Skocz do zawartości
Pecetowicz Forum komputerowe

Świeci się ciągle zielona dioda przy BIST (AutoTest) w zasilaczu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dawna się zastanawiałem co robi pewny guzik przy zasilaczu który się naciska i wtedy włączają się wiatraki puki nie puszczę tego guzika. Pogrzebałem trochę i dowiedziałem się że ten guzik to jest AutoTest inaczej zwany BIST, i z tym guzikiem jest właśnie problem bo komputer wykrywa go jako wciśnięty a tak naprawdę to on nie jest wciśnięty, świeci obok dioda zielona która potwierdza naciskanie guzika PSU (BIST).

Potrzebuję szybkiej pomocy aby spróbować naprawić komputer który jest mi potrzebny do pracy.

Jeśli ten guzik jest wciśnięty to uniemożliwia działanie systemu i jedynie co wyświetla to Brak sygnału. Jestem pewny że chodzi o ten właśnie guzik w zasilaczu ponieważ podłączałem kable i wszystko do laptopa i wszystkie kable są sprawne tak samo jak monitor, zauważyłem też po czasie że gdy ten guzik jest wciśnięty to guzik power od włączania komputera świeci na pomarańczowo a gdy system pracuję to on świeci na biało.

Szukam szybkiej pomocy takiej co przynajmniej w jakimś małym stopniu da żebym mógł uruchomić jeszcze dzisiaj system bez wymiany zasilacza.

Myślałem nad odczepieniu kabli od AutoTestu (BIST) ale nie wiem czy tam jest taki kabel i czy to jest na pewno dobry pomysł.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Założyciel

Cześć Paweł.

Mała korekta. PSU to skrót od Power Supply Unit czyli jednostki zasilającej czy też upraszczając po prostu "zasilacza" natomiast AutoTest kryje się pod skrótem BIST (Built-in self-test) co w wolnym tłumaczeniu oznacza wbudowany samotest.

Rozumem że posiadasz stację roboczą Dell?

Co to jest PSU BIST?

Funkcja BIST (Built-in self-test) umożliwia przeprowadzenie automatycznego testu sprawdzającego stan systemu zasilania. W funkcję wyposażone są urządzenia Dell oraz zasilacze awaryjne (UPS).

Gdzie znajduje się funkcja BIST?

Funkcja PSU BIST znajduje się najczęściej z tyłu komputera, obok złącza kabla zasilania. 

Więcej o funkcji BIST możesz przeczytać tutaj: Wbudowany autotest zasilacza

Godzinę temu, Pawel109 napisał:

Myślałem nad odczepieniu kabli od AutoTestu (BIST) ale nie wiem czy tam jest taki kabel i czy to jest na pewno dobry pomysł.

Mogłoby to rozwiązać problem w taki sposób że komputer być może przestałby otrzymywać fałszywy komunikat, jednak wymagałoby to rozebrania zasilacza i wiedzy z zakresu elektroniki. Grzebanie w zasilaczu jest bardzo ryzykowne więc odradzam tej opcji.

Spróbuj na początek poniższych kroków:

  1. Wyłącz komputer
  2. Odłącz przewód zasilający (przewód od zasilacza) i odczekaj kilka sekund.
  3. Po kilku sekundach podłącz ponownie przewód zasilania.
    • Jeśli dioda LED zaświeci się na 3 sekundy, a później wyłączy, oznacza to, że PSU działa
    • Jeśli dioda LED nie zaświeci się, oznacza to awarię sprzętu. Uszkodzonym elementem może być PSU, płyta główna lub każde inne urządzenie
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wciąż nierozwiązany? Dodaj swoją odpowiedź

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto. Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...