Skocz do zawartości
Forum komputerowe

Plik instalujący baze danych oraz licencja


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Matthew,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was dwa pytania:

1. Jak zrobić plik instalacyjny taki jak miał phpbyprzemo itp który instaluje bazę danych po wprowadzeniu danych jak baza haslo itp..

2. Zastanawiam się czy jest możliwość zrobienia oprogramowania w WWW z aktualizacjami (tzw czysto teoretycznie, posiadam jakąś aplikacje i udostępniam ją komuś - jak zrobić żeby mógł pobrać aktualizacje zdalnie następnie po pobraniu samo się zainstalowało czy też mogło sprawdzić np licencje).

 

Pytania są kierowane w celach naukowych (studia)... dostaliśmy projekt kilku semestralny i nie mam pojęcia jak zabrać się za takie coś więc z góry dziękuje za wszelki wskazówki i pomoc ❤️ 

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Rozwiązanie

1. Odczytuje SQL z pliku następnie za pomocą PDO/MySQLi wykonujemy polecenia SQL(główna baza + dodatkowe wpisy np. tworzenie kont itp), pierwszą lepszą metodą możemy tworzyć plik konfiguracyjny np. bazy danych poprzez file_put_contents lub innych metod zapisu plików.

2. Licencjonowanie oprogramowania można oprzeć na najprostszym kodzie curl -> api, jeżeli licencja wygasła lub jest niepoprawna zakańcza skrypt PHP.  System aktualizacji można oprzeć na np. curl(lub inne rozszeżenie/biblioteka PHP) + ZIP/funkcje wykonawcze(exec >> tar, zip itp), wszystko zależy od środowiska końcowego.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak czysto teoretycznie,  taka aplikacja nie powinna działać na dwóch bazach danych?

Chodzi mi o sytuacje czysto hipotetyczną. Żeby była możliwość sprawdzenia licencji trzeba połączyć się z bazą danych na serwerze - jednakże to chyba jest zagrożenie dla bazy danych ponieważ podajemy dane logowania klientowi w plikach. Więc w takim przypadku trzeba zrobić dwie bazy?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Ekspert
Napisano (edytowane)

Nie wiem czy dobrze rozumiem że chodzi Ci o aplikacje po stronie serwera?

Masz 2 aplikacje "klient" i "serwer", klient czyli np aplikacja skryptu sklepu albo forum wysyła request na wskazany adres serwera który zawiera tylko informacje o wersji i np domenie (powiedzmy json). Serwer przetwarza sobie tą informację i zwraca wynik czyli np link do paczki z instalacją /  aktualizacją do wersji jeden wyżej. Klient pobiera paczkę, aktualizuje / instaluje skrypt po swojej stronie i np. ponawia request z pytaniem czy jest nowsza wersja.

Aplikacja serwera nie zna danych do bazy klienta a klient nie zna danych do bazy serwera.

Edytowane przez Pankrok
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Ekspert

W rezultacie to będzie wyglądać tak:

  1. Piszesz i rozwijasz aplikację kliencką i to ją będziesz udostępniać / sprzedawać.
  2. Użytkownik / Klient (zwał jak zwał) stawia sobie aplikację u siebie. Jaka to będzie aplikacja, to nie wnikam. Wasza inwencja twórcza - desktop / web, etc.
  3. Aplikacja łączy się poprzez API z Twoją główną aplikacją, postawioną na Twoim serwerze.
  4. Piszesz i rozwijasz aplikację główną (serwerową), która ogarnia wszystko przez Requests via HTTP. Tutaj dzieje się cała magia. Taka aplikacja _musi być_ stateless, dlatego poczytaj o tokenach autoryzacyjnych.

Jak kupić / otrzymać dostęp? Osobiście poszedłbym w darmową rejestrację i dopiero wtedy zakup subskrypcji / pakietu. Dla testów można podpiąć np. PayPal i pracować na testowych kartach. Po zakupie pakietu można pobrać aplikację kliencką.

Logowanie do aplikacji? Jak chcesz. Albo danymi do już utworzonego konta (1 konto = 1 dostęp), albo - jak chcesz iść z tym dalej i pozwolić klientowi w przyszłości na kilka dostępów per jedno konto w systemie - to generowanie hashy tak jak robi to Google i jego Gmail.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra dzięki, teraz się tak zastanawiam czy był sens podejmowania się tego na studiach xD

Proszę nie zamykać tematu w razie czego będę pisał tu 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Ekspert
7 minut temu, Grzegorz napisał:

teraz się tak zastanawiam czy był sens podejmowania się tego na studiach

Jak to jest projekt na kilka semestrów, to jak się zepniecie (80% czasu wolnego po zajęciach), to jesteście w stanie MVP dowieźć za pół roku.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...