Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Page Builder - dobra czy zła praktyka? Pisanie szablonów WordPress.


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Mativve,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy Page Builder to dobra czy zła praktyka? Od paru miesięcy zamierzam zabrać się do nauki pisania szablonów na WordPress, ale dopiero gdzieś teraz przysiadam nad tym na poważnie i spotkałem się z takim człowiekiem na pewnej grupie na Facebooku.

Dodał zdjęcie na którym było widać Elementor i ogłaszał się, że zrobi profesjonalną stronę na WordPress, więc zaczepiłem go trochę w komentarzu:

Cytat

Ja: Raczej jak ktoś się zna, to nie robi stron na page builder'ach, bo strasznie obciążają Wordpressa (tak słyszałem), a strony powinno się robić tak, aby osiągnąć jak najlepszą wydajność i korzystając z dobrych praktyk, do których page builder'y nie należą  Ale jak nie jesteś jeszcze na poziomie profesjonalnym to w sumie to wystarczy, bo page builder'y to szybka kasa  Powodzenia w dalszym działaniu.

On: stara szkoła budowy stron była dobra na Noki 3310 a nie w 21 wieku ale również cię pozdrawiam

Ja: Według mnie czysty kod HTML/CSS/JS/PHP byłby bardziej wydajniejszy (oczywiście dobrze napisany), a przynajmniej takie opinie do mnie docierają od ludzi na wyższych stanowiskach, które zajmują się tym na codzień od paru dobrych lat, bo nie sztuka zrobić stronę w 1-2 dni na page builderze i zgarnąć +/- 1k  Ale w sumie, ile ludzi tyle opinii, grunt że się biznes kręci.

No i chciałem Was zapytać jak to jest z tym Page Builder?

Czy to jest dobra praktyka jak zaczynam uczyć się pisania szablonów na WordPress?

Czy jednak czysty kod jest lepszą praktyką? 

Proszę o odpowiedź i doradzenie, od kogoś kto ma już większe doświadczenie niż przeciętne z WP.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel

Hej. Myślę że Mativve powinien znać odpowiedź, ja co prawda też mam styczność z WP na co dzień, ale nie tworzyłem jeszcze swojego motywu od podstaw dla kogoś, wielokrotnie przerabiałem, edytowałem i ingerowałem w pliki czy dodawałem własne funkcje, ale tylko dla własnych potrzeb. Page Builder też zdarzyło mi się używać.

Page Builder jak sama nazwa wskazuje to narzędzie do budowania stron, najpopularniejszym jest Elementor. Takie narzędzie daje pełną kontrolę nad witryną, pozwala stworzyć motyw bez ingerencji bezpośrednio w kod.

Wszystko odbywa się poprzez przeciąganie i upuszczanie "elementów" (widgetów) które są wbudowane we wtyczkę/narzędzie Elementor.

Jest to na pewno duże ułatwienie, bo z narzędzia mogą korzystać osoby które mają bardzo ograniczoną wiedzę z zakresu tworzenia stron w językach HTML czy PHP.

Wydaje mi się że z Page Builder jest narzędziem dla osób które zawodowo zajmują się tworzeniem motywów pod WordPress i sprzedają je np. na Envato Market.

4 godziny temu, v3nz napisał:

Czy to jest dobra praktyka jak zaczynam uczyć się pisania szablonów na WordPress? Czy jednak czysty kod jest lepszą praktyką? 

To zależy jaką posiadasz w tym momencie wiedzę, jeżeli znasz podstawy HTML/CSS/PHP ale dopiero co zaczynasz przygodę z WordPress to pominąłbym Page Builder i o nim na ten moment zapomniał.

Najlepiej abyś rozeznał się w tym jak WordPress jest zbudowany od środka, poznał całą jego strukturę czyli pliki, kod, stworzył swój motyw "grzebiąc" w plikach a później możesz pomyśleć o narzędziach Page Builder.

Nie twierdze że takie narzędzie jest złe, wręcz przeciwnie, pozwala szybko i łatwo stworzyć motyw, ale jak wspomniałem wyżej, zacząłbym tworzenie motywów "starą szkołą" aby mieć wyobrażenie tego jak działa WP, co zawierają pliki, aby znać nazwy zmiennych i tak dalej.

