standardowych czynności na komputerze wystarczy częstotliwość na poziomie 60-75 Hz. Wysoka częstotliwość jest bardzo istotna w przypadku dynamicznych gier, gdzie decydującą rolę odgrywa możliwie jak najszybsza reakcja.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość ekranu to jeden z parametrów, jaki określa liczbę pikseli obrazu, które wyświetlane są na ekranie w bieżącej pracy monitora. Określa liczbę pikseli wyrażanych w pionie oraz poziomie. W przypadku monitorów 27-calowych można wybierać spośród trzech dostępnych rozdzielczości: 1920 x 1080, 2560 x 1440, 3840 x 2160 pikseli.

Złącza stosowane w monitorach

Najpopularniejsze stosowane złącza, na jakie możemy trafić to:

  • DisplayPort- jest to bezpośrednie złącze, które konkuruje z popularnym standardem HDMI. Przewaga HDMI wyraża się w obsługiwanej przestrzeni barw xvYCC, sygnałów CEC, a także kompatybilności elektrycznej z DVI.
  • HDMI- standard HDMI stał się popularny głównie za sprawą telewizorów LCD oraz plazmowych. Jest to interfejs, którego zadaniem jest umożliwienie transmisji cyfrowego obrazu oraz dźwięku (przesyłane z pomocą kabla), nie występuje tutaj konieczność żadnej kompresji.
  • D-sub- 15 bolcowe złącze stanowi podstawę w uzyskaniu sygnału wideo, służący do podłączenia kineskopowego monitora CRT, a także większej części dostępnych paneli LCD, sygnał przesyłany jest w postaci analogowej.
  • DVI-D- gniazdo służy jedynie do przesyłania sygnału cyfrowego. Tradycyjnie stosowana jest wersja single-link, a w monitorach o rozdzielczości 2560 x 1600 oraz większej, stosuje się odmianę dual-link.
  • USB- to najpopularniejsze złącze, które służy do transferu danych. W monitorach stosowane są zazwyczaj dwa rodzaje gniazd- USB 2.0 oraz USB 3.0. USB 2.0 pozwala na szybką transmisję danych maksymalnie do 480 Mbit/s. Natomiast USB 3.0 umożliwia transfer o maksymalnej prędkości sięgającej do 4,8Gbit/s.
  • DVI-I- gniazdo stosowane jest monitorach cyfrowych i umożliwia podłączenie monitora analogowego. Potrzebna jest wtedy specjalna przejściówka z DVI na D-sub.

źródło: komputronik, morele, spidersweb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

×