Skocz do zawartości
PL
Szukaj na Pecetowiczu
  • Utwórz konto

Wolny start Windows 10. SSD.


Rekomendowane odpowiedzi

Część
Mam irytujący problem z moim podstarzałym komputerem a mianowicie aby usprawnić jego prace a szczególnie szybkość uruchamiania zakupiłem dysk ssd (kingstone 240 GB) dla jasności ma tez drugi dysk HDD 500GB na programy itd.
Na początku było wszystko git komp uruchamiał sie w kilka sec natomiast po jakimś czasie uruchamianie trwa 3x dłużej. Grzebałem w systemie pozmieniałem co sie da z poradników aby usprawnić prace ale nic z tego. Jakąś połowę dysku ssd mam zajętą ale czy to spowodowałoby aż takie spowolnienie uruchamiania sytemu??
Nie chciałbym również przeinstalowywać systemu.

Dodam, że jak odpiąłem dysk HDD to uruchamianie systemu znacznie przyśpieszyło. Jakieś sugestie co z tym można zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na system powinno się mieć osobny dysk i nie instalować na nim żadnych gier. Trzymając system na osobnym dysku (najlepiej M.2), masz pewność że ten system będzie uruchamiany najszybciej jak to jest możliwe. Dysk nie będzie obciążony innymi plikami. Unikniesz też w przyszłości wielu problemów (błędów, BSOD) spowodowanych przez instalowanie gier, programów. Jeżeli na SSD chcesz trzymać pliki to chociaż stwórz osobną partycję. Dysk się zapełnia więc ma więcej plików do przetworzenia przy starcie systemu i dłużej to wszystko trwa.

W dniu 22.12.2020 o 01:28, Ziko1242 napisał:

Dodam, że jak odpiąłem dysk HDD to uruchamianie systemu znacznie przyśpieszyło.

Wiadomo bo HDD to dysk oparty na talerzach magnetycznych, dysk ma ograniczoną prędkość obrotową talerza na minutę, znacznie wolniej odczytuje pliki niż SSD co spowalnia uruchamianie i ogólne działanie systemu. Najlepsza konfiguracja to:

M.2 pod system
SSD pod pliki
Windows 10
Tryb AHCI ustawiony w BIOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuj dyskusję

Dołącz do Pecetowicza, aby kontynuować dyskusję w tym wątku.

  • Dodaj nową pozycję...
  • Dodaj nową pozycję...