Skocz do zawartości

NIe będzie mandatów za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC


SeNioR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 • Założyciel

Od 1 października kierowcy nie muszą już jeździć z dowodem rejestracyjnym samochodu i polisą OC w kieszeni.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski przed wakacjami podpisał komunikat, który zwalnia kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Został on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wchodzi w życie. 

Prowadzący pojazd natomiast nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy (za jego brak będzie mandat 50 zł) i dowód osobisty. 

image

Jak będzie wyglądało zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policję po 1 października 2018 ?

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie.

Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym (CEPIK).

Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

źródło: nto, polityka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Założyciel

Ja w samochodzie nie trzymam żadnych dokumentów, zawsze zabieram ze sobą. Przeważnie dowód mam w jakimś etui na dokumenty razem z ubezpieczeniem i innymi pierdołami a prawko w portfelu. jeżeli znieśli by jeżdżenie bez prawka to byłoby więcej piratów drogowych którzy nigdy nie posiadali uprawnień a jeżdżą, statystyki osób bez uprawnień do kierowania z roku na rok byłyby coraz większe.. a co za tym idzie więcej wypadków śmiertelnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.10.2018 o 14:44, Karwoś napisał:

Bezsensu...Przecież dowód rejestracyjny i ubezpieczenie zawsze (przynajmniej u mnie) jest w samochodzie.

Lepiej już mogli zrobić żeby prawa jazdy nie było trzeba, częściej zdarza się zapomnieć portfela. Takie moje zdanie.

I jak Ci ktoś ukradnie samochód, a nie będziesz miał tych dokumentów to nie dostaniesz ubezpieczenia.
Nie można zostawiać dokumentów w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

 • Ostatnio przeglądający

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
 • Podobna zawartość

  • Cześć. Mam prawo jazdy od 18.10.2019r. Mam na koncie już trzy stłuczki z mojej winy, czy oznacza to że zostaną mi cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem? Mam się martwić że zabiorą mi prawo jazdy?
  • Witam. Ktoś mnie podał że zaparkowałam w złym miejscu przed sklepem. Z tego powodu byłam wezwana na komendę i pod wpływem emocji nie przyjęłam tego mandatu i podpisałam wniosek o wniesienie sprawy do sądu. Czy mogę to jeszcze wycofać i jednak przyjąć mandat? 
  • Witam. Posiadam prawo jazdy od 10 miesięcy (młody kierowca) i w tym czasie niestety udało mi się uzbierać 2 mandaty..
   1 mandat - drobna stłuczka - 250 zł 6 pkt karnych. 2 mandat - parkowanie w miejscu niedozwolonym (parking dla inwalidów) - 500 zł i 5 pkt karnych.  Czy jeśli otrzymam 3 mandat to zostanie mi cofnięte prawo jazdy? 
   W internecie bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek rzetelnie informacje, gdyż na jednym portalu piszą że za 3 dowolne wykroczenia zostaną cofnięte uprawnienia a gdzie indziej piszą że za 3 bardzo poważnie wykroczenia (typu przekroczenie 30km/h w terenie zabudowanym)
   Proszę o poprawną odpowiedź a szczególnie bardzo proszę o wypowiedź osób, które mają wśród rodziny bądź znajomych jakiegoś policjanta. 
   Pozdrawiam.
  • 4 stycznia 2016 roku mają wejść w życie nowe egzaminy na prawo jazdy. Po tej dacie wszystkie osoby, które pomyślnie zaliczą egzamin, nie staną się od razu pełnoprawnymi kierowcami, lecz będą musiały przejść tzw. okres próbny, a także odbyć dodatkowe szkolenie.
   Dodatkowe przeszkolenie w ośrodku będzie kosztowało kursanta 300 złotych.
   Od roku 2016 każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał odbyć pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
   Ponadto, w okresie próbnym (8 miesięcy po egzaminie) będzie mógł kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem liścia klonowego. Na obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.
   Osoby, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą musiały odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy. Ile osób obecnie stara się o uprawnienia? Jak wynika z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), tylko we wrześniu tzw. PKK, czyli profil kandydata na kierowcę (wyrobić musi go każda osoba przystępująca do kursu na prawo jazdy), uzyskało ponad 102 tys. osób., a do 27 października – kolejnych niemal 75 tys. Dla porównania, we wrześniu 2014 r. założono 65 tys. PKK.
   Czy aby na pewno przepisy wejdą w styczniu 2016?
   Z naszych informacji wynika, że termin ten mimo zapewnień rządu jest zagrożony. Powiaty już nawołują, by zmiany weszły w życie z półrocznym opóźnieniem, czyli dopiero w maju-czerwcu 2016 r. Do obsługi okresu próbnego konieczne jest uruchomienie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK 2.0) i podłączenie do niego m.in. starostw, WORD-ów, szkół jazdy czy stacji diagnostycznych. Jak usłyszeliśmy w Centralnym Ośrodku Informatyki MSW (dalej: COI), problemem jest połączenie CEPiK 2.0 z systemami informatycznymi starostw, za które odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Przedstawiciele PWPW sugerują, że nie uda się zintegrować na czas systemów. A bez tego nie uda się także uruchomić CEPiK 2.0, a wraz z nim – okresu próbnego, bo nie będzie gdzie przetrzymywać danych np. o naruszeniach młodych stażem kierowców.- Dodaje Dziennik Gazeta Prawna
  • Nowe przepisy drogowe które mówią o zabraniu prawo jazdy po przekroczeniu dozwolonej  prędkości o 50 KM na godzinę  znalazła się na to pewna luka w przepisach. Jeżeli zatrzyma nas policja a jesteśmy pewni że odbiorą nam dokumenty to możemy po prostu powiedzieć że nie mamy ich przy sobie. Za brak dokumentów jest 50zł mandatu no i oczywiście dojdzie jeszcze mandat za predkość ale chyba lepiej dostać te 550 zł mandatu niż stracić prawo jazdy Polskie prawo mówi że policja jeżeli nie odbierze nam prawo jazdy w momencie popełnienia wykroczenia to już potem nie ma takiej możliwości.    Mi się tak raz przydarzyło więc postanowiłem że podzielę się z wami tym. Tak samo jest z wypadkami drogowymi tylko że w tym trochę inaczej bo sąd jeszcze ma możliwość zawieszenia nam prawka. Szerokich dróg !
 • Najnowsze tematy

 • Ostatnio rozwiązane

×