4 godziny temu, v3nz napisał:

page builder'ach, bo strasznie obciążają Wordpressa (tak słyszałem)

Oczywiście, bo wtyczka posiada swoje widżety, moduły, pełno kodu JS, CSS, więc to wszystko powoduje że strona będzie wczytywać się nieco wolniej niż bez tego balastu.

 • Lubię to! 3
 • Dzięki! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Administrator
 • Rozwiązanie

Hejka, już tłumaczę jak to jest 😉

Rodzaje PageBuilder

Jak wiadomo PageBuildery typu Divi, Elementor czy WPBakery mają gotowe elementy, które użytkownik z łatwością jest w stanie dostosować do swoich potrzeb. Owszem jest to wygodne, niestety z perspektywy programisty takie generatory tworzą masę zbędnego kodu, który tym samym zwiększa zajętą pamięć na hostingu i przeglądarce oraz czas wczytywania a co za tym idzie wyniki w SEO czy wskażnikach WebVitals.

PageBuildery mają swoje miejsce - jak dla mnie w jednym przypadku - jako landing page do strony, która po krótkim czasie "spadnie" - czyli np.: jakieś głosowania, petycje, promocje jakiegoś produktu bądź reklama która ma już swoich odbiorców i nie potrzebuje optymalizacji SEO itd. W przypadku zaawansowanych serwisów (tj. blogi, sklepy, strony serwerów gier z panelem usera itd.) zastosowanie PageBuilderów jest strzałem w kolano bo o ile dla osoby tworzącej takiej serwis oparty o PB wyda się wygodny to po czasie odbije się czkawką i prędzej czy później będzie musiał zdecydować się na zakup motywu od zera, zmiany systemu bądź zamknięcia działalności.

Motyw od zera

Do stworzenia motywu od zera stety/niestety potrzebujemy ważnej rzeczy - wiedzy na temat technologii, w której będziemy się poruszać a jest ich tutaj min. 4 - HTML, CSS, JS, PHP.
Bez tego nie wróżę nikomu świetlanej przyszłości w tworzeniu motywów. Jeśli to umiemy - super. Dodatkowo Internet stoi przed nami otworem i możemy w nim znaleźć wiele rozwiązań i ciekawych treści dotyczących WP. Jedne przed czym mogę ostrzec to to, że żadne płatne kursy mi w tworzeniu motywów nie pomogły (chodzi mi stricte o WP) bo kursy dotyczące HTMLa, CSSa, JSa czy samego PHP owszem są przydatne i dają dobrą bazę do dalszej pracy. Dobrze jest też "bawić" się WP aby poznać jego możliwości (ja również czasem odkrywam w WP opcje o których nie miałem pojęcia 😉) - ale jak to mówią człowiek uczy się całe życie. Znając system w którym się poruszamy oraz mamy stack technologiczny jesteśmy w stanie z łatwością stworzyć motyw pod wymagania klienta bez zbędnych pierdół. Zaletami takiego pisania od zera z pewnością (według mnie) jest:

 • optymalizacja - pisząc swój kod masz nad nim władzę a więc jesteś w stanie zoptymalizować to co tylko zechcesz
 • elastyczność - dzięki temu że piszesz swój motyw w razie potrzeby jesteś w stanie dołożyć bez problemu dodatkowy moduł bez obciążania go zbędnymi wtyczkami*
 • dowolność - z racji, że technika się rozwija to od Ciebie zależy z czego skorzystasz - nikt nie zabroni Ci korzystać z dobroci typu SCSS, czy Timbera - ważne aby kod wynikowy był zoptymalizowany na tyle ile to możliwe

*No właśnie - co z tymi wtyczkami

Wtyczki

A no są te lepsze, gorsze i warto znać te podstawowe. Warto z nich korzystać aby "nie tworzyć koła na nowo" - dobrze jest zwrócić uwagę na datę ostatniej aktualizacji oraz opinie - to są główne wskaźniki na które patrzę przy wyborze.

