Skocz do zawartości

Płyta główna MSI H110M PRO-VD nie obsługuje RAID.


michalsky394
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

 • Ostatnio przeglądający

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
 • Podobna zawartość

  • RAID (ang. Redundand Array of Independent Disks) to sposób połączenia dwóch lub większej ilości dysków twardych w jedną macierz, która zapewnia dodatkową funkcjonalność w porównaniu z oddzielnie podłączonymi pojedynczymi dyskami twardymi. Macierze RAID są powszechnie stosowane w rozwiązaniach serwerowych, dzięki nim uzyskujemy:
   odporność na awarie, zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu z pojedynczym dyskiem, zależnie od rodzaju pamięć widoczna jako jedno urządzenie. Realizacja macierzy RAID
   Macierz RAID może być zrealizowana na dwa sposoby:
   sprzętowy, programowy. RAID sprzętowy - w celu utworzenia tego rodzaju macierzy potrzebny jest specjalny dedykowany kontroler, do którego podłącza się dyski. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście wydajność i brak dodatkowego wykorzystania zasobów procesora. Ten rodzaj macierzy jest polecany w przypadku, gdy potrzebna jest duża wydajność i niezawodność pamięci masowej. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście cena samego kontrolera RAID programowy - ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby zakupu dodatkowych elementów oprócz samych dysków twardych. Dyski są podłączane bezpośrednio do istniejących na płycie głównej kontrolerów. Wady to oczywiście mniejsza wydajność - RAID programowy wykorzystuje procesor główny CPU do wykonywania obliczeń dyskowych. Obecnie większość systemów operacyjnych (Linux, Windows, FreeBSD) oferuje wbudowane gotowe rozwiązania programowe do tworzenia tego typu macierzy. Są one oczywiście niekompatybilne ze sobą. Istnieją również rozwiązania pośrednie, tzw. FakeRAID - wiele płyt głównych umożliwia włączenie w BIOS'ie opcji RAID. Wydawać by się mogło, że jest to RAID sprzętowy. Niestety większość teraz typu rozwiązań zintegrowanych z płytami głównymi wykorzystuje procesor do przetwarzania operacji dyskowych i sum kontrolnych. Często również bywają problemy ze znalezieniem odpowiednich sterowników, które obsłużyłyby tego typu macierz w używanym systemie operacyjnym.
   Rodzaje macierzy RAID
   Istnieje wiele rodzajów macierzy RAID - 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1+0, 0+1 - każdy rodzaj (zwany poziomem) charakteryzuje się odmiennym sposobem zapisu danych na dyskach. Postaram się opisać w jaki sposób zachowują się poszczególne poziomy oraz do czego służą.
   Czy macierz RAID wymaga całego dysku twardego?
   W powyższych opisach jest mowa o ilości dysków twardych potrzebnych do utworzenia różnych macierzy RAID. Tymczasem warto mieć na uwadze, że macierze RAID mogą być również tworzone na poziomie logicznych partycji dyskowych. Na przykład majać 2 dyski tworzymy na nich po dwie partycje. Pierwsze dwie partycje z każdego dysku mogą być połączone w RAID 0, kolejne dwie w RAID 1. Taką możliwość oferują zarówno dedykowane sprzętowe kontrolery, jak i rozwiązania programowe dostępne w większości współczesnych systemów operacyjnych.
   źródło:  Co to jest-RAID? Różnice między-RAID'em sprzętowym i programowym
 • Najnowsze tematy

 • Ostatnio rozwiązane

×