Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Prawo Jazdy 2016. Zmiany w przepisach od stycznia


Rekomendowane odpowiedzi

 • Założyciel

4 stycznia 2016 roku mają wejść w życie nowe egzaminy na prawo jazdy. Po tej dacie wszystkie osoby, które pomyślnie zaliczą egzamin, nie staną się od razu pełnoprawnymi kierowcami, lecz będą musiały przejść tzw. okres próbny, a także odbyć dodatkowe szkolenie.

Dodatkowe przeszkolenie w ośrodku będzie kosztowało kursanta 300 złotych.

Od roku 2016 każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał odbyć pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Ponadto, w okresie próbnym (8 miesięcy po egzaminie) będzie mógł kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem liścia klonowego. Na obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Osoby, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą musiały odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy. Ile osób obecnie stara się o uprawnienia? Jak wynika z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), tylko we wrześniu tzw. PKK, czyli profil kandydata na kierowcę (wyrobić musi go każda osoba przystępująca do kursu na prawo jazdy), uzyskało ponad 102 tys. osób., a do 27 października – kolejnych niemal 75 tys. Dla porównania, we wrześniu 2014 r. założono 65 tys. PKK.

Czy aby na pewno przepisy wejdą w styczniu 2016?

Z naszych informacji wynika, że termin ten mimo zapewnień rządu jest zagrożony. Powiaty już nawołują, by zmiany weszły w życie z półrocznym opóźnieniem, czyli dopiero w maju-czerwcu 2016 r. Do obsługi okresu próbnego konieczne jest uruchomienie nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK 2.0) i podłączenie do niego m.in. starostw, WORD-ów, szkół jazdy czy stacji diagnostycznych. Jak usłyszeliśmy w Centralnym Ośrodku Informatyki MSW (dalej: COI), problemem jest połączenie CEPiK 2.0 z systemami informatycznymi starostw, za które odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Przedstawiciele PWPW sugerują, że nie uda się zintegrować na czas systemów. A bez tego nie uda się także uruchomić CEPiK 2.0, a wraz z nim – okresu próbnego, bo nie będzie gdzie przetrzymywać danych np. o naruszeniach młodych stażem kierowców.- Dodaje Dziennik Gazeta Prawna

 • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest śmieszne, kolejne pieniądze, śmieszy mnie ten "liść" nie każdy "świeży" kierowca od razu ma swój samochód, więc jeżeli będzie jezdził samochodem służbowym (przykład) to tam też ma to nakleić? To jest śmieszne...

Kurs dokształcający będzie to kolejny wydatek 100zł (mogę się mylić z kwotą) a będzie to na zasadzie przyjedź do nas my pogadamy i jedź do domu

Jak dobrze, że zdałem prawko w tym roku :)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurczę, aby nie weszło to na początku stycznie bo się nie wyrobię z prawkiem bo dopiero 8 godzin wyjeżdżonych, a gdzie tam jeszcze teoria i praktyka... ogólnie dla mnie śmieszne przepisy, jakieś naklejki jak w przedszkolu... parodia :o

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać kilka istotnych informacji.

- Ważność prawa jazdy nie będzie dożywotnia, trzeba będzie co 5 lat chodzić na badania (z tego co słyszałem to tylko ogólne, koszt około 100-150zł).

- Kurs dodatkowy będzie kosztował 300zł, kurs driftingu, zabezpieczenia dla nowych kierowców w razie poślizgów.

Aktualnie też wyrabiam jeszcze prawo jazdy, na 23 listopada mam teorie, jeżeli zdam za pierwszy razem to praktykę będę miał około 10-15 grudnia i jeżeli też zdam za pierwszym razem to wyrobie się w tym roku. Jestem tylko ciekawy czy osoby, które aktualnie robią prawa jazdy i skończą je w nowym roku bo nie zdążą to czy ich też będą obowiązywały nowe zasady. Różnie ludzie mówią, niektórzy twierdzą że osoby które zaczęły robić prawa jazdy w obecnym roku będą na starych przepisach. 

 • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest chore, ten cały kurs za 300zł przecież w 3 godziny człowiek się nie nauczy tego i do tego jeszcze te śmieszne listki. Ja idę na prawko w 2016 i na pewno nie będę naklejał żadnych listków, w razie kontroli powiem, że auto pożyczone.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha. Takie rzeczy tylko w Polsce. U mnie na obwodnicy miasta był 1 radar. Teraz dostawiają kolejne 2. Xd Miasto 17 tys ludzi oficjalnie ale nieoficjalnie to z 12 juz pewnie. O tym liściu już była mowa jak ja zdawałem. To pewnie wejdzie w życie teraz. Powodzenia kierowcy. Tylko nie jeździjcie z tym klonem 50 bo to denerwuje nieraz. 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Premium

Te przepisy są po prostu bezsensowne. Czym różni się osoba, która zdała 29 grudnia a osoba, która zdała 4 stycznia? Niczym, a nawet ta z 4 stycznia moze jeździć lepiej.

Fajna jest ta rzecz z tym doszkalaniem ale bez przesady, że musimy za to dodatkowo placic...

Według mnie te przepisy mógłby byc dla osob, ktore naprawdę nie potrafią jeździć. Czyli najlepiej zrobić tak, że jak ktoś nie zda praktyki za 2,3 albo 4 razem.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie później...
 • Założyciel

Restrykcyjne przepisy, które miały objąć świeżo upieczonych kierowców, zostaną odroczone. Chodzi mi.in. o okres próbny dla nowych kierowców. Ten przepis nie zacznie obowiązywać czwartego stycznia tak jak planowano.

To dobre informacje dla osób, które szturmują ośrodki egzaminacyjne i planują w najbliższym czasie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. To efekt decyzji, że uruchomienie systemu CEPiK zostanie przesunięte minimum o pół roku. Skoro nie będzie na razie Centralnej Ewidencji Pojazdów - gdzie mają trafiać wszystkie informacje o kierowcach, wykroczeniach i punktach karnych - nie będzie jak "śledzić" poczynań młodego kierowcy.

Zgodnie z założeniami, w ciągu dwóch lat od zdobycia prawa jazdy już drugie wykroczenie drogowe miało oznaczać obowiązkowy kurs reedukacyjny i wydłużenie okresu próbnego na kolejne dwa lata. Trzecie wykroczenie  - to automatyczna utrata prawa jazdy.Nie ma na to szans, jeśli nie będzie sprawnego CEPiK-u-  powiedział wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Nie ma innego rozwiązania. Moglibyśmy np. spróbować ręcznie jakoś te kartoteki robić, ręcznie sprawdzać, ręcznie wyłapywać młodych kierowców. Ale jest to niewykonalne i nie ma sensu- dodaje.

Z tego powodu odroczone zostaną też inne przepisy dotyczące "młodych kierowców", również o kursach doszkalających, szkoleniu z jazdy na śliskiej nawierzchni i o niższych limitach prędkości przez 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy.

Te przepisy dotyczące egzaminów sprawdzających, dodatkowych szkoleń, niestety w tej sytuacji nie wejdą w życie- przyznaje Jerzy Szmit.

Może się okazać, że z wielkiej reformy, na razie zostanie tylko "zielony listek" na szybie

źródło: RMFFM

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Zasłużony

Dla mnie bez sensu są te całe kursy doszkalające. Nie po to kurde płacimy po 1200 zł za kurs na prawko na którym to oni powinni nas nauczyć tego wszystkiego! żeby potem jeszcze płacić za jakieś głupie kursy doszkalające! PAŃSTWO ZŁODZIEI!!

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie później...
 • Założyciel
Dnia ‎2015‎-‎11‎-‎28‎ ‎22‎:‎06‎:‎16, macieg napisał:

Ma ktos informacje od kiedy zaczna obowiazywac te nowe zasady? 

na pewno nie od stycznia pewnie w połowie 2016.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Założyciel

Moim zdaniem ten listek jest dobry bo to coś ala "L" na dachu,.. ktoś widzi osobę z "listkiem" to wie że jest to nowy kierowca i ma na niego uważać.

Mogliby by od razu taki listek w formie przyssawek dawać na egzaminie.

Ten listek był kiedyś w latach 70, wrócił dopiero kilka lat temu i co roku raz jest raz go nie ma  Wiem bo śledzę przepisy  

 

 • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie później...
Dnia 9.12.2015 at 22:15, shaker napisał:

Za to przepis z listkiem ma wejść od tego roku, ja jutro umawiam się na praktykę, prawdopobnie do Ostrołęki ;-)

 

 

Dokładnie od 4 stycznia 2016 roku zielony listek będzie obowiązkowy.

 • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Podobna zawartość

  • Gość Sylwia
   Przez Gość Sylwia
   Witam. Ktoś mnie podał że zaparkowałam w złym miejscu przed sklepem. Z tego powodu byłam wezwana na komendę i pod wpływem emocji nie przyjęłam tego mandatu i podpisałam wniosek o wniesienie sprawy do sądu. Czy mogę to jeszcze wycofać i jednak przyjąć mandat? 
  • Gość Jakub
   Przez Gość Jakub
   Witam. Posiadam prawo jazdy od 10 miesięcy (młody kierowca) i w tym czasie niestety udało mi się uzbierać 2 mandaty..
   1 mandat - drobna stłuczka - 250 zł 6 pkt karnych. 2 mandat - parkowanie w miejscu niedozwolonym (parking dla inwalidów) - 500 zł i 5 pkt karnych.  Czy jeśli otrzymam 3 mandat to zostanie mi cofnięte prawo jazdy? 
   W internecie bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek rzetelnie informacje, gdyż na jednym portalu piszą że za 3 dowolne wykroczenia zostaną cofnięte uprawnienia a gdzie indziej piszą że za 3 bardzo poważnie wykroczenia (typu przekroczenie 30km/h w terenie zabudowanym)
   Proszę o poprawną odpowiedź a szczególnie bardzo proszę o wypowiedź osób, które mają wśród rodziny bądź znajomych jakiegoś policjanta. 
   Pozdrawiam.
  • Przez SeNioR
   Od 1 października kierowcy nie muszą już jeździć z dowodem rejestracyjnym samochodu i polisą OC w kieszeni.
   Minister cyfryzacji Marek Zagórski przed wakacjami podpisał komunikat, który zwalnia kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Został on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wchodzi w życie. 
   Prowadzący pojazd natomiast nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy (za jego brak będzie mandat 50 zł) i dowód osobisty. 

   Jak będzie wyglądało zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policję po 1 października 2018 ?
   Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie.
   Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym (CEPIK).
   Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
   źródło: nto, polityka
  • Gość
   Przez Gość
   Nowe przepisy drogowe które mówią o zabraniu prawo jazdy po przekroczeniu dozwolonej  prędkości o 50 KM na godzinę  znalazła się na to pewna luka w przepisach. Jeżeli zatrzyma nas policja a jesteśmy pewni że odbiorą nam dokumenty to możemy po prostu powiedzieć że nie mamy ich przy sobie. Za brak dokumentów jest 50zł mandatu no i oczywiście dojdzie jeszcze mandat za predkość ale chyba lepiej dostać te 550 zł mandatu niż stracić prawo jazdy Polskie prawo mówi że policja jeżeli nie odbierze nam prawo jazdy w momencie popełnienia wykroczenia to już potem nie ma takiej możliwości.    Mi się tak raz przydarzyło więc postanowiłem że podzielę się z wami tym. Tak samo jest z wypadkami drogowymi tylko że w tym trochę inaczej bo sąd jeszcze ma możliwość zawieszenia nam prawka. Szerokich dróg !
×
×
 • Dodaj nową pozycję...