Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Robert Bales. Masakra w Kandaharze.


Rekomendowane odpowiedzi

Robert Bales (ur. 30 czerwca 1973 r.) jest żołnierzem armii Stanów Zjednoczonych, który 11 marca 2012 r. zamordował szesnastu afgańskich cywilów w Panjwai w Kandaharze w Afganistanie. Od tego czasu incydent ten jest określany w mediach jako masakra w Kandaharze. W dniu 23 marca 2012 roku Bales został formalnie oskarżony o siedemnaście zarzutów morderstwa oraz sześć zarzutów napaści i usiłowania zabójstwa. 29 maja 2013 r. poinformowano, że Bales przyznał się do winy w zamian za dożywocie, unikając kary śmierci. Został uznany za winnego po ugodzie z dnia 5 czerwca 2013 r.

Bales urodził się i wychował w Norwood w stanie Ohio, na przedmieściach Cincinnati, jako najmłodszy z pięciu chłopców. Uczęszczał do Norwood High School, gdzie był aktywny w wielu klubach i na dodatkowych zajęciach, w tym w teatrze.

Po ukończeniu college'u Bales pracował jako zarejestrowany broker w pięciu firmach świadczących usługi finansowe w Columbus w stanie Ohio. Bales zaciągnął się do armii amerykańskiej w listopadzie 2001.

Odbył trzy misje w wojnie w Iraku: dwanaście miesięcy w 2003 i 2004 roku, piętnaście miesięcy w 2006 i 2007 roku oraz dziesięć miesięcy w 2009 i 2010 roku. W 2002 roku wdał się w bójkę z ochroniarzem w kasynie w Tacoma i został oskarżony o wykroczenie, ale oskarżenie zostało oddalone po tym, jak zapłacił niewielką grzywnę i uczęszczał na zajęcia z radzenia sobie z gniewem.

W nocy 11 marca 2012 r. szesnastu afgańskich cywilów zostało zastrzelonych w wioskach Balandi i Alkozai w pobliżu obozu wojskowego. 24 marca śledczy armii amerykańskiej twierdzili, że Bales był jedyną osobą odpowiedzialną za strzelaninę i że podzielił te zabójstwa na dwa ataki - wrócił do obozu po pierwszym ataku, a godzinę później ponownie wyjechał.

Wysoki rangą urzędnik wojskowy powiedział, że Bales pił alkohol z dwoma innymi żołnierzami w noc strzelaniny, łamiąc zasady wojskowe w strefach walk. Przyznał się do zabójstwa i „powiedział ludziom, co się stało” natychmiast po schwytaniu. Kilka minut później odmówił rozmowy ze śledczymi i poprosił o adwokata. W masakrze zginęło między innymi dziewięcioro dzieci, niektóre nawet w wieku dwóch lat, i cztery kobiety. Po zbrodni żołnierz podpalił ciała.

23 marca 2012 r. rząd USA oskarżył Balesa o siedemnaście zarzutów morderstwa, sześć zarzutów usiłowania zabójstwa i sześć zarzutów napaści. 1 czerwca wycofał jeden z zarzutów o morderstwo, ponieważ jedna ofiara została podwójnie policzona. Jednocześnie postawiono inne zarzuty, w tym nadużywanie sterydów, spożywanie alkoholu podczas służby wojskowej i próbę zniszczenia dowodów.

Adwokat zaprzeczył, że szał był spowodowany upojeniem alkoholowym lub problemami małżeńskimi i powiedział, że Bales „nie chciał wracać na linię frontu”.

Bales nie miał zaburzeń psychicznych i przeszedł rozległe badania przesiewowe w zakresie zdrowia psychicznego, aby zostać snajperem w 2008 roku. W 2010 roku doznał wstrząsu mózgu w wypadku samochodowym, przeszedł leczenie urazu mózgu w Fort Lewis i został uznany za zdrowego. Śledczy badający jego historię medyczną opisali jego dziesięcioletnią karierę w armii jako „niezwykłą” i nie znaleźli dowodów na urazowe uszkodzenie mózgu lub stres pourazowy.

W ramach postępowania sądowego odbyła się rozprawa na podstawie art. 32 w dniach 5-13 listopada 2012 r. w Joint Base Lewis-McChord. Przesłuchanie obejmowało zeznania naocznych świadków z Afganistanu za pośrednictwem łącza wideo na żywo; Bales nie zeznawał. Rozprawa zakończyła się wystąpieniem prokuratorów z wnioskiem o karę śmierci.

Na rozprawie obrońcy domagali się wyroku dożywocia z możliwością zwolnienia warunkowego, argumentując, że był on pełnym niepokoju mężczyzną, który załamał się, a nie „mordercą z zimną krwią”.

23 sierpnia sześcioosobowa ława przysięgłych skazała Balesa na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Został również zdegradowany do najniższego stopnia szeregowego, niehonorowo zwolniony i utraci wszelkie pensje i dodatki.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...