Przy pisaniu motywu od zera z pewnością prędzej czy później spotkasz się z następującymi wtyczkami:

 • Classic editor - wyłącza on edytor blokowy Gutenberg i zostawia stary dobry edytor TinyMCE
 • Contact Form 7 - dodaje on wtyczkę do tworzenia formularzy kontaktowych itd
 • ACF - "Odkąd zobaczyłem ciebie, nie mogę jeść, nie mogę spać" - można by powiedzieć, wtyczka złoto przy tworzeniu motywów - rozszerza ona możliwość tworzenia dodatkowych funkcjonalności dla motywu
 • ACF: Better Search - jeśli korzystamy z ACF'a to jeśli jakieś pola wykorzystujemy do stworzenia dodatkowej treści warto skorzystać z takiego rozwiązania aby rozszerzyć możliwości wyszukiwarki, która będzie wyszukiwała również te pola
 • WooCommerce - popularna wtyczka do stworzenia z WP sklepu internetowego. Daje ona szeroką gammę możliwości lecz aby w pełni móc korzystać np.: z przewoźników czy płatności potrzebne są kolejne wtyczki ale to zależy od budżetu i wymagań klienta

To tylko kilka podstawowych, które pomogą przy pracy z motywami. Dlaczego o nich wspomniałem? Bo czasem ludzie się boją z nich skorzystać i spędzają dziesiątki godzin na stworzeniu rozwiązania, które jest gotowe w sumie na wyciągnięcie ręki. Warto jednak przeanalizować czy taka wtyczka faktycznie jest potrzebna bo czy potrzebujemy wtyczki do dark-mode'a skoro tworzymy motyw od zera? No raczej nie bo sami to zrobimy. Czy wtyczka do dostępności będzie dobra? No tutaj również nie bo dostępności nie uzyskamy przez instalację wtyczki a przez właściwą strukturę i funkcjonalność strony- także warto korzystać z wtyczek ale świadomie i bez przesady. W motywach zwykle używam kilka potrzebnych wtyczek - resztę dodają klienci bądź inne wynajęte przez klienta firmy np.: w związku z SEO.

Grupy tematyczne

Zacytowałeś rozmowę z osobą, która wyciągnęła swój argument (przepraszam za słownictwo) z dupy. Pomijam fakt tego jak wygląda Twoje zapytanie wobec jego odpowiedzi (styl "pisma", nie wytłumaczył jasno dlaczego tak sądzi - pokazuje w ten sposób brak szacunku) także takiego typa to ja bym zlał z góry na dół i nie traktował tego jako wiarygodną opinię.
Jestem na paru grupach tematycznych i niestety jak to na grupach bywa są tam różni ludzie i nie zawsze warto brać sobie ich słowa do serca. Nie mówię, że takie grupy są złe, bo czasem na prawdę można wyciągnąć ciekawe wnioski z różnych dyskusji. Niestety przez takie osoby jak ta, którą zacytowałeś, które myślą że mają wiedzę, próbują uczyć a i nawet zniechęcić bo traktują każdego osobnika jako wroga. Szkoda czasu na takie osoby i zbędne pyskówki - niech żyją w swojej bańce świadomości. Niemiej w trudnym problemie warto korzystać ze wszystkich możliwości 😉

Mam nadzieję, że w przejrzysty sposób opisałem o co w tym wszystkim chodzi - gdybyś miał pytania zadawaj je śmiało jako tematy na forum aby było dla przyszłych pokoleń 😉

 • Lubię to! 4
 • Super 1
 • Dzięki! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel

Dzięki Mati za tak obszerne wyjaśnienia, też dowiedziałem się czegoś nowego 😉

41 minut temu, Mativve napisał:

Classic editor - wyłącza on edytor blokowy Gutenberg i zostawia stary dobry edytor TinyMCE

Zdecydowanie polecam, przyzwyczajony przez lata do używania klasycznego edytora, po aktualizacji do WordPress 5, zrobiłem wielkie oczy jak zobaczyłem ten nieporęczny i dziwny edytor tekstu.

 • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...