Skocz do zawartości
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Śmierć w kosmosie. Jak NASA jest na to przygotowana?


Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby Wam się zmarło w kosmosie, jak myślicie, co by się stało z ciałem? Wyrzuciliby Was „za burtę”? Ukryli w jakimś schowku?

ONZ zabrania porzucać cokolwiek w przestrzeni kosmicznej, gdyż może to grozić zderzeniem z satelitą, a w przypadku zwłok, gdyby podryfowały hen daleko, na odległą planetę, być może zaczątek innego życia.

Gdyby jeden z członków załogi statku kosmicznego nagle zmarł, NASA jest przygotowana na taki tragiczny scenariusz.

Co zrobi NASA, jeśli astronauta umrze w kosmosie?

Projekt Body Back

Naukowcy przygotowali kilka sposobów na transport martwego ciała podczas misji w Kosmosie. Jednym z nich jest projekt opracowany wraz z małą szwedzką firmą Promessa Organic AB w 2005 roku. Nadano mu wdzięczną nazwę Body Back. Za pomysłem stoi szwedzka biolożka Susanne Wiigh-Mäsak.

O ile będzie miał kto to zrobić (zakładamy, że co najmniej jeden z członków załogi pozostaje przy życiu), zwłoki zostaną przełożone do hermetycznego worka z goreteksu i umieszczone w śluzie powietrznej, gdzie temperatura sięga -270 stopni Celsjusza. Zamrażanie potrwa około godziny, potem robotyczny wysięgnik (tzw. robonauta) przeniesie worek ponownie na pokład i podda wibracji przez co najmniej 15 minut, dzięki temu zwłoki zostaną pokruszone na drobne kawałki.

Po tym nastąpi proces liofilizacji (suszenie zamrożonych substancji), w wyniku czego ciało kosmonauty zamieni się w około 3 kilogramy proszku, który zostanie umieszczony w komorze Body Back, dopóki nie nastąpi powrót na Ziemię, nawet gdyby miało trwać to wiele, wiele lat…

Na Ziemi zmarły zostanie oddany rodzinie w urnie, cięższej niż standardowa, ale jednak urnie. Biodegradowalne szczątki kosmonauty można pochować płytko w ziemi, rozłożą się w przeciągu 6-12 miesięcy.

W sieci znajdziecie informacje, iż firma Promessa została zamknięta w 2015 roku. Bzdura, firma istnieje, zajmuje się ekologicznymi pochówkami. Niestety ma wielu krytyków, nie tylko pomysłu na transport zwłok w kosmosie, który wielu naukowców podważa.

Foto: efalionn/DeviantArt
Tekst: Renata z Worka